מגלגל...
x

עם 36 מיליון שקלים: טייקוני הסייבר והנדל”ן נכנסים לעסקי הקנאביס

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

חודשים מנומנמים יחסית עברו על סקטור הקנאביס המקומי בבורסה. זה לא שלא היו עסקאות, היו, וגם כמה מעניינות, אבל מבחינת עליות וירידות בשווי המניות – משהו בחודשים האחרונים קצת התמתן והאמת? טוב שכך. בתחילת דרכה של תעשיית הקנאביס בפעילות ציבורית בבורסה, כשהמניות היו עולות מדי יום בעד עשרות אחוזים, לא מעט חברות שלא מכירות את שוק הקנאביס המקומי ולא מבינות אותו מספיק הציפו אותו, ניפחו בלון, וכולנו הרי יודעים מה סופו של כל בלון. השבוע התרחשו כמה אירועים משמעותיים שנראה שאולי מעוררים עניין מחודש סביב הקנאביס הישראלי ושהובילו לזינוקים במניות שלא נראו מזה זמן רב, זאת לצד עלייה כללית בעניין ובמחזורי המסחר בכל הסקטור, אולי, בין השאר, גם על רקע הדיבורים על חוקי הלגליזציה שבדרך.

טייקון הנדל”ן יגאל דמרי מזרים 25 מיליון שקל לחברת טוגדר

יגאל דמרי (צילום מסך: יוטיוב)
יגאל דמרי (צילום מסך: יוטיוב, כלכליסט)

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם השקעה והלוואה עם הטייקון יגאל דמרי, הקבלן שמוכר בעיקר בזכות חברת הבניה שלו י.ח. דמרי בניה ופיתוח – מחברות הבניה הגדולות בישראל שנסחרת בבורסה לפי שווי של קרוב ל-4 מיליארד שקל – אם כי את ההשקעה הוא ביצע באופן פרטי ולא דרך החברה הציבורית. במסגרת ההסכם צפוי דמרי להשקיע בחברה כ-15 מיליון שקל בתמורה למניות במחיר בשוק, שיחושב לפי המחיר של המניה בשבעת הימים שלאחר סיום העסקה ועם תקרת מחיר של 1.14 שקל למניה, כלומר – הוא ישלם יותר מ-1.14 שקל למניה. בנוסף, דמרי יקבל כ-0.82 אופציות בחינם מסדרה 11 של החברה על כל מניה שיקנה (במחיר מימוש של 1.5 שקל למניה). לאחר השלמת העסקה, בהנחה שלא יהיו שינויים משמעותיים למעלה או למטה במחיר המניה, הוא צפוי להחזיק כ-15% מהחברה – בערך כמו שמחזיקים שלושה בעלי השליטה האחרים, מייסדי החברה ניסים ברכה, ניר סוסינסקי וגיא עטיה, וכך הופך למעשה לשותף שווה. כמו כן, צפוי דמרי להעניק לחברה הלוואה של כ-10 מיליון שקל בריבית של 6% כאשר בכל חצי שנה החברה תצטרך לפרוע מיליון שקל מתוכה. לדמרי ישנה אפשרות להמיר את החוב למניות ואופציות נוספות במחיר הנמוך בכ-20% מהמחיר בו הוא יקנה את המניות בחלק של ההשקעה בעסקה ובמקרה כזה, אם ימיר את כל הסכום, הוא יחזיק ב-25% מהחברה ויהפוך למעשה לבעל המניות המוביל בה. אין ספק שמדובר בעסקה מעניינת ובדיווח חיובי עבור החברה אם כי היא כוללת דילול של בעלי המניות. אבל חשוב להזכיר גם: העסקה הזו למרות שהיא ללא ספק משמעותית, היא בפני עצמה לא מספיקה. הרי 15 מיליון השקלים לא מספיקים לפירעון כל החובות של החברה – באג”ח, בהלוואות שלקחה מהבנק וכן לכיסוי ההפסדים שהיא רושמת. 10 מיליון השקלים הם כאמור הלוואה בלבד וטוגדר הרי תצטרך להחזיר אותם אלא אם דמרי יחליט להמיר את ההלוואה). בכל מקרה, מה שיקבע את עתיד החברה זה לא הסכמי השקעה אלא האם היא תצליח לעבור מהר לרווחיות, או לפחות להתאזן.

טייקון הסייבר ניר צוק משקיע 11 מיליון שקל בחברת יוניבו

ניר צוק (צילום מסך: יוטיוב)
ניר צוק (צילום מסך: יוטיוב, פאלו אלטו נטוורקס)

חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע שחתמה על הסכם השקעה עם טייקון הסייבר ניר צוק, מי שמוכר לציבור בתור מי שייסד את חברת הסייבר פאלו אלטו נטוורקס, שנחשבת לאחת המתחרות הדומיננטיות ביותר של צ’ק פוינט ושנסחרת בחו”ל לפי שווי של כמעט 40 מיליארד דולר. לפי הסכם ההשקעה צפוי צוק להשקיע ביוניבו כ-11.1 מיליון שקל לפי מחיר של כ-4.62 שקל למניה – מחיר גבוה אמנם בכ-84% ממחיר המניה בבורסה לפני הדיווח אך בהסכם נקבע שבמידה ומחיר המניה של יוניבו ב-5 השנים הקרובות יעלה מעל 7.1 שקל והמניה תישאר מעל המחיר הזה למשך כ-21 יום, צוק יקבל על כל מניה שקנה בערך 1.1 מניות נוספות בחינם. בעקבות ההודעה זינקה המניה של יוניבו במספרים חסרי תקדים של כ-24% ובמחזור מסחר חריג של כ-7 מיליון שקל.

איי.אמ.סי רכשה את בית המרקחת המצליח פארם ירוק

הנהלת IMC, מימין לשמאל: יעל הרוש יועצת משפטית, רועי קיט מנהל אסטרטגיה ופיתוח עסקי, אורן שוסטר מנכ״ל ובעלים, רבקי שטרן מנהלת פיתוח עסקי, שי שמש סמנכ״ל כספים (צילום: אהרון גדליה)
הנהלת IMC, מימין לשמאל: יעל הרוש יועצת משפטית, רועי קיט מנהל אסטרטגיה ופיתוח עסקי, אורן שוסטר מנכ״ל ובעלים, רבקי שטרן מנהלת פיתוח עסקי, שי שמש סמנכ״ל כספים (צילום: אהרון גדליה)

אחרי קאנומד, יוניבו, אינטרקיור, שיח ופארמוקן שעשו זאת לפניה, דיווחה השבוע חברת איי.אמ.סי (IMC) הנסחרת בבורסה הקנדית (CSE) ובבורסה האמריקאית (Nasdaq) שגם היא נכנסה לפעילות בחוליית בתי המרקחת, שהפכה בתקופה האחרונה לאחת החוליות החמות ביותר בשרשרת הערך של ענף הקנאביס הרפואי וכזו ששווה מיליונים, זאת באמצעות רכישת בית המרקחת פארם ירוק מנתניה, כפי שדווח לראשונה במגזין קנאביס. תמורת רכישת 100% מבית המרקחת, בתוספת חברת ההפצה של בית המרקחת, רוזן היי וויי, תשלם IMC כ-12 מיליון שקל לבעלי פארם ירוק. על פי הדיווח של החברה בית המרקחת פארם ירוק מוכר קנאביס בקצב של כ-18 מיליון שקל בשנה. לא פורטו נתונים לגבי חברת ההפצה. מבחינת הדיווח – זה טוב ובריא שחברה מתרחבת באמצעות רכישות, בתנאי שהן מתבצעות במחירים הגיוניים. במקרה הזה, על בסיס נתוני המכירות שנמסרו והעובדה שגם חברת הפצה כלולה במחיר, נראה שזה אכן המצב. יחד עם זאת, ללא נתון הרווח, שלא נחשף, לא ניתן להעריך עד הסוף האם מדובר בעסקה כדאית. באופן כללי חשוב להקפיד לבחון בדוחות שהחברה מפרסמת שמעבר לרכישות החברה מתרחבת גם אורגנית, כלומר מהפעילות הקיימת שלה, ולא רק מהרכישות.

עוד דיווחה IMC השבוע על כך שחברה בת שלה בשם אדג’ופארם (Adjupharm), שהיא בעצם זרוע ההפצה של החברה בגרמניה, השלימה הקמה של מרכז לוגיסטי בגרמניה בהיקף של כ-7,200 מטר בו החברה מציינת שהיא תוכל לבצע אריזה של מוצרים. כלומר, המרכז הלוגיסטי ישמש גם כבית מסחר וגם כמפעל לאריזת תוצרת. החברה צופה כי בעקבות ההקמה יעלה היקף עיבוד התוצרת המקסימלי שלה לכ-7 טון בשנה.

פנאקסיה תתמזג עם בעלת השליטה?

דדי סגל אריזות ארגזים של פנאקסיה עם יובל לנדשפט
דדי סגל (במרכז) – מנכ”ל פנאקסיה הציבורית, בעלי פנאקסיה הפרטית (צילום: פנאקסיה)

חברת פנאקסיה (Panaxia) פרסמה השבוע דיווח תמציתי על גבי כמה שורות בודדות, אך משמעותי יותר מדיווחים אחרים שנפרסו על עשרות עמודים. החברה הודיעה כי היא בוחנת מיזוג עם בעלת השליטה בחברה, פנאקסיה תעשיות בע”מ, שנמצאת בשליטתו של דדי סגל מייסד ומנכ”ל פנאקסיה הציבורית ומי שמחזיקה ברשיונות של החברה מהיק”ר. בדיווח לא צוין מה מתווה המיזוג הצפוי, האם וכמה מניות יוקצו לפנאקסיה תעשיות, כמה כסף יעבור לפנאקסיה תעשיות, האם לחברה יש בכלל הכנסות, רווח והפסד וכו’ – אבל, ככל שהעניין יתקדם סביר להניח שהנתונים הללו יחשפו. יש להדגיש שעל פי החוק, במידה וההצעה למיזוג עם החברה תעלה לדיון באסיפת בעלי המניות, אזי קולם של בעלי השליטה לא ייספר באסיפה כך שהיוזמה תצטרך להשיג רוב מבין בעלי המניות שאינם בעלי השליטה או מי שקשורים אליהם. על מנת לשפוט האם הדיווח הזה חיובי או לא יצטרכו המשקיעים להמתין עד שהחברה תפרסם את הדוחות הכספיים של פנאקסיה תעשיות, וכן את פרטי העסקה המוצעת כולל פירוט אודות התמורה המדויקת שמקבלת פנאקסיה תעשיות עבור מיזוג הפעילות. ההודעה באה כשברקע, כפי שדיווחנו לראשונה, החברה אינה במצב פיננסי איתן והיא למעשה הפסדית, שורפת כסף – והרבה. בכל מקרה, אחד הדברים החשובים ביותר בתולדות החברה כחברה ציבורית יהיה כנראה דו”ח רבעון 3. מדוע? מכיוון שכזכור, החברה הודיעה על מהלך התייעלות שצפוי להסתיים ב-30 ליוני ועל כן ברבעון 3 יוכלו המשקיעים לשפוט את החברה כפי שהיא אחרי המהלך.

במקביל דיווחה השבוע פנאקסיה הציבורית על זימון אסיפת בעלי מניות לצורך השקעה של 8 מיליון שקל מבעלת השליטה פנאקסיה תעשיות בע”מ. פנאקסיה תעשיות של דדי סגל נתנה לפנאקסיה הציבורית לפני מספר חודשים כתב התחייבות להשקעה בחברה, במסגרתו פנאקסיה הציבורית תוכל מתי שתרצה ובכפוף לאסיפת בעלי מניות לחייב את פנאקסיה תעשיות להשקיע בה כ-8 מיליון שקל – התחייבות שהייתה חלק מהפעולות שנעשו על מנת “לייצב את הספינה”. גם בהחלטה זו כמובן שהקול של פנאקסיה תעשיות לא ייספר ובמידה והעסקה תאושר היא תשלם כ-2.5 שקל על כל מניה כאשר על כל מניה שתרכוש תקבל אופציה אחת בחינם עם מחיר מימוש של 328 אגורות ותקופת מימוש של כשלוש שנים. לא מדובר בהודעה מאוד מפתיעה שכן החברה כאמור שורפת כסף וללא הון חוזר מאוד גדול החברה צריכה לגייס כסף – נוסחה די פשוטה.

שיח: משקיע אלמוני ישקיע 2.4 מיליון שקל בחברת הבת טרג’ין

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה השבוע שמשקיע ששמו לא פורסם צפוי להשקיע כ-2.4 מיליון שקל בחברת הבת של החברה, טרג’ין, בה שיח מחזיקה כ-52.3% לפני הגיוס ו-48.5% לאחר הגיוס, לפי שווי של כ-15 מיליון שקל. טרג’ין עוסקת בפיתוח דרך יעילה לייצור קנבינואידים, החומרים הפעילים של הקנאביס, באמצעות ביו-ריאקטור. היתרונות של שיטת ייצור מסוג זה היא האפשרות לייצר רק את החומרים הפעילים כחומרים “מזוקקים וטהורים” וללא צורך בגידול צמחי קנאביס.

מצטרפת חדשה לסקטור: קנבוטק

השבוע הצטרפה לבורסה בת”א חברת קנאביס חדשה, קנבוטק (Cannabotech), שמניותיה החלו להיסחר בבורסה לאחר הנפקה שביצעה. קנבוטק עוסקת בפיתוח של תרופות המבוססות על החומרים הפעילים מפטריות פסילוסיבין וקנאביס רפואי בשני תחומים די שונים בענף הרפואה: ענף תוספי התזונה שנחשב לענף שקל יחסית לקבל אישורים לפעילות בו ולייצר בו מוצרים, וכתרופה לסרטן הלבלב והמעי הגס – דבר נחשב לקשה מאוד באספקט של קבלת האישורים והייצור. לחברה אין בשלב זה הכנסות כלשהן. כמו כן, החברה פועלת גם בענף ביניים של פיתוח תרופות מניעה – כלומר רכיבים שאמורים לחזק את המערכת החיסונית של הגוף ונלקחים כתוספי תזונה אך משמשים גם מעין תרופה. החברה דיווחה כי בניסוי פרה-קליני שערכה בניצוחו של פרופסור משה גביש במוצר של החברה שנועד להפחית את התגובה הדלקתית בעת פעילות של המערכת החיסונית התקבלו תוצאות חיוביות כאשר על פי הדיווח “חל דיכוי של מעל ל-80% בפעילות הדלקתית (כאן החברה ככל הנראה מתכוונת לממוצע, מ”ק) ובחלק מהמקרים אף היעלמות מוחלטת של הפעילות הדלקתית”.

קאנומד: פסק דין ניתן בתיק מול חברת אורן השקעות

חברת א.א אורן השקעות בע”מ שבבעלותו של הקבלן גבי מגנזי דיווחה השבוע לגבי התביעה שהגישה כנגד חברת קאנומד (Cannomed) של האחרים גינדי. מדובר בתביעת לשון הרע שקשורה לסכסוך שהגיע גם לתקשורת בין קאנומד שמחזיקה בכ-12.95% מאורן השקעות לבין אורן השקעות וגבי מגנזי. כזכור, לקאנומד בגלגולה הקודם כשלד ניתנה אופציה למכירת החלק שלה באורן השקעות לבעל השליטה בתמורה לכ-15 מיליון שקל, אך לאחר שהחברה נכנסה לתחום הקנאביס היא החליטה לצאת מההשקעה בחברת אורן השקעות שעוסקת בכלל בהשכרת ציוד הנדסי, מפעלי בטון וענפי תעשייה שונים. בעל השליטה טען ככל הנראה כי אין בבעלותו את הסכום הנדרש בשביל לשלם לקאנומד, קאנומד כמובן הגישה תביעה וכו’, כאשר אורן השקעות מצידה הגישה תביעת לשון הרע הגד קאנומד. מלכתחילה לא היה ברור בדיוק מה העילה של אורן השקעות לתביעה, ואכן, במסגרת הסכם פשרה בין הצדדים, קאנומד לא התחייבה לשלם שום דבר אלא רק להצהיר כי לא הייתה לה כוונה לפגוע.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • יוניבו – 30.71%+
 • טוגדר – 15.33%+
 • וונטייז – 10.67%+
 • פנאקסיה – 9.65%+
 • קאנומד – 8.85%+
 • תיקון עולם קנביט – 4.90%+
 • שיח מדיקל – 4.55%+
 • פארמוקן – 4.39%+
 • איי.אמ.סי – 2.83%+
 • קנאשור – 2.25%+
 • אינטרקיור – 2.20%+
 • נקסטייג’ – 0.69%+
 • אינטליקנה – 0.21%-
 • עמיר שיווק –  1.29%-
 • סמארט אגרו – 2.52%-
 • קנבוטק – 7.38%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר