עלה ירוק: “נגיש עתירה לבג”צ נגד הצעת החוק של ארדן”

המפלגה מצהירה על הרחבת פעילותה, גיוס חברים, עדכון התקנון המפלגתי וגם – מצהירה כי תגיש עתירה לבג”צ נגד הצעת החוק של ארדן למה שהוא מכנה “אי הפללה”. לדברי מוביליה ההצעה היא לא “אי הפללה” אלא “עיבוי ההפללה” על ידי קנסות.

למרות שברור שרדיפת והפללת צרכני הקנאביס היא פגיעה חמורה בזכויות האדם והאזרח, ועל אף שסביר שגם בית המשפט העליון יסכים עם קביעה זו, עד כה לא ניתן היה להגיש עתירה לבג”ץ נגד מדיניות זו.

הסיבה לכך היא שמאחר ובישראל אין חוקה, עתירה כזאת צריכה להיות מבוססת על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אך חוק זה, שנחקק בשלהי 1992, תקף רק מול חוקים שנחקקו במועד מאוחר יותר ממנו.

מאחר ופקודת הסמים נקבעה עוד לפני קום המדינה והוכרה באופן רשמי בשנת 1973 ולא עודכנה מאז, ניתן יהיה להגיש עתירה לבג”ץ בעניינה רק לאחר שיתבצע בה שינוי כלשהו.

שינוי זה בפקודה צפוי להגיע בעקבות הצעת החוק “אי הפללה באחריות” של השר גלעד ארדן, שאושרה בחודש שעבר בכנסת בקריאה ראשונה ועתידה להגיע בשבועות הקרובים לדיונים בועדה בכנסת ולאחר מכן לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

רק לאחר שתאושר הצעת החוק באופן סופי כאמור, ניתן יהיה לראשונה להגיש עתירה לבג”ץ כנגד פקודת הסמים כולה – כך מסבירים כעת במפלגת ‘עלה ירוק’ ומבטיחים שבכוונתם לעשות זאת.

יחד עם זאת התנאי להגשת עתירה זו לבג”ץ הינה שארדן יסרב לקבל את דרישות המפלגה לתיקוני סעיפים בהצעת החוק שלו, כך שבמידה והשר יקבל את הדרישות ויעדכן את הנוסח, לא יהיה צורך בהגשתה.

על פי הערכות המפלגה הצעת החוק בנוסחה הנוכחי, כפי שקבע ארדן, תוביל לאלפי קנסות ולהתעמרות בצרכני קנאביס. “התיקון מפשט את ההליך הבירוקרטי עבור השוטר, מקל עליו לאכוף את החוק לגבי העבירה ומאפשר לו לתת קנס בנוסף,” הסביר אורן ליבוביץ’ יו”ר המפלגה בדיון באולפן ‘וואינט’ לפני מספר שבועות.

הכוונה להגיש בג”ץ נגד הצעת החוק נחשפה ביום שישי 20.4 באירוע יום הקנאביס הבינלאומי שארגן אמן הרחוב שרדר, על ידי עו”ד דקל-דוד עוזר, מנהלה האסטרטגי של עלה ירוק.

“לאור העובדה שכבר היום מעכבים לחקירה כ-20,000 אזרחים בשנה על שימוש עצמי, אין סיבה שלא יוטלו מספר זהה של קנסות, כשהמשמעות היא קנסות בסכום מצטבר של 20 מיליון ש”ח מצרכני הקנאביס,” הסביר עו”ד עוזר.

“תחת הכותרת ‘אי-הפללה’ הגיעה הצעת חוק לעיבוי ותגבור ההפללה,” טוענים במפלגה. “כתוצאה מחקיקה כזו אנו חוששים מאוד ממה שעתיד לבוא: עשרות אלפי קנסות בשנה, אלפי עימותים מילוליים שיהפכו לרישום פלילי ולמעשה להתעללות ממש בצרכני הקנאביס.”

ההודעה באה על רקע תהליך התרחבות בפעילות אותה חשפו לאחרונה בדף הפייסבוק של המפלגה, כשעדכנו את שם המפלגה ל”עלה ירוק – המפלגה הליברלית” ופרסמו טיוטת תקנון להערות הציבור.

בשבועות והחודשים הקרובים מתכוונת המפלגה להתחיל בתהליך גיוס חברי וידידי מפלגה, שיממנו יחדיו פעילות פוליטית מקיפה בכנסת ומול גורמי ממשל.

כזכור כפי שחשפנו לראשונה גם היועמ”ש אביחי מנדלבליט קבע כי הצעת החוק של ארדן אינה חוקתית.

הפוסט שפרסמה המפלגה הבוקר (ב’) בפייסבוק:

הממשלה הבטיחה אי הפללה בעוד:

חדשות
שינוי גודל פונט