על מריחואנה, גלישת גלים וסוטול בריא

מאת: סבסטיאן מרינקולו

דמיינו את עצמכם מבקרים בהוואי בפעם הראשונה בתקופה של שנות ה-60 המוקדמות של המאה הקודמת. בדרככם אל החוף אתם פוגשים בחור מגניב שמחזיק משטח עץ גדול וקורא לכם לבוא איתו לים “לתפוס קצת גלים…” אתם, שכבר שמעתם כבר את הסיפורים על הגולשים המפורסמים שתופסים את הגלים המושלמים בחופי הוואי, כמובן שתשמחו להצטרף, זה בהחלט נשמע כמו כיף. אחרי חצי שעה, כשתיסחפו לחוף אחרי שעפתם לתוך קרקעית הים מגל של 3 מטר וחצי, מלאים בשפשופים וצריבות, בוודאי תחשבו לעצמכם “מה לעזאזל כיף בזה???”

עם זאת, תצטרכו להיות ממש אינפנטיליים כדי לומר לעצמכם שהחתיכת קרש הזאת שנקראת “גלשן” היא האשמה בכך שנזרקתם על החול מבלי לתפוס אפילו גל אחד כמו שצריך…

בודק טיפשות אוטומטי

מה שקרה זה שניסיתם להשתמש בכלי נפלא שיכול לספק לכם חוויות על-חושיות מדהימות – אבל, כדי לנצל את מלוא הפוטנציאל שטמון באותה חתיכת קרש, תצטרכו להתנסות, ללמוד, להתמקצע ויותר מהכל – לשפוט היטב את יכולותיכם האישיות. גלשנים הם כמו כל כלי אחר: יש להם פוטנציאל, אבל בכדי לנצל את אותו פוטנציאל, עלינו ללמוד כיצד להשתמש בכלי באופן המושכל והיעיל ביותר.

באופן טבעי, בכל כלי ניתן להשתמש בצורות שונות. יש כאלו שמפיקים את הטוב מהכלי ויש כאלו שמשתמשים בו בחוסר דעת ונפגעים עקב כך; אני יכול להשתמש במכונית בכדי להסיע פצוע לחדר מיון ולהציל את חייו, אבל אני יכול גם להשתמש באותה המכונית באופן שגוי ולדרוס מישהו למוות עקב נהיגה חסרת אחריות.

גלישת גלים

גם זה בטח יעניין אותך

אם כך, בשביל להשתמש בכלים, עלינו לרכוש ידע ופרקטיקה ולשים לב שהשימוש בכלי נעשה באופן נכון. אמנם זה נשמע טריוויאלי וברור כל כך, אך רבים שוכחים את הנתונים הללו כשהם ניגשים לדיון בנוגע למריחואנה וחומרים פסיכואקטיביים אחרים.

מריחואנה ככלי לשדרוג מוחי

מריחואנה, כמו כל חומר פסיכואקטיבי אחר, היא בעצם כלי, ממש כמו גלשן. כלי עם פוטנציאל לשימוש חיובי וכזה לשימוש שלילי.

שימוש שלילי במריחואנה הוא כזה שבו אנשים בוחרים לצרוך מריחואנה כל יום וכל היום בכדי לברוח מאחריות, ממשימות שונות או מהתמודדות עם מצבים מורכבים במציאות, מסיבותיהם שלהם. אבל, ישנו גם שימוש חיובי במריחואנה – לא רק רפואי, אלא גם רוחני, נפשי, מנטלי, תקראו לזה איך שתרצו. עובדה זו זכתה וזוכה להתעלמות מוחלטת מצד המתנגדים למריחואנה המצדדים בהפללת צרכני הקנאביס וממשיכים להתמקד באספקטים של סיכון ושימוש שלילי.

יתרונות הקנאביס

במקביל, גם המשמעות השנייה של המריחואנה ככלי זוכה להתעלמות, אך הפעם גם מאלו התומכים בקנאביס ולגליזציה המשתתפים בדיונים בנוגע ליתרונותיו של הקנאביס ליצירה למשל. אם החלטנו שאנו רואים במריחואנה סוג של “כלי”, אנו גם מבינים שבכלי זה ניתן להשתמש באופן שלילי כמו גם באופן חיובי.

קיראו עוד: “זה לא החומר, זה מה אתה עושה איתו…” – שיחות עם ג’ה

צרכן קנאביס מיומן יודע כמה שאכטות נדרשות לו בכדי להגיע לסוטול נעים – בדיוק כמו שגולש יודע עם אילו גלים הוא יכול להתמודד ועם אילו לא. צרכן מריחואנה מיומן יידע גם לבחור את זן הקנאביס המתאים למצב בו הוא נמצא – כזה שיתאים למצב הרוח, לסביבה, לאופי היום וכו’ – בדיוק כמו גולש שיידע לבחור את הגלשן הנכון לסוג הגלים בים.

עושים באהבה או לא עושים בכלל

אם גולש מיומן יוצא לחופי הוואי לתפוס את הגלים המושלמים בעזרת גלשן מקצועי ונפגע בעקבות כך, הוא כנראה ייכנס לפאניקה מסויימת – אבל איש לא יאמר שהתקפי פאניקה זה תופעה שלילית הנגרמת עקב גלישת גלים, נכון? זה פשוט אומר שגם גולשים מיומנים עם כושר שיפוט בעייתי צריכים לאמץ גישה יותר מכובדת, ידענית ומקצועית כשהם ניגשים לרכוב על הגלים.

כמובן שבחברה בה אנו חיים היום ישנו הבדל משמעותי בין גלישת גלים לצריכת מריחואנה. לכך הובילו הוצאת הקנאביס מהחוק, הקמפיין הגלובאלי השקרי והתעמולה העויינת כלפי המריחואנה שנמשכות כבר עשרות רבות של שנים ומקורן בארה”ב ובלוחם הראשי בסמים הארי ג’ אנסלינגר שנשבע למגר את הסמים מהעולם.

קיראו עוד: קנאביס – כל ההיסטוריה על רגל אחת

סוטול בריא

היום, אפילו המתנגדים הגדולים ביותר למריחואנה כבר יודעים שלצמח הזה ישנן סגולות רפואיות שלא ניתנות לערעור. אבל כשזה נוגע לעניין צריכת קנאביס למטרות הנאה או רוחניות, זה חשוב אף יותר שכולנו נשתחרר מכבלי התעמולה והשקרים ונקשיב בקשב רב למומחים מכובדים ומוכרים שצרכו מריחואנה ויודעים על מה הם מדברים. אותם מומחים תיארו רבות כיצד המריחואנה הובילה אותם לחוויות על חושיות מדהימות שבתורן הובילו להתפכחויות ותובנות אדירות כמו גם לשיפור יכולת הריכוז והחיים ב”כאן ועכשיו”, לשיפור הדמיון, ההכרה, היצירתיות, התפיסה, האמפטיה החברתית ועוד.

סוטול חיובי

ההבנה שקנאביס הוא “כלי” שכדי לשלוט בו צריך לרכוש מיומנות ולהתמקצע, היא הבנה שצריכה לחלחל לא רק לצרכני הקנאביס. זהו שיעור חשוב גם עבור חוקרים ומדענים העוסקים בתחום; אם רוצים ללמוד ולחקור את הפוטנציאל הרוחני/נפשי/מנטלי שבשימוש במריחואנה לצרכים אישיים כמו גם לשיפור התמודדות עם מחלות, מוכרחים לבסס את המחקר על עדויות של מומחים המנוסים בשימוש בצמח.

לאותה המסקנה הגיעו עוד בשנות ה-60 גם שניים מהחוקרים הבכירים ביותר בעולם בתחום הקנאביס – הפסיכולוג הראשי של אוניברסיטת הארוורד, צ’ארלס טארט (מי שפירסם את המחקר המפורסם “On Being Stoned“) והפסיכיאטר הראשי של אוניברסיטת הארוורד, לסטר גרינספון (הפרופסור המפורסם שריפא את בנו חולה הסרטן בעזרת שמן קנאביס ומי שכתב את הספר “Marijuana Reconsidered”).

בין אם אתם רוכבים על הגלים בים או על אלו שבמוחכם, דעו שרק בעזרת מיומנות וידע תגיעו למקומות הטובים אליהם אתם רוצים להגיע בהם ניתן להבין את מה שאמר פעם הגולש האגדי ביל האמילטון: “גלישה היא שוות ערך לחיים ברגע. בכאן ועכשיו. כשאתה רוכב על גל אתה משאיר מאחור את כל הדברים החשובים והלא-חשובים, טוהר הרגע עוטף אותך.”

צפו: קטעים נבחרים וראיון עם אגדת הגלישה ביל האמילטון

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר