עלייה בצריכת קנאביס באוניברסיטת אריאל

מחקר חדש מצא עלייה חדה בצריכת קנאביס בקרב סטודנטים באוניברסיטת אריאל. גברים, להט”בים וחילונים מעשנים יותר. “המצב באוניברסיטאות אחרות גרוע יותר,” אומרות החוקרות.

לפני כחצי שנה פורסם סקר שמצא כי 40% מהסטודנטים בישראל צורכים קנאביס להנאתם. מחקר חדש שנערך באוניברסיטת אריאל בקרב 1,500 סטודנטים, מצא כי גם באוניברסיטה הצעירה ביותר בישראל ישנם נתונים דומים. “אמנם יש זינוק במספר המעשנים, אך באוניברסיטאות אחרות המצב גרוע יותר,” אמרו עורכות המחקר ד”ר ליאת קורן וד”ר חגית בוני-נח.

עלייה בשימוש בקנאביס

על פי התוצאות נמצא כי 36.3% מהסטודנטים באריאל צורכים קנאביס על בסיס קבוע, 48.7% גברים ו-29.5% נשים – זאת לעומת 25.1% בשנת 2009.

עוד נמצא שבשנים האחרונות חלה עלייה בנוכחות של השימוש בקנאביס בפומבי. בעוד שבשנת 2009 רק 46.9% דיווחו שלפחות חלק מחבריהם מעשנים, בשנת 2015 זינק נתון זה על ל60%.

בסקר בדקו הסטודנטיות גם את תכיפות צריכת הקנאביס בקרב המשתתפים ומצאו כי 10% מהסטודנטים מעשנים קנאביס לפחות פעם בשבוע. עוד נמצא ש-47.1% דיווחו כיעישנו בחודש האחרון, לעומת 33.3% בלבד ב-2009. גם בקרב המעשנים בתדירות גבוהה דווח על רוב גברי: 16.4% מהגברים לעומת 4.2% מהנשים.

אוכלוסיית צרכני הקנאביס די ברורה על פי הסקר, שמצא שצריכת קנאביס באוניברסיטה נפוצה פי 1.4 בקרב גברים, פי 1.6 בקרב רווקים, ופי 2.1 בקרב אלו שאינם הורים לילדים.

כפי שגם נמצא במחקרים בעולם, מצא המחקר שלסטודנטים להט”בים יש פי 3.3 יותר סיכוי להשתמש בקנאביס.

עוד נמצא כי באוניברסיטת אריאל חילונים או מסורתיים צורכים פי 5 יותר קנאביס מסטודנטים דתיים או חרדים.

“אם יהיה חוקי, הנוער יסבול”

“כשאני אומרת ש-36% מעידים על עצמם שהם משתמשים אנו לא מדברים על תופעה שולית באוכלוסייה, אלה לא עבריינים,” מדגישה ד”ר ליאת קורן, מעורכות המחקר. “הסטייה הפכה למקובלת, לנורמטיבית”.

“שימוש רפואי במריחואנה הוא טוב, אבל להפוך את השימוש לגורף זה לא טוב,” סיכמה. “צריך להיות עם יד על הדופק ולפקח על מתן אישורים רפואיים. צריך גם להבדיל בין אישור רפואי לאישור גורף, שיהפוך את הנוער שלנו למוטה יותר לסכנות. ברור שאם הסם הזה יהפוך להיות חוקי, הנוער יסבול יותר מההשפעות לטווח הארוך”.

יש לציין כי גם בקרב צעירים ובני נוער בישראל נרשמה עלייה בצריכת קנאביס בשנים האחרונות, למרות האיסור ואימת החוק הפלילי. בארה”ב פחות בני נוער משתמשים בסמים מאז אושרו חוקי לגליזציה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר