עליית מחירי הקנאביס: הסכסוך בין המפעלים למשה”ב מתרחב

על רקע עליית מחירי הקנאביס הרפואי, המחסור בבתי המרקחת, וכוונת משרד הבריאות להטיל פיקוח מחירים, מתעורר בימים אלו סכסוך חריף בין פורום מפעלי הקנאביס הרפואי לבכירי משרד הבריאות. כותרת שגויה שפורסמה הבוקר בכלכליסט שפכה עוד קצת דלק למדורה.

כותרת שגויה שפורסמה הבוקר (ה’) בעיתון “כלכליסט” עוררה את זעמם של בעלי מפעלי הקנאביס הרפואי, חברי “פורום הקנאביס של התאחדות התעשיינים” בראשות מנכ”ל חברת “טבע ישראל” לשעבר חיים הורביץ, שבתגובה פנו אל משה”ב בזעם.

בעקבות הכותרת, המייחסת למשרד הבריאות האשמה של היצרנים ב”חשד לקרטליזציה ותיאום מחירים”, שלחו היצרנים מכתב תקיף למנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בדרישה לחזור בו מדבריו ולקיים פגישה דחופה.

הכותרת בכלכליסט, המתייחסת למסמך שנשלח השבוע ממשה”ב למשרד האוצר לקראת דיון בועדת המחירים בעניין הטלת פיקוח מחירים על ענף הקנאביס הרפואי, ייחסה למשרד הבריאות טענה שכלל אינה מופיעה בו.

מעיון במסמך, שחתום ע”י אורלי מלכה מאגף התכנון והתקצוב של משה”ב ושעותק ממנו הגיע לידי מגזין קנאביס, נראה שמשרד הבריאות אמנם שגה במסמך בטענה או שתיים בעניין הרפורמה, אך גם לא ממש האשים את היצרנים בתיאום מחירים, אלא אף הדגיש כי ישנו פער של עד 40% במחירים שמציעות בימים אלו החברות השונות.

בפועל במסמך משרד הבריאות משיב לשאלה של משרד האוצר שביקש לדעת “האם היצרנים מתנהלים כקרטל לצורך תיאום מחירים”, ובתשובה לא קובע כי יש חשד לקרטל אך מציין כי “בהקשרים מסויימים ההתנהלות היא בתיאום מלא, במקרים אחרים נראה שיש יריבות בין הגורמים”.

יש לציין כי במכתב ששלחה גב’ מלכה ובו התייחסות משרד הבריאות לנושא התחרות בשוק הקנאביס הרפואי, אין כל התייחסות לכך שרשת בתי המרקחת “סופר פארם” מחזיקה בכ-90% מבתי המרקחת הפעילים בתחום הקנאביס הרפואי, מה שלטענת גורמים מהווה מונופול דה פקטו.

דברים אלו, שהפכו לכותרת נוקבת בעיתון, הובילו לשליחת מכתב מטעם פורום מפעלי הקנאביס, ששוגר לפני שעה קלה אל לשכתו של המנכ”ל בר סימן טוב, ובו נכתב בין השאר כי “גילנו להפתעתנו כי משרד הבריאות בוחר שוב לצאת נגד תעשיית הקנאביס הרפואי באופן גורף, על גבי העיתונות הכתובה, מבלי לתת לתעשייה אפשרות להגיב לטענות חסרות השחר הללו”.

לדבריהם “משרד הבריאות בוחר, פעם נוספת, להכפיש את התעשייה, ושוכח שהוא זה אשר הוביל את הרפורמה אשר עליה יש טרוניות רבות בקרב הציבור, במסגרתה נקבע מחיר שרירותי ולא סביר, הוקצעו מטופלים ישירות לחוות באופן שרירותי וללא כל שקיפות.”.

העלייה במחירים והמחסור באספקה נובעים לטענת יו”ר הפורום הורביץ מכך ש”מדובר על חבלי לידה של שוק חדש, המתמודד עם רגולציה מכבידה וקשה, השקעות חדשות, ותקנות אשר מטרתן להביא את תכשירי הקנאביס לכך שהם מוצרים איכותיים ויעילים למטופלים”.

“לצערנו,” הוסיפו, “פניית גב’ אורלי מלכה, בכירה באגף תכנון, תקצוב ותמחור, מהווה התנהלות חד צדדית ובלתי אחראית שכל רצונה הינו יצירת כותרות ללא הבנת המשמעות האמיתי של מהלכים של קביעת מחירים לפי ‘כיוון הרוח’ על התעשייה ועל ציבור המטופלים שכאמור מונים כ-50,000 אזרחים”.

לדבריהם “במידה וקיים רצון של משרד הבריאות לפקח על מחירים, יש לעשות זאת לאחר התדיינות פתוחה עם תעשיית הקנאביס הרפואי על כל שרשרת הערך, בצורה עניינית ללא הפרחת האשמות על ‘קרטל’ ותיאום מחירים.”

כפי שנכתב במסמך עליו חתומה הגב’ מלכה, שמצאה שמחיר הקנאביס הרפואי בישראל נמוך מבשאר המדינות בעולם, טוען גם פורום מפעלי הקנאביס כי “כל השוואה מול מדינות אירופה תדגיש שמחירי הקנאביס הרפואי בישראל, גם לאחר עליית המחירים האחרונה שנובעת מהוספת מערך הרוקחים לשרשרת האספקה, עדיין מתומחרת ברבע ממחירי אותם מוצרים במדינות כגון גרמניה, דנמרק ואנגליה ואף נמוך בממוצע מהמחיר במדינות שהמשרד כן בחר להציג כהשוואה”.

לסיכום כתבו: “חשוב להדגיש כי האשמות בגין קיום קרטל, וכשל שוק הינן מוטעות ומטעות ומהוות הכפשה בוטה על ענף תעשייתי לגיטימי וחשוב למשק הישראלי, שלמרות הקשיים הרבים מנסה לקום בישראל. כל קביעה, בעיקר בנושאים שכאלו, נדרש לבחון אותה לאורך זמן, ובוודאי לאחר ישום מלא של הרפורמה ולא במהלכה. המצב היום הינו כי יש מעט מגדלים שקיבלו רישיון GAP שמהן ניתן לרכוש וקיים מחסור בחומר גלם, שגם התעשייה עצמה מתקשה להתמודד עימו. אנו סבורים כי לקראת סוף השנה בעיה זו תיפטר ונוכל לראות את רמת המחירים יורדת כיאה לשוק חופשי המבוסס על היצע וביקוש.”

בנוסף מוחים בעלי המפעלים נגד עצם הכוונה של משרד הבריאות להטיל פיקוח מחירים, ומאשימים את בכיריו בשיקולים פוליטיים שבאים לכאורה על חשבון המטופלים. “אנו סבורים שמכיוון ומדובר בתכשיר רפואי, על משרד הבריאות לא להמציא את הגלגל וכאשר מוצע על ידו פיקוח על מחירים להתבסס על מודלים קיימים כגון ‘צו פיקוח מחירי מצרכים ושירותים – תכשירים’, הקובע מנגנון ציטוט של מספר מדינות מוכרות באירופה,” כתבו. “על כן, לא לשווא משרד הבריאות מתעלם מהחוק ומצו זה, שכן לצערנו התנהלות זו של משרד הבריאות מלמדת עד כמה שיקולים פוליטיים גוברים על טובת המטופלים, ואם ברצון משרד הבריאות להמשיך במדיניות שאין בה כל כדאיות כלכלית לענף, ותוך חסימת היצוא, הוא יביא לקריסת הענף כולו, ולביטול היכולת לספק למטופלים הרבים מזור למכאוביהם”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר