טוען...

עלה ירוק: נתקוף את ‘חוק הרוק’ בבג”צ

העתירה לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל תכלול גם תקיפה של החוק החדש שמתיר לשוטרים לבצע בדיקות רוק פולשניות ללא חשד סביר.

החוק החדש (“חוק הרוק“) שאושר לאחרונה ומאפשר לשוטרים לערוך בדיקות פולשניות בפיהם של נהגים ללא חשד סביר יותקף בבג”ץ, כך הודיעה לפני שעה קלה מפלגת ‘עלה ירוק’.

תקיפת החוק תובא במסגרת העתירה ההיסטורית לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל (בג”צ הקנאביס ההיסטורי).

“לאחר בדיקות כלכליות ומשפטיות אנו שמחים לבשר כי בכוונתנו לצרף את סוגיית הנהיגה ואת חוק הרוק לעתירה לבג”צ,” נמסר בהודעה שפורסמה לפני שעה קלה. “לצד הדרישה לביטול ההפללה והסדרת השוק, נדרוש גם קביעת רף מותר לנהיגה בהשפעת קנאביס”

בעתירה ייטען כי הבדיקות הפולשניות ושלילת רישיונות הנהיגה בגין הימצאות כל כמות שרידי קנאביס בגוף, הינה פגיעה בלתי מידתית בחופש התנועה.

הבעיה המרכזית בחוק החדש היא שבניגוד לאלכוהול, בו נקבע רף מקסימום מותר לנהיגה תחת השפעה (290 מיקרוגרם), בקנאביס לא קיים גבול כזה. על כן הימצאות של כל כמות שרידי קנאביס בגוף נחשבת כעבירת נהיגה בהשפעת סמים.

הסכנה להפללת חפים מפשע שצפויה בעקבות חוק זה חמורה עוד יותר מאחר ושרידי קנאביס עשויים להיות מזוהים בגוף של צרכן קנאביס גם ימים ואף שבועות לאחר השימוש – אף אם אינם משפיעים עוד.

“הסיבה לכך שלא נקבע רף מותר של כמות קנאביס בגוף בדומה לאלכוהול היא שקנאביס איננו חוקי,” מסביר עו”ד דקל עוזר. “לא ניתן לקבוע רף מותר של קנאביס בנהיגה מאחר ומדובר במן מתן לגיטימציה לשימוש, אבל איסור השימוש בקנאביס יבוטל בכל מקרה בעקבות העתירה ועל כן ניתן יהיה לקבוע רף מותר כזה”.

“מדובר בסכנה איומה לחופש של כולנו והיא מגיעה למרות היעדר כל מחקר מדעי,” נכתב עוד בהודעה. “בנורבגיה הביא חוק דומה להכפלת שלילות הרישיון ולתוצאות מזעזעות גם בקנדה, אוסטרליה ועוד.”

יחד עם זאת מובהר כי “אדם הנמצא תחת השפעה חזקה לא צריך לנהוג. כולנו יודעים זאת וגם אותו אדם יודע זאת. אבל, וזה אבל חשוב, אפילו משרד הבריאות וגם ראש הממשלה הודו שאין חשש לפגיעה בנהיגה בחלוף 3 שעות מרגע העישון”.

נכון להיום (ה’) נותרו 12 יום להשלמת המימון הנדרש בדף הפרויקט. 72% מהסכום כבר גויס. “אם לא נגיע ליעד כל התרומות יבוטלו ויוחזרו לבעליהן, ולא נוכל להגיש את העתירה,” מדגישה ההודעה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר