מטופלים עתרו לבג”ץ: התירו עישון קנאביס רפואי מחוץ לבית

בהמשך לפרסומים במגזין קנאביס אודות התעמרות מצד שוטרים כלפי מטופלים ברישיון העושים שימוש בקנאביס רפואי מחוץ לביתם, בניגוד לנוהל הקובע כי עישון קנאביס רפואי יתאפשר רק בכתובת אחת וללא נוכחות של אדם אחר, הגישו שני מטופלים עתירה לבג"ץ בדרישה להגדיר נוהל חדש שיאפשר זאת

עתירה שהוגשה היום (א’) לבג”ץ תוקפת את נהלי משרד הבריאות הקובעים שעישון קנאביס רפואי מותר רק בכתובת המגורים המופיעה על גבי הרישיון וללא נוכחות של אדם אחר – עובדה שמונעת מאנשים חולים הסובלים מכאבים ליטול את הטיפול הרפואי שלהם מחוץ לבית, בין אם בחוף הים, במקום העבודה או בעת שנוסעים לחופשה, ובניגוד לכל תרופה אחרת.

נוהל זה אף מביא לכך שכאשר הם כן עושים זאת, לעתים בלית ברירה, הם נתונים לחיפושים ודו”חות כבדים מצד שוטרים, כפי שדווח לאחרונה בלא מעט מקרים. זכור במיוחד בעניין זה השוטר אלכסנדר שניידר מתחנת אשקלון שאף זכה לכינוי “אימת המטופלים”. הדיווחים במגזין קנאביס לגבי שניידר ולגבי מקרים נוספים אף צורפו כנספחים לעתירה.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו”ד אלי אקסלרוד בשמו ובשם מורן יעיש, שניהם מטופלים ברישיון, ולמעשה בשם כלל המטופלים, הם טוענים כי נוהל זה של משרד הבריאות מנוגד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו וכן לחוקי חופש התנועה, חופש העיסוק ועוד, ומהווה “הגבלה דרקונית ולא מידתית ופגיעה חמורה בזכויות”.

“אלפי מטופלים תחת איום מתמיד”

“לא ייתכן שייאסר על מטופלים שימוש בתרופה אותה הם נדרשים לצרוך לעיתים תכופות ובפרט בעת התגברות (בלתי נשלטת) של כאבים, אלא בעת שהות בביתם, לבדם,” נכתב בעתירה.

עו"ד אלי אקסלרוד
“פגיעה חמורה בזכויות יסוד” – עו”ד אלי אקסלרוד, מגיש העתירה

“יתרה מכך, ההוראה פשוט לא ניתנת לקיום בפועל, השימוש בתרופה נדרש אף מחוץ לבית ולפעמים כאשר אדם אחר נוכח בבית, והאיסור מעמיד אלפי מטופלים תחת ‘איום’ מתמיד של משטרת ישראל אשר מתייחסת למטופלים שומרי חוק כעבריינים של ממש אך ורק בגין שימוש בתרופתם או אף נשיאה של תרופתם,” נכתב עוד.

לטענת עו”ד אקסלרוד, “לא ברור כלל למה נועדה הפגיעה החמורה בזכויות היסוד של המטופלים והאם היא נעשתה בצורה מינימלית כפי שדורש החוק. לא ניתן כלל להתווכח כי עישון סיגריות גורם נזק רב יותר מעישון קנאביס מכל הבחינות, אולם עישון כזה אינו אסור במקומות ציבוריים רבים, בטח פתוחים”.

כדי לנסות לייתר הליך משפטי פנה בתחילה עו”ד אקסלרוד בחודש אוקטובר 2021 אל היק”ר, היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, בדרישה לעדכן את תנאי השימוש “באופן שיאפשר למטופלים לנהל סדרת חיים סדירה וסבירה כמו כל אדם נורמטיבי”.

לאחר שלא קיבל תגובה לגופו של עניין החליט כאמור להגיש את העתירה השבוע. שופט בית המשפט העליון שאול שוחט הורה למדינה להשיב לעתירה בתוך חודשיים, עד 23.3.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר