רופאת הקנאביס הגישה עתירה נגד יובל לנדשפט: “פוגע בחולים קשים”

רופאת הקנאביס המובילה בישראל קיבלה ממשרד הבריאות וממנהל היק"ר הוראה לחדול מפעילות בתחום הקנאביס. עתירה דחופה הוגשה לביהמ"ש בטענה כי התנהלות לנדשפט גורמת לפגיעה חמורה בחולים קשים וזאת תוך אכיפה בררנית ואפליה כלפיה. המטופלים מתכוונים להפגין מול ביתו של שר הבריאות במחאה

בעוד ארבעה ימים עתיד לפוג ההיתר של ד”ר לביה תמיר, רופאת הקנאביס המובילה בישראל כיום שניפקה על פי הערכות יותר מ-13,000 מתוך 105,000 הרשיונות בענף, כך שהיא לא תוכל לנפק עוד רשיונות ומרשמים לקנאביס רפואי החל מיום ה’ הקרוב – לא למטופלים חדשים ואף לא לחדש מרשמים למי שכבר מטופלים אצלה.

עדכון (18.10): הבוקר, יממה לאחר הפרסום, האריך משרד הבריאות את ההיתר בחודש נוסף, עבור מטופלים קיימים ולא חדשים, עד בירור הפרטים לעומקם.

עקב החלטה זו של משרד הבריאות ומנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, הגישה לאחרונה הרופאה עתירה לביהמ”ש נגד שני הגורמים. במקביל, ביום ו’ השבוע מתכוונים מטופלים להגיע מול ביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ כדי להפגין בין השאר גם נגד החלטה זו. בית המשפט קבע כי המשרד ולנדשפט ימסרו תגובתם עד מחר, 18.10.

כזכור, באוגוסט השנה הודיע משרד הבריאות לד”ר תמיר כי ניתן לה היתר זמני לחודשיים במהלכם היא רשאית לטפל רק במי שכבר מטופל אצלה, אך לא לקבל מטופלי קנאביס רפואי חדשים, זאת לאחר שלטענת משרד הבריאות היא גבתה את התשלום עבור הניפוק בעצמה, באופן פרטי, ולא דרך הרפואה הציבורית.

“פגיעה חמורה בחולים קשים”

לכאורה מדובר בהפרה של נוהל שנקבע על ידי ועדת הבריאות בשנת 2019, אם כי בפועל ידוע כי ישנם רופאים רבים שפעילותם בתחום לא נעצרה למרות שגם הם גובים את התשלום באופן פרטי. גם הם, כמוה, עושים זאת לא בהכרח מתוך כוונה להפר את הנהלים, אלא משום שקופות החולים אינן מאפשרות להם לגבות את התשלום דרכן.

עם זאת, אחד ההבדלים בין ד”ר תמיר לרבים מרופאי הקנאביס האחרים, הוא שהיא גובה סכום נמוך עבור השירות, כ-285 ש”ח בלבד, כפי שנקבע בועדת הבריאות, בעוד שהאחרים גובים מאות ואף עד אלפי שקלים יותר.

לקראת המועד הקרוב, יום חמישי, בו לא תוכל לנפק מרשמי קנאביס רפואי בכלל, גם לא למטופלים קיימים שלה, הגישה לאחרונה הרופאה עתירה לביהמ”ש המחוזי בירושלים בדרישה לזמן את משרד הבריאות ואת מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט על מנת שיסבירו מדוע החליטו לעצור את פעילותה בתחום.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
“פגיעה חמורה בחולים קשים” – יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

“פניות חוזרות ונשנות לתת לה הסמכה קבועה לא נענו, כך שאם לא יתקיים דיון דחוף בעתירה היא תאלץ לחדול מהנפקת רשיונות באופן שיפגע דרמטית בה ובמטופליה,” נכתב בפתח העתירה אליה צורפה גם בקשה דחופה למתן צו ביניים וצו ארעי להארכת תוקף ההסמכה הנוכחי עד הכרעה בעתירה.

על פי הנכתב בעתירה, מנהל היק”ר לנדשפט מסרב לחדש את הסמכתה “ללא כל סיבה מוצדקת”. לדברי עורכי דינה “מדובר באחת הרופאות המובילות כיום בתחום בישראל שמצליחה להקל על סבלם של חולים רבים ובניגוד למחירי השוק הגבוהים מאוד (אלפי שקלים) היא גבתה מחיר הוגן לפי התעריפים שקבע המשרד”.

“משרד הבריאות הפעיל בקרה שוטפת תמידית אחר התנהלות הרופאה ועקב אחר הרשיונות שהנפיקה, ומעולם לא העלה טענות, עד שלהפתעתה כאשר ביקשה להאריך את הסמכתה העלו נגדה טענות נוכח ‘קשיים’ שהתעוררו כביכול בדרך עבודתה,” נכתב.

“אינני מבקשת להפר חוק”

לדבריה, למרות שהיא השיבה לכל הטענות שהוצגו בפניה, והגישה מסמכים לתמיכה בטענות וראיות לכך שלא נפל פסול בהתנהלותה וכי היא זו נעשתה בהתאם לנהלי משרד הבריאות באופן זהה לזה של רופאים אחרים, עד היום ממשיך משרד הבריאות להתעלם מפניותיה ולא מחדש את הסמכתה.

למעשה, בשל אותו סירוב של קופות החולים לאפשר לה לגבות את התשלום דרכן במסגרת הרפואה הציבורית, פנתה ד”ר תמיר כבר במאי 2020 הרופאה אל לנדשפט וציינה בפניו את הבעייתיות: “בקופת חולים מכבי נאמר לי שזה נדון בהנהלה ובלאומית גם אין אישור, האם יש מניעה (לגביית תשלום באופן פרטי, מ”ק) אם אתחייב לא לגבות מעל 285 ש”ח לרישיון?”

תשובת לנדשפט היתה: “ניתן, ובלבד שתפעלי בהתאם לגבולות האחריות של הסמכת ה’מנהל’.”

“מנהל היק”ר הוא שאפשר לרופאה להנפיק רשיונות ואף הפנה אותה לקבל סיוע טכני-מחשובי מהיק”ר ובכך למעשה הכיר בכך שהקופות אינן מנפיקות אישורים והביע תקווה שחלקן יתחילו להנפיק אישורים בהמשך,” נכתב בעתירה.

ד"ר לביה תמיר
“אפליה ואכיפה בררנית כלפי הרופאה” – ד”ר לביה תמיר

מנגד, במכתב תשובה ששלח אליה לנדשפט באוגוסט השנה, הוא כתב לה כי “המייל הסביר לך כי קיימת האפשרות להרחיב את ההסמכה בהתאם להבהרה לעניין הסמכת ה’מנהל’ ממנכ”ל המשרד, המייל לא הרחיב את ההסמכה! המייל לא התיר לך לפעול בניגוד להסמכת ‘מנהל’ ובניגוד לחוק והפנה אותך להמצאת מסמכים.”

במייל נוסף נזף בה: “מדובר בחוק! לא בסמכותי לעקפו, רק בסמכות מנכ”ל המשרד לתת הסמכת ‘מנהל’. ככל שרופא פועל ללא על פי הסמכת ‘מנהל’ זו עבירה פלילית. מדוע לא דאגת לכך מבעוד מועד? מדוע לא גילית אחריות כלפי מטופלייך? היכן הרגשת החובה שלך לעזור למטופלים?”

ד”ר תמיר השיבה לו: “אינני מומחית לענייני הסמכה, זו הפעם הראשונה בה אני נדרשת לחדשה, הבטחתי ואבטיח שוב שאפעל לחידוש ההסמכה כמה חודשים לפי שתפוג, אבל המצב שנוצר בלתי אפשרי, אינני מבקשת להפר חוק אלא רק לאישור זמני עד הדיון אצל המנכ”ל. הפגיעה במטופלים אינה מידתית וזועקת לשמיים!”

המטופלים מתכננים הפגנה למען הרופאה

עורכי הדין הדגישו בעתירה כי המגבלות שלנדשפט מטיל על ד”ר תמיר גורמות בפועל לפגיעה חמורה בחולים קשים. לדבריהם “מדובר בחולים במחלות קשות שהשימוש בקנאביס רפואי עשוי להקל על סבלם ורבים מהם מבקשים להיעזר דווקא בשירותיה וזאת בשל השירות המקצועי, היעיל והאיכותי שלה”.

“מנהל היק”ר ידע כי הרופאה מנפיקה רשיונות והם אף ניהלו איתה שיח ישיר על כך ומעולם, במשך למעלה משנה וחצי, לא טענו שמדובר בפעילות אסורה, והרי משרד הבריאות עוקב אחר הפעילות של הרופאים המוסמכים, מפקח עליהם באמצעות המחשב הייעודי ומפעיל בקרה שוטפת,” נכתב עוד.

עוד ציינו כי בפגישה אליה זומנה הרופאה ב-25.8 במשרדי היק”ר בנוכחות לנדשפט והיועצת הרפואית של היק”ר ד”ר מלכה לזר וכן פקידות היק”ר גב’ רחל רומי-עזר וגב’ שירה מזרחי, נאמר לה כי מדובר בשיחת הבהרה בלבד ולא בשימוע, וכי מדובר לכל היותר בהערות טכניות שלא אמורות לשלול את הסמכתה.

למרות זאת, על פי עורכי הדין של ד”ר תמיר בעתירה, משרד הבריאות ולנדשפט ביצעו שורת פגמים מנהליים ביניהם אי-קיום שימוע כדין ושלא בפני גוף מוסמך, החלטה מנהלית שנעדרת נימוק, אפליה ואכיפה בררנית, פגיעה בלתי מידתית ברופאה ובמטופליה ועוד.

לאור הפסקת הפעילות הצפויה הודיעו קבוצות מטופלים כי בכוונתם להגיע ביום ו’ הקרוב בשעה 9:00 בבוקר מול ביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ ברח’ הפרדס 10 בתל אביב כדי למחות נגד התנהלות משרד הבריאות ולנדשפט כלפי הרופאה. בדף אירוע שנפתח בפייסבוק נכתב “די לעושק החולים”.

“אנחנו רוצים לשחרר את הרופאים שמספקים שירות ב-285 ש”ח שנסגרים על ידי יובל והיק”ר,” אומר למגזין קנאביס אביחי סמילה, מארגן ההפגנה. “לכל הטענות של יובל הרופאה השיבה. אם הטענות שלו נכונות צריך לסגור את כל רופאי הקנאביס בישראל. למשל אחד הרופאים, קומבינטור גדול, ממשיך לעבוד, והיא נסגרת.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר