טוען...

עליית מחירים: ג’ין גאי וסנסי סטאר יעלו עד 349 ש”ח במקום 299 ש”ח

למגזין קנאביס נודע כי במחזור המכירות הקרוב זני הקנאביס המצליחים מקנדה - ג'ין גאי (Jean Guy) וסנסי סטאר (Sensi Star) - ישווקו במחיר של עד 349 ש"ח לאריזת 10 גרם במקום 299 ש"ח כיום. יש סיבה מעניינת לכך שזה קרה, וזה עלול אף להוביל לגל של עליות מחירים נוספות

שני זני הקנאביס מהפופולריים ביותר בישראל – האינדיקות ג’ין גאי (Jean Guy) וסנסי סטאר (Sensi Star) – יעלו החל מהשבועות הקרובים עד 349 ש”ח לאריזה (10 גרם) במקום 299 ש”ח כפי שנמכרים כיום, כלומר עלייה של 10%-20% במחיר, כך נודע למגזין קנאביס (עדכון, 2.11: המחיר יעלה ל-329 במקום ל-349 וכן חלק מעליית המחירים תסובסד – פרטים כאן).

סנסי סטאר בול פארמה
סנסי סטאר (Sensi Star) – יעלה עד 349 ש”ח במקום 299 ש”ח

היבואנית, בול פארמה (BOL Pharma), מודה בתשובה לפניית מגזין קנאביס שאכן תהיה עליית מחירים, אך מדגישה כי היא מנסה בימים אלה “לשפר עמדות” גם מול היצרן וגם מול בתי המרקחת, בניסיון לספוג כמה שיותר מהעלות ואולי להוריד את המחיר במעט, ל-329 ש”ח. למגזין קנאביס נודע כי הכוונה היא להוריד את הנתח של בתי המרקחת מ-25% ל-20%.

אל ג’ין גאי וסנסי סטאר יצטרף אגב בסיבוב הקרוב גם זן שלישי במחיר דומה, ג’ק הייז (Jack Haze), סאטיבה מגנטיקת ג’ק הרר (Jack Herer), שכמו קודמיו מגיע מבית חברת סבן אייקרס (7Acres) שבבעלות החברה הקנדית סופרים (Supreme).

ג'ק הייז (Jack Haze)
ג’ק הייז (Jack Haze) – בקרוב בישראל

העלייה במחירי הקנאביס מתוצרת סופרים, נובע משתי סיבות עיקריות. הראשונה: השתלטות של תאגיד הקנאביס הקנדי קנופי (Canopy) על החברה באפריל השנה – מהלך שהוביל לפיטורי כלל עובדי סופרים ולבחינה-מחדש של ההסכמים האסטרטגיים של החברה, ביניהם גם הסכמי היצוא לישראל שחתמה סופרים עם בול פארמה.

סיבה שנייה, שהיא כנראה מקור ההחלטה וגם זו שעלולה להביא לעליית מחירי הקנאביס המיובא מקנדה גם מחברות אחרות, הוא הסכם שחתמה לאחרונה חברת הקנאביס הקנדית הגדולה אורורה (Aurora) עם הישראלית קנטק (Cantek). פרטי ההסכם ההוא, שפורסמו לראשונה במגזין קנאביס, חשפו בפני העולם תמחור גבוה יחסית ועוררו מתח בביצה הקנדית.

בפרטי העסקה אורורה חשפה למעשה את המחיר שקנטק משלמת לה עבור גרם. העסקה כללה יבוא של כ-1.8 טון במחיר של כ-8 מיליון דולר קנדי, כלומר כ-4.5 דולר קנדי לגרם (כ-3.5 דולר אמריקאי). קנופי, שראתה שההסכם של סופרים עם בול פארמה עומד על כ-2.5 דולר קנדי לגרם בלבד, דורשת לפחות לקרב את התמחור לזה שבו אורורה מכרה את הזנים שלה לקנטק.

מחיר זה, 349 ש”ח ל-10 גרם, הוא גם המחיר הצפוי של לפחות חלק מ-6 זני הקנאביס מרמת “פרימיום” שאמורה להביא בשבועות הקרובים חברת איי.אמ.סי (IMC) מקנדה, מהחברות AVANT ו-FLOWR, כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס בחודש יוני השנה. 200 ק”ג מ-AVANT כבר נחתו בישראל וכוללים למשל את הזן צ’רי פאנץ’ (Cherry Punch), שיגיע ראשון מביניהם לחנויות וכבר נקבע במחיר זה.

צנצנת קנאביס מזן בלאק צ'רי של חברת Flowr - בקרוב בישראל
צנצנת קנאביס מזן בלאק צ’רי של חברת Flowr – בקרוב בישראל במחירים גבוהים מהרגיל

ככל הידוע למגזין קנאביס בשלב זה לא צפויות היבואניות הבולטות הנוספות מקנדה, קנטק וקנדוק (Canndoc), להעלות את מחירי הסחורה הקנדית. קנטק, שהסתבר כאמור שמשלמת מחיר גבוה יותר מאחרות, שומרת על המחירים מאז הגיעה הסחורה לראשונה. קנדוק חתמה מראש על הסכמים ארוכי-טווח למשך 7.5 שנים עם החברות טילריי (Tilray), אורגניגרם (Organigram) ואפריה (Aphria), כך שהמחיר אמור להיות “מקובע” אלא אם כן יהיו שינויים דרמטיים.

המקור השני של קנאביס תוצרת קנדה לחברת BOL כיום, תאגיד הקסו (HEXO), לא צפוי בשלב זה להעלות את מחירי המוצרים שלו בישראל. כיום הקסו משווקת בישראל 4 זנים ואחד נוסף עתיד להצטרף בשבועות הקרובים. הקסו רכשו השנה את זנאביס (Zenabis) שגם היא שיווקה קנאביס בישראל דרך חברת שיח (Seach). משלוח קרוב שלה, ככל הנראה חד-פעמי, צפוי להגיע דרך יוניבו (Univo) וגם כן כנראה לעבור את רף ה-300 ש”ח לאריזה.

עליית מחירים נרשמת לאחרונה גם בקנאביס הרפואי מגידול מקומי. כך למשל שתי חברות חדשות בענף החליטו כבר בזן הראשון שהן משווקות בשוק, יש שיגידו בחוצפה מסויימת, לקבוע את המחיר על 309 ש”ח ו-325 ש”ח ל-10 גרם. עליית מחירים זו אגב הובילה למחאה מצד מטופלי הקנאביס הרפואי שהכריזו על חרם על מוצרים שנמכרים ביותר מ-300 ש”ח לאריזה.

מ-BOL נמסר למגזין קנאביס כי “אכן, בעקבות רכישת סופרים על ידי קנופי, קנופי הודיעה על העלאת מחירי מוצרי סופרים. אנחנו עדיין במשא ומתן גם איתם וגם עם הקמעונאים בישראל, בניסיון לצמצם עד כמה שניתן את עליית המחירים בגובה 10%-20% שלצערנו צפויה בכל מקרה. אנחנו מתכוונים לספוג חלק מהעלייה במחיר, ומצפים גם מבתי המרקחת לספוג חלק, ונעשה הכל כדי שהחלק שיספגו המטופלים יהיה הקטן ביותר האפשרי”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר