בתי מרקחת הגישו עתירה בעקבות “השביתה האיטלקית” במשטרה

בעקבות "השביתה האיטלקית" במשטרת ישראל הוגשו עתירות לבית המשפט נגד השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, בדרישה להורות למשטרה לחזור לפעילות ולבצע ביקורות בבתי עסק המבקשים לפעול בתחום הקנאביס הרפואי, בלעדיהן לא ניתן לנפק להם רישיון

בעקבות הפסקת פעילות הביקורות שמבצעת משטרת ישראל בבתי עסק לצורך ניפוק רישיונות עיסוק לחברות המבקשות לפעול בתחום הקנאביס הרפואי, עליה דווח לראשונה במגזין קנאביס בחודש שעבר, החלו בתי מרקחת הממתינים לביקורת עתירה מנהלית לבית המשפט.

בעתירה דורשים בעלי בית מרקחת אי. בי. או פארם (EBO Pharm) בכפר קאסם, אביבה נגר גטצו מראש העין ועמאר ג’בארה מטייבה, ובעלי בית מרקחת דה דיספנסרי פארמסי (בית מרקחת דאמא) בהרצליה, אסנת רובין, ברוך רובין ועדי פולק, לחייב את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, את המשטרה ואת המפכ”ל קובי שבתאי, להורות על ביצוע הביקורת הללו על מנת שהיחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) תוכל לנפק את רישיון העיסוק.

“משטרת ישראל נוקטת ב’שביתה איטלקית’ ומסרבת להגיע לבית המרקחת לבדיקת עמידתו בתקן האבטחה, ואף מסרבת לתת צפי למועד ביצוע הביקורת,” נכתב בפתח העתירות.

לדברי העותרים, וכפי שהוערך גם בפרסום במגזין קנאביס, “ההתנהלות הזו באה על רקע דרישת המשטרה ממשרד האוצר לקבלת תקנים ותקציבים ליחידה האמונה במשטרה על תחום הקנאביס”.

“טענת המשטרה היא כי חל גידול משמעותי של עוסקים בענף הקנאביס, למול מספר תקני שוטרים נמוך, אשר אינו מאפשר את ביצוע הביקורות והאכיפה, וזאת מתוך דאגה לשלום הציבור,” נכתב בעתירה. עו”ד רועי רון, המייצג את בית המרקחת, מפרט כי בית המרקחת ממתין מזה 4 חודשים לקיום הביקורת, לאחר שהוציא 1.8 מיליון ש”ח במשך קרוב לשנתיים לצורך הכנה לעמידה במבדק.

איתמר בן גביר (צילום: פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר (צילום: פלאש90)

לפי העתירה, בתחילת החודש (פברואר) התקיים כנס של משטרת ישראל תחת הכותרת ‘שינויים בתפיסת האבטחה בתחום הקנאביס הרפואי’, אליו הוזמנו מנב”טים בחברות העוסקות בתחום הקנאביס, ונכחו בו רח”ט האבטחה במשטרת ישראל תנ”צ משה (צ’יקו) אדרי, נצ”מ אופיר בוקי, סגן ניצב חגי, קצין הקנאביס של המשטרה רפ”ק אלון קיסוס וקציני אבטחה מחוזיים בתחום הקנאביס כמו גם נציגות של היק”ר, גב’ קרין צ’ונין וגב’ רונית בן שושן.

מנהל האבטחה של בית המרקחת העיד בפני בעלי בית המרקחת כי שמעו בכנס מפי סנ”צ חגי ורפ”ק קיסוס כי משטרת ישראל ביקשה מהאוצר לקבל תקנים ותקציב למדור רישוי קנאביס, אך בפועל לא הועבר התקציב ולכן עד להודעה חדשה לא יתבצעו ביקורות אצל העותרת ומבקשים נוספים הפונים לצורך אישור עיסוק בתחום, וכן כי אין צפי למועדי בוקורות ומתן אישורי אבטחה בשל כך.

“הלכה למעשה מדובר במאבק של משטרת ישראל מול משרד האוצר על גבו של בית המרקחת, אשר הגיש בקשה לעסוק בתחום הקנאביס והוציא עד היום מיליוני שקלים על מנת לקדם את התהליך,” נכתב בעתירה. “בית המרקחת נאלץ לשאת בעלויות חודשיות עצומות ומצוי בפני שוקת שבורה, עד שכיום אין ביכולתו אפילו לשאת בעלות ההוצאות השוטפות בגין שכירות, שכר לרוקחים ועובדים וכיוצ”ב.”

“ככל הנראה המשטרה לא תודה בתשובה לעתירה זו בקיום ‘שביתה איטלקית’ שמטרתה השגת תקציב ותקנים על ידי לחץ על האוצר,” הוסיף. “כן סביר שהיא תטען כי היא פועלת לשמור על ביטחון הציבור ובהתאם לסדר עדיפויות, וכי היא תבצע את הביקורת בקרוב, אך בפועל, היא לא נותנת אפילו תאריך לביצוע”.

לסיכום נכתב כי “להתנהלות זו של המשטרה אין כל בסיס חוקי ומדובר בהחלטה שאינה סבירה ומנוגדת לעקרון ההסתמכות ומהווה התעמרות בבית המרקחת”.

“שביתה איטלקית” זו במשטרה באה כשנה לאחר מהלך דומה של המשטרה, כאשר גם אז הרקע לעצירת הפעילות היה ויכוח על תקני כח-אדם. בפעם הקודמת אף הגיע הנושא לדיון בועדה בכנסת, במהלכו נטען כי הדבר גורם לנזק לפעילות השוטפת של ענף הקנאביס ולזמינות של קנאביס למטופלים.

“זו הוראה מהמטה הארצי, הם רוצים עוד תקנים,” אמר אז גורם בענף. “בדיונים בכנסת בהכנה לרפורמה, שר הבט”פ דאז אמר שהוא יצטרך 35 תקנים לשוטרים עבור הבדיקות הללו ומנכ”ל משרד האוצר דאז הסתכל עליו בזלזול ואמר לו ‘אם תקבל 5 זה יהיה טוב’. עכשיו רואים את התוצאות.”

בתגובה לפניית מגזין קנאביס גם המשטרה וגם המשרד לביטחון לאומי מאשרים למעשה כי אכן נעצרו הביקורות של המשטרה לצורך ניפוק רישיונות עיסוק בתחום הקנאביס. שני הגופים גם לא מכחישים את הטענות ל”שביתה איטלקית” או לוויכוח על תקני כח אדם, כמו גם לא לקשר שלכאורה קיים למעורבות של משה צ’יקו אדרי בעניין.

גם משטרת ישראל וגם המשרד לביטחון לאומי מסרו את אותה התגובה: “בעת האחרונה חלה תנופה בגידול אתרי קנאביס רפואי המקבלים רישיון על-ידי היק”ר, תנופה זו יצרה עומס על מערך הקנאביס הרפואי המשטרתי אשר לא גדל בהלימה לגידול בענף זה. משטרת ישראל מבצעת עשרות בקרות על ידי קציני הקנאביס בפריסה ארצית לפי תיעדוף משימות.”

ממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר