עשרות רישיונות לסחר בקנאביס צפויים להינתן לעוסקים חדשים

לאחר 4 חודשי עיכוב שיגרה השבוע המשטרה מכתב רשמי אל משרד הבריאות, בו היא למעשה נותנת פטור מדרישות אבטחה למי שמעוניין לעסוק בתחום הקנאביס הרפואי החוקי כל עוד זה נעשה ללא מגע בסחורה עצמה. אם לא תהיינה הפתעות של הרגע האחרון, עשרות כאלה צפויים להצטרף לפעילות בענף

חשיפת מגזין קנאביס בדצמבר 2021 אודות רישיונות סודיים לעיסוק ותיווך בתחום הקנאביס הרפואי (רישיונות “קונסטרוקטיביים” – ללא מגע) שניפק מנהל היק”ר יובל לנדשפט בתחילת שנת 2021 לרשימה של 14 עוסקים, חלקם מקורבים לו, עוררה רעש גדול בענף.

מצד אחד העוסקים הקיימים “הרגילים” – בעלי החוות והמפעלים – זעמו על כך ששחקנים חדשים שלא השקיעו מיליונים כמוהם בהקמת תשתיות יכולים לבצע עסקאות סחר בקנאביס כולל תיווך עסקאות, יבוא קנאביס מחו”ל ועוד.

מצד שני קמה מחאה מצד מועמדים נוספים שהגישו בקשות דומות לקבלת רישיון ללא מגע אך לא קיבלו אותו וזכו להתעלמות מצד משרד הבריאות, וזאת בניגוד לאותם 14 העוסקים הראשונים.

במשרד הבריאות והיק”ר הזדרזו לנסות לעשות סדר, ובעקבות החשיפה, וכן עתירה שהוגשה על ידי עו”ד חגית ויינשטוק בעניין זה, הטמיעו נוהל חדש לפיו על מנת לקבל רישיון קונסטרוקטיבי יש להציג אישור איכות (ISO 9001) ואישור אבטחה מהמשטרה.

במשך ארבעה חודשים עמלו המועמדים החדשים על קבלת אישור ISO, ובמקביל המתינו להנחיות בנושא אישורי האבטחה, שהרי מדובר כאמור ברישיונות ללא מגע, כלומר אין סחורה שבאמת צריך לאבטח, כך שגם במשטרה לא ידעו מה בדיוק לעשות.

לאורך התקופה המשטרה סירבה לבצע בדיקות אבטחה ולספק אישורים או פטור מבדיקות אבטחה למועמדים לרישיונות ללא מגע, וכך המשיכו “המקורבים”, 14 הראשונים, לפעול מתוקף הרישיונות שברשותם, חלקם כבר משווקים קנאביס רפואי בבתי מרקחת מזה תקופה, ולמעשה צוברים יתרון עסקי על המועמדים החדשים.

בשבועות האחרונים, בתשובה לפניות מגזין קנאביס, מסרה המשטרה כי “הנושא נמצא בבחינה מבצעית ומשפטית ובהתאם תגובש הנחייה”. השבוע אכן נמסרה ההנחיה הסופית ליק”ר ועיקרה: מתן פטור גורף מאישור אבטחה לעוסקים ללא מגע.

“לאחרונה החל היק”ר להעביר בקשות למתן אישורי אבטחה (GSP) לרישיונות קונסטרוקטיביים, כאשר בעל הרישיון אין לו חזקה על הקנאביס או אינו עושה פעילות גידול, ייצור, אחסנה, שינוע או ניפוק, אלא רק מתווך בין עוסקים,” כתב תנ”צ משה אדרי, רח”ט אבטחה ורישוי במשטרת ישראל.

“לאחר בחינת מאפייני רישיון מסוג אחזקה קונסטרוקטיבית C, וככול שהרישיון הניתן לו ע”י היק”ר הוא ללא מגע בקנאביס או מוצריו, ועל מנת להקל על הרגולציה, הריני פוטר עוסקים אלו מתנאי אבטחה ומיגון ולאור כך לא נדרשים בקבלת GSP,” הוסיף.

המשמעות היא שאלמלא משרד הבריאות “ימציא” שוב נהלים חדשים בדיעבד, כפי שעשה בעקבות חשיפת הפרשה, בימים ובשבועות הקרובים צפויים להינתן עשרות רישיונות קונסטרוקטיביים חדשים לעוסקים חדשים לתיווך ומכירות קנאביס “ללא מגע”.

מה שהרגיז את העוסקים הותיקים, בעלי החוות והמפעלים, אף יותר מעצם מתן הרישיונות הקונסטרוקטיביים, הוא מה שנכתב בשלהי המסמך המשטרתי: “אין בהוראה זו מכדי לפטור צורך בקבלת תנאי אבטחה ומיגון GSP במידה והעוסק מבקש לבצע פעילות גידול, ייצור, אחסנה, שינוע או ניפוק הנדרשים לרישיון עפ”י חוק”.

מנכ”ל חברת בזלת פארמה, מאיר אריאל, שכבר התריע בעבר כי יגיש עתירה לבג”ץ נגד מתן הרישיונות הקונסטרוקטיביים, אף שיגר אתמול (ג’) מכתב דחוף לתנ”צ אדרי בעקבות פרסום המסמך, ובו דרישה לפטור גם את העוסקים “הרגילים” מבדיקות אבטחה באופן דומה.

לדברי אריאל, החלטת המשטרה מבוססת על טעות משפטית. “לשיטתנו, היק”ר חורג מעצם סמכותו במתן ‘רישיונות אחרים’ אלו, וזאת לאור החלטת הממשלה 1587 אשר מפרטת באופן מדויק מה כלול בשרשרת הערך, ואין בהחלטה זו ‘רישיון אחר’,” כתב.

“בעוד שהגדרת ‘תיווך’ מופיעה בפקודת הסמים, המושג וההגדרה הזו בוודאי לא הוזכרו ולא אושרו באותה החלטת ממשלה – אשר מכוחה נוצרו כל הוראות והנחיות היק”ר עד היום,” הוסיף. “לפיכך – היק”ר פועל בחוסר סמכות משפטית.”

שנית, לטענת אריאל, יש ברשימת בעלי הרישיונות הקונסטרוקטיביים אישים וחברות אשר יש להם כבר פעילות בתחום הקנאביס, כך שלמעשה הם מקבלים פטור לא הוגן לכאורה.

“אתם מכשירים למעשה בעלי רישיונות שכאלה שיש להם נגיעה ישירה עם הסם המסוכן להנות מפטורים ומיחס שונה ומפלה מיתר העוסקים,” טען.

“ככל ופטור זה יישאר בתוקף,” סיכם, “הרי שלא ניתן יותר להפלות בין אותם בעלי רישיונות אחרים בעלי זיקה ישירה לקנאביס, לבין חברות קנאביס המחזיקות אישורי GSP ,ועל כן אנו דורשים לקבל את אותו פטור להם הם זכאים.”

יש לציין כי בשלב זה, יומיים לאחר שהמשטרה המליצה כאמור על פטור גורף שמאפשר כעת למשרד הבריאות לנפק רישיונות ללא מגע לעשרות מועמדים שממתינים, טרם נופק רישיון כזה, ויהיה מעניין לראות כיצד יתפתח הסיפור והאם אכן תוגש עתירה.

עו”ד חגית ויינשטוק, שותפה בכירה במשרד עורכי הדין ויינשטוק זהבי המוביל את הרגולציה בתחום הקנאביס הרפואי, מסרה למגזין קנאביס: “זה חודשים ארוכים שאנו מנהלים מאבק משפטי במישורים שונים, לרבות בבתי המשפט, ומצויים בקשר רציף עם משרד הבריאות, ועם היחידה לקנאביס רפואי, על מנת לשכנע את כל מי שעיניו בראשו, כי כאשר מדובר בסוג רישיון ללא מגע בסם, בדגש על המילה ‘ללא’, כי אז אין צורך באישור משטרת ישראל לתקן האבטחה כתנאי לקבלת הרישיון. אני מברכת את משטרת ישראל על ההחלטה ומאמינה כי כעת סלולה הדרך בפני המבקשים לעסוק בתחום זה לקבל רישיונות בהתאם עוד לפני חג הפסח”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר