ערב הסעודית: שני סוחרי חשיש הוצאו להורג בעריפת ראש

שני אזרחי תימן שהואשמו בהברחת חשיש לתוך גבולות ערב הסעודית לצרכי סחר, הורשעו והוצאו להורג בעריפת ראש. במקרה נוסף הוצא להורג אזרח ערב הסעודית שהורשע בהברחת אמפטמינים לתוך המדינה. סחר בסמים נחשב בערב הסעודית לאחת מחמש עבירות שדינן מוות – באותה רמת חומרה כמו רצח ואונס.

ערב הסעודית מצדיקה את נוכחותה ברשימת “המדינות עם חוקי הסמים הקשוחים בעולם“: אחמד מובאראק (Ahmed Mubarak) ועבדול סאלאם אל-ג’מאלי (Abdul Salam al-Jamali), שני אזרחי תימן שהואשמו בשבועות האחרונים בהברחת חשיש לתוך גבולות ערב הסעודית, הוצאו להורג בעריפת ראש, כך על פי הדיווח.

סחר בסמים – אחת מחמש עבירות שדינן מוות

צריכת קנאביס הינה עבירה פלילית חמורה בערב הסעודית, שדינה עלול להגיע עד לעונש מוות, בתלות במספר העבירות. עם זאת, סחר בסמים הכולל בתוכו כמובן גם סחר בקנאביס וחשיש, הוא אחת מחמש עבירות שדינן מוות – ביחד עם רצח, שוד מזוין, אונס וכפירה בדת.

סוחרי חשיש מוצאים להורג בערב הסעודית
הוצאתו להורג של אחד מהאזרחים התימנים | צילום: ‘דיילי סטאר’ (16.2.16)

במקרה אחר שאירע בחודש האחרון הוצא להורג אזרח ערב הסעודית שהורשע בהברחת אמפטמינים לתוך גבולות המדינה. מבחינת הרשויות בערב הסעודית אין הבדל בין סוגי הסמים או הכמויות השונות, וכל אדם העוסק בסחר דינו מוות – כמעט ללא צורך בהליכים משפטיים כלל.

תיקים משפטיים אלו נידונים ב”בית המשפט הפלילי המיוחד” (“Specialized Criminal Court”) שהוקם במדינה בשנת 2008 בכדי לעסוק אך ורק בתיקים ה”חמורים” הנוגעים באחת או יותר מעבירות אלו. מכיוון שבית משפט זה משמש הלכה למעשה ככלי ישיר להשלטת טרור בידיו של המלך, דורשים ארגוני זכויות אדם רבים בעולם לפרק אותו לאלתר.

הוצאות להורג ב-2015: שיא של 20 שנה

המשטר בערב הסעודית אינו מתיימר להיות מערבי ומתקדם מבחינת ענישה, אלא דווקא דובק בעקרונות המוסלמיים האוסרים על שכרות ושימוש בסמים מכל סוג שהוא. עם זאת, העונש על הברחת סמים נתון לשיקול מלא של השופטים וכביכול אינו נשפט לפני חוקי האיסלם.

למרות האישור שניתן מהמדינה לשופטים להפעיל שיקול דעת במקרה כזה, בשנת 2015 הגיע מספר המוצאים להורג במדינה לשיא של 20 שנה – 153 אנשים, מרביתם סוחרי סמים ורוצחים, וחלקם מואשמים ב”מעשי טרור”.

למרות התנגדותם הכללית, מנהיגי המערב מגנים את ההתנהלות הסעודית באופן עדין יחסית, מאחר ובין המוצאים להורג נמצאים גם פעילים רבים של דאע”ש וארגוני טרור נוספים. המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה”ב ברני סנדרס מסר בראיון כי לממשל האמריקני “יש בעיה” עם ההתנהלות של שלטונות המלוכה בערב הסעודית.

ראו עוד:
נחשפה הטיוטה לועדת האו”ם: הפסקת ענישה עד 2019
פרופ’ אסא כשר: “אי הפללה זה לא פתרון – רק לגליזציה”
צמחים בגטו: מנקודת מבטו של עובד בחוות קנאביס רפואי
לראשונה: בימ”ש מחוזי אישר אי הפללה על גידול מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר