עתירה הוגשה לבג”ץ נגד העברת פרטי מטופלי הקנאביס למשטרה

בעקבות החלטת משרד הבריאות להסכים לדרישת המשטרה לחשוף בפניה את פרטיהם של קרוב ל-80 אלף מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל, הוגשה השבוע עתירה לבג"ץ בדרישה לחדול מהמהלך לאלתר. "שיתוף המידע מנוגד לכמה חוקים," טוענים מגישי העתירה. בג"ץ קיבל את העתירה ונתן למשרד הבריאות ולמשטרה 14 יום לתגובה

מאבק למניעת מסירת פרטיהם של למעלה מ-75 אלף מטופלי הקנאביס בישראל לידי המשטרה. אתמול (רביעי) הגישה עמותת “מהל”ב – המטה הארגוני לחיים ברווחה ובכבוד” עתירה לבג”ץ, במטרה להוציא צו מניעה למשרד הבריאות ולמשטרת ישראל על מנת להפסיק לאלתר את ההליכים לשיתוף מאגר המידע של משתמשי הקנאביס הרפואי עם גורמי המשטרה, כפי שנחשף לפני מספר חודשים.

“לאחר שהפניות מצד העמותה למשרד הבריאות ולמשטרת ישראל להפסיק את קידום הליכי שיתוף המידע לא הניבו את התוצאה המתבקשת מבחינתנו, קיים חשש ממשי לפגיעה בזכויותיהם של בעלי הרישיון הרפואי לשימוש בקנאביס”, מסביר נחמן וינברג, סמנכ”ל לובינג מדיניות רגולציה ויח”צ בעמותת מהל”ב. 

לדבריו, “הגשנו את העתירה כי תהליך שיתוף המידע בין משרד הבריאות למשטרה מנוגד לכמה חוקים ועלול לפגוע במשתמשי הקנאביס הרפואי”.   

השופט עוזי פוגלמן קיבל את העתירה ונתן למשרד הבריאות ולמשטרה 14 יום למסור תגובה לעתירה.

העתירה הוגשה בסיוע עמותת “רופאים לזכויות אדם”, באמצעות עו”ד וטו”ר ישראל ענדען, יו”ר ארגון “מאזני צדק”. לדברי עו”ד עדנען, “זה מאוד מטריד שפרטיו של אדם שמקבל רישיון לקנאביס רפואי ונרשם במשרד הבריאות יגיעו באופן אוטומטי לידי המשטרה. מעבר לכך שיש כאן נושא של צנעת הפרט, האנשים הללו לא עשו שום דבר פלילי, אז למה הפרטים שלהם צריכים להגיע למשטרה?”

“אני מאמין ובוטח ברשויות החוק והצדק, שלא ייתנו יד לפגיעה בפרטיות האנשים הזקוקים למרפא,” הוסיף. “אמנת הרפואה בנויה על סודיות עוד מימי קדם, וזה הבסיס לכל צדק חברתי ורפואי”.

בעתירה מצוין כי שיתוף המידע של המטופלים בקנאביס רפואי מנוגד לחוקים שונים, בהם חוק הגנת הפרטיות, שבמסגרתו נקבע כי מסירת מידע מגוף ציבורי אסורה ע”פ כל דין, אלא אם ניתנה לכך הסכמתו של האדם אליו מתייחס המידע. כך גם בחוק זכויות החולה, שם נקבע כי “המטפל ו/או המוסד הרפואי ישמרו בסוד כל מידע הנוגע למטופל שהגיע אליהם תוך כדי תפקידם או במהלך עבודתם”.

בנוסף, גם בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו נקבע במפורש כי כל אדם זכאי לפרטיות, במיוחד בכל הקשור לצנעת חייו. בסעיף 8 בחוק נקבע כי פגיעה בזכות זה עליה להתבצע רק באמצעות חקיקה ראשית, שתהלום את ערכי מדינת ישראל ותעמוד במבחן המידתיות. פסיקות בתי המשפט בעבר העלו כי החקיקה מתייחסת גם לרשויות מנהליות במדינת ישראל.

כזכור לפני כחודשיים וחצי פורסם כי משטרת ישראל פנתה למשרד הבריאות בבקשה למתן גישה למאגר המידע של משתמשי הקנאביס הרפואי, זאת בטענה כי הדבר נועד לצמצם מעצרים של בעלי הרישיון הרפואי לשימוש בקנאביס. 

לדברי וינברג “מיד לאחר פרסום המידע פנתה העמותה, באמצעות עו”ד ענדען, למשרד הבריאות. ביקשנו להפסיק את ההליכים, כדי למנוע את החשש הממשי לזליגת המידע של משתמשי הקנאביס הרפואי, בניגוד לרצונם. בנוסף, פנינו גם למשטרת ישראל להפסקת ההליכים לאלתר.”

“לאחר שעד כה לא קיבלנו תגובה ממשטרת ישראל, ואילו ממשרד הבריאות נמסר לנו כי הנושא ממשיך להיבדק על ידם והשיח שלהם עם המשטרה בנושא נמשך, החלטנו בעמותה להגיש עתירה לבג”ץ להוצאת צו מניעה עבור משרד הבריאות ומשטרת ישראל, כדי שיחדלו לאלתר מהתהליכים הללו. זאת כדי למנוע כאמור את החשש לזליגת מידע של משתמשי הקנאביס הרפואי והחשש שלהם ממציאות שכזו.”

“אנחנו מקווים שהעתירה לבג”ץ תתקבל ותביא בהקדם לצו מניעה, שיפסיק את המגעים בין משרד הבריאות ומשטרת ישראל, את קידום ההליכים הפוגעניים המתבצעים במחשכים ובניגוד לחוק ואת הפגיעה בחולים ובנכים,” סיכם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר