עלה ירוק פנו לבג"צ: "אשרו לנו הסכמי עודפים"

הממשלה תגיב בתוך חודש ימים על עתירה שהגישה מפלגת 'עלה ירוק' לבג"צ, בדרישה לאפשר לה ולמפלגות קטנות אחרות לחתום על הסכמי עודפים גם אם לא עברו את אחוז החסימה. אם תתקבל העתירה יגדלו בבחירות הבאות סיכוייה של המפלגה להכניס נציג מטעמם לכנסת. "אין עוד מדינה בעולם עם שיטה כמו בישראל, מאות אלפי קולות של אזרחים יורדים בכל מערכת בחירות לטמיון," מסבירים עורכי הדין.

במהלך קמפיין הבחירות האחרון הצליחה 'עלה ירוק' להעביר תיקון לחוק הבחירות שיחייב את מכוני הסקרים לכלול כל מפלגה שעוברת את 1% מהקולות בכל אחד מהסקרים המוצגים בעיתונים ובטלוויזיה. התעלמותן של רשתות התקשורת מהמפלגה בסקרים, וחמור מכך הצגתה כאילו מקבלת 0 מנדטים בלבד, גורמים "להשפעה שלילית ובלתי הוגנת על המצביעים", טענו במפלגה אז, והצליחו להביא לשינוי שישפר את סיכוייה להצלחה. "מדובר בחוסר שוויון ופגיעה בבחירות," הסביר אז השופט סלים ג'ובראן את החלטתו לקבל את טענות המפלגה.

השופטת דפנה ברק-ארז
שופטת בג"צ דפנה ברק-ארז – הורתה לממשלה להשיב בתוך חודש ימים

כזכור בטרם הבחירות האחרונות הועלה אחוז החסימה עד 3.25% – מהלך שצמצם משמעותית את סיכויי המפלגה להיכנס לכנסת. הליך תיקון חוקי הסקרים היה הצלחה גדולה, אך בא רק לאחר הבחירות, ולדברי גורמים במפלגה איננו מספיק עדיין בכדי להתמודד עם אחוז החסימה החדש.

לצורך כך מגישה כעת המפלגה עתירה לבג"צ בדרישה לתיקון חוק הבחירות, כך שיאפשר לכל מפלגה, בין אם קטנה או גדולה, לחתום על הסכם עודפים עם כל מפלגה אחרת. דרישת המפלגה היא שקולות בוחריה ובוחרי המפלגות הקטנות, ייספרו יחדיו עם המפלגה הגדולה איתה חתמו על ההסכם – גם במידה והקטנה לא תעבור את אחוז החסימה, זאת בניגוד לנהוג כיום.

"פגיעה בזכויות הבוחרים"

אתמול (26.10) הגישה המפלגה, באמצעות עו"ד חגי קלעי ועו"ד אוהד רוזן, עתירה לבג"צ נגד הכנסת ונגד היועץ המשפטי לממשלה, לפסילת סעיף לחוק הבחירות לכנסת המתנה את תוקפו של הסכם עודפים בין מפלגות, בכך שכל אחת מהמפלגות תעבור את אחוז החסימה.

כלומר, מבחינה פרקטית, מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה – קולותיה יורדים לטמיון – וגם אם היא התקשרה בהסכם עודפים טרם הבחירות, ההסכם לא נכנס לתוקף והקולות לא עוברים למפלגה האחרת. נוכח מצב דברים זה, מפלגות גדולות נמנעות מלהתקשר בהסכמי עודפים עם מפלגות קטנות, שקיים סיכוי שלא יעברו את אחוז החסימה.

אוהד רוזן חגי קלעי עלה ירוק
עו"ד אוהד רוזן וחגי קלעי: "מאות אלפי קולות של אזרחים יורדים לטמיון"

בעתירה טוענת המפלגה כי הסדר זה אינו חוקתי ופוגע בזכויות יסוד מוגנות של הבוחרים, בהן הזכות לבחור והזכות לשוויון בבחירות. לדברי המפלגה, "בפועל תכליתו העיקרית של ההסדר היא להרתיע מפני הצבעה למפלגות שעומדות על רף אחוז החסימה, מחשש לאבדן הקולות, הרתעה העומדת בניגוד חריף לזכות לשוויון בבחירות, הן של הבוחרים והן של המפלגות".

"אין אח ורע לשיטה הנהוגה בישראל"

מעבר לטיעונים המשפטיים, ביצעה המפלגה בעתירה השוואה להסדרים הנהוגים במדינות אחרות בעולם, וטענה לבסוף, כי "יגענו, חיפשנו, ולא מצאנו אח ורע לשיטה הנהוגה בישראל: דמוקרטיה חופשית-מערבית, בעלת מערכת בחירות יחסית, עם אזור בחירה אחד לכל המדינה, אחוז חסימה גבוה, אשר הסכמי עודפים מותרים ונהוגים בה, ואשר קולות הבוחרים שהצביעו לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה, כלל לא מובאים בחשבון".

סקר מינה צמח - עלה ירוק
סקר "מכון דחף" – הסקר היחיד בו הופיעה מפלגת 'עלה ירוק' בבחירות 2015

המפלגה עותרת לביטול הסיפא לסעיף, שמשמעותה, התרת הסכמי עודפים בין כל המפלגות, בלי קשר לשאלה האם עברו את אחוז החסימה, או לא עברו אותו. יצוין כי עתירה דומה הוגשה לבית המשפט העליון על ידי המפלגה כבר שבועות ספורים טרם הבחירות הקודמות, ואולם בהמלצת בית המשפט המפלגה מחקה את עתירתה הקודמת, והגישה אותה מחדש כעת לאחר הבחירות.

כב' השופטת דפנה ברק-ארז, מבית המשפט העליון, נתנה אתמול החלטה, שמורה לכנסת וליועץ המשפטי לממשלה להגיב לעתירה בתוך חודשיים ימים, עד ליום 26.12.15.

עורכי הדין חגי קלעי ואוהד רוזן, מסרו: "ההסדר הנוכחי בפועל משמעותו שמאות אלפי קולות של אזרחים יורדים לטמיון, והכנסת אינה משקפת את בחירת הציבור הלכה למעשה. הצבענו על כשל זה עוד טרם הבחירות, ובהתאם להמלצת בית המשפט, אנו שבים ועומדים על תיקונו של עיוות זה, הפוגע באושיות הדמוקרטיה בישראל, בזכות לבחור ולהיבחר, ובזכות לשוויון".

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט