ישראל: 40% מהסטודנטים מעשנים קנאביס

מחקר חדש שמפרסמת הרשות הלאומית למלחמה בסמים מציג עלייה בצריכת קנאביס בקרב בני נוער וסטודנטים. 8.8% מהצעירים ו-40% מהסטודנטים מעשנים קנאביס להנאתם. תפיסת המסוכנות של הצמח ירדה באחוזים רבים ובמקביל נרשמה עלייה בשימוש באקסטזי ו-LSD.

תוצאות הסקר המדובר שערכה הרשות למלחמה בסמים מציגות: למרות המלחמה בקנאביס ועל אף עשרות אלפי המעצרים, נרשמה במהלך השנים האחרונות עלייה חדה בצריכת מריחואנה וחשיש בקרב סטודנטים וצעירים וכי באופן כללי יותר ויותר ישראלים מעשנים קנאביס. לצד זאת נרשמה ירידה בתפיסת המסוכנות של הצמח כשרבים טוענים שאינו מזיק כפי שנהוג לחשוב.

יוסי הראל-פיש
יוסי הראל-פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים

הסקר נוהל על ידי מדען הרשות למלחמה בסמים ד”ר יוסי הראל-פיש ונערך בקרב 14,000 תלמידים ותלמידות בני ובנות כיתה י’ וכן בקרב 1,562 סטודנטים מ-14 קמפוסים שונים בישראל.

עלייה בשימוש בסמים בקרב תלמידים

על פי התוצאות, בעוד שבשנת 2011 רק 5.4% מבני הנוער והצעירים הודו בצריכת קנאביס, הרי שבשנת 2014 מדובר כבר ב-8.8% – עלייה של פי 1.5 בתוך שלוש שנים.

גם תפיסת המסוכנות של הצמח צנחה בקרב אוכלוסיה זו כשבעוד שב-2011 סברו 15% מהתלמידים בני 15-18 שאין כל סיכון בשימוש בקנאביס, ב-2014 מספרם קפץ ל-24% מכלל התלמידים. בקרב הבנים קפצו האחוזים מ-18.8% ב-2011, ל-36.2% ב-2014.

תלמידים צורכים קנאביס
כמה תלמידים צורכים קנאביס?

עלייה בשימוש בסמים בקרב סטודנטים

בקרב הסטודנטים נתוני צריכת הקנאביס מרשימים אף הם: בעוד שבשנת 2013 הודו רק 31.4% מהסטודנטים בצריכת מריחואנה וחשיש, בשנת 2014 הודו בכך כבר 39.9%. על פי הנתונים 37.2% מהסטודנטים חושבים שאין סיכון בצריכת מריחואנה וחשיש.

עוד נמצא כי 18.7% מהסטודנטים נהגו תחת השפעת סמים, 5.3% השתמשו בקוקאין ו-5.6% השתמשו באקסטזי/LSD.

סטודנטים צורכים קנאביס
כמה סטודנטים צורכים קנאביס?

“פוגעת בגובה, במשקל ובאינטילגנציה”

“בהשוואה הבינלאומית, ישראל עדיין מדורגת בשליש התחתון של הטבלה עם כ-7% שימוש בקרב גילאי ה-15,” אומר ד”ר הראל-פיש, “אבל אם מגמת העלייה תמשיך, הדרוג היחסי של ישראל ילך ויחמיר. לא ניתן לנתק את הנתונים מהשיח הציבורי בנושא הלגליזציה של סמים, שיח שיוצר לגיטימציה בקרב בני הנוער לשימוש בקנאביס.”

עו”ד איתן גורני, שממלא את מקומו של יאיר גלר כמנכ”ל הרשות, אמר: “השיח הליברלי בנושא הקנאביס מתעלם מהסכנות המשמעותיות של הסם. ביחס ל-20% מהמאושפזים הצעירים עד גיל 25 המגיעים לכפרי הגמילה בעקבות השימוש במריחואנה, ביחס לעשרות האלפים שהמריחואנה פוגעת בהם, בשמחת החיים, במוטיבציה, ביכולתם לחיות חיים יצרניים ומועילים, בנערים שהשימוש במריחואנה פוגע בהתפתחות התקינה שלהם, בגובה, במשקל, באינטליגנציה ועוד.”

תוצאות הסקר:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/rashut-seker-2015.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר