עלה ירוק לאיגוד הכדורסל: בטלו את האיסור על קנאביס בפגרה

בעקבות השעיית שחקני ליגת העל בכדורסל שנתפסו צורכים קנאביס פנתה המפלגה במכתב דחוף לאיגוד הכדורסל, למנהלת הליגה ולועדה למניעת שימוש בסמים בספורט, בדרישה לבטל את האיסור על שימוש בזמן פגרות. “עמדה שמרנית ומעוותת,” טענו.

השימוש בקנאביס בקרב שחקני כדורסל הוא נפוץ למדי, בעיקר בקרב שחקנים אמריקאים, וזה לא סוד. ב-NBA, הליגה הטובה בעולם, מעריכים כי לכל הפחות 50% מהשחקנים מדליקים ג’וינט פה ושם. יש הטוענים כי המספרים גבוהים בהרבה – עד 80%.

לאחר שכוכב ה-NBA קווין דורנט נתפס בשנת 2015 בעדשות הפפרצי עם קופסת קנאביס שהתגלגלה מרכבו, החלו בכירים בליגה, כולל המאמנים פיל ג’קסון וסטיב קר, להודות כי גם הם, כמו רבים מהשחקנים, עישנו מריחואנה.

ריצ'רד האוול, שחקן הפועל ירושלים ונבחרת ישראל בכדורסל (צילום: פלאש90)
ריצ’רד האוול, שחקן הפועל ירושלים ונבחרת ישראל בכדורסל – נתפס והושעה עקב שימוש בקנאביס (צילום: פלאש90)

דייויד סטרן, מי שהיה עד לאחרונה ובמשך 30 שנים המנהל הראשי של הליגה הטובה בעולם, אף קרא בשנה שעברה לבטל את האיסור על השימוש בקנאביס ב-NBA.

תחביב זה של עישון קנאביס נמצא כמובן גם בליגת הכדורסל הישראלית ובשבועיים האחרונים הגיע לכותרות לאחר שהשחקן ריצ’רד האוול, סנטר הפועל ירושלים עד לעונה האחרונה ושחקן נבחרת ישראל, נתפס על שימוש בקנאביס והושעה.

השעיה זו באה למרות שהמשחק התקיים לאחר השבתת הליגה למספר ימים מצד ארגון השחקנים ולאחר שכבר יצאו הודעות על ביטול המשך העונה. “הרבה מאוד שחקנים מעשנים בפגרה, זה לגיטימי לעשן בזמן החופש,” הסביר בראיון.

עוד הוא אמר כי “התחילה השביתה ואז הודיעו שהליגה הסתיימה, אז עישנתי קצת. לא עשיתי זאת מעולם במהלך העונה עצמה וכשהודיעו על סיום העונה לא הייתה לי דרך לדעת שאחרי יום אחד יודיעו שהליגה חוזרת כרגיל”.

לא חלף שבוע ושחקן נוסף של הקבוצה נתפס על שימוש בקנאביס, כשבדמו של הרכש החדש טיישון תומאס נמצאו בתום גמר הפלייאוף מול מכבי ת”א שרידי קנאביס. גם הוא הושעה עד הודעה חדשה.

החוק היבש לא נרטב אף פעם?

החוק היבש אף מתעלם מכך שבניגוד לחומרים אחרים שרידי קנאביס עשויים להישאר בדם גם לאחר שבועיים ויותר מרגע השימוש – כלומר סביר שהשחקנים כלל לא היו תחת השפעה בזמן המשחקים.

מדיניות חריפה זו מגיעה למרות תקדים מהשנה שעברה עת החליטה הנהלת עירוני נהריה לשתף את סנטר הקבוצה, יינסי גייטס, במשחק נגד מכבי ראשון לציון למרות שבדמו נתגלו שרידי קנאביס – וזאת באישור איגוד הכדורסל הישראלי.

בתגובה טענה אז הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט כי “זו הפרה בוטה של התקנון – אנו ננקוט בכל הצעדים האפשריים”, וכעת נראה שהאיגוד לקח לתשומת לבו את האזהרה ונוקט מאז בנוקשות.

אתמול (ג’) בעקבות רצף החשיפות פנתה מפלגת ‘עלה ירוק‘ במכתב רשמי לאיגוד הכדורסל, למנהלת הליגה ולועדה למניעת שימוש בסמים בספורט של הועד האולימפי.

במכתב, עליו חתום מנכ”ל המפלגה עו”ד דקל עוזר, נמסרה דרישה לבטל את האיסור על שימוש בקנאביס בזמן פגרות ולהפסיק את הענישה כנגד מי שנתפס עם שרידי קנאביס בדמו.

“עמדה שמרנית ומעוותת”

“מדובר בחומר הנמצא בשימוש של 27% מהאוכלוסיה,” נכתב. “שחקנים ישראלים רבים משתמשים בחומר ורוב מוחלט מהשחקנים האמריקאיים משתמשים בו, בעיקר בתקופות של פגרה ואחרי משחקים”.

במכתב הזכירו עוד כי WADA, הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט, אישרה כי החל משנת 2018 מותר השימוש בקרב ספורטאים ב-CBD, אחד מרכיבי הקנאביס שאינו פסיכואקטיבי.

במכתב הבהירה המפלגה כי “איננו מציעים לעודד שימוש בסמים, אך בתור מנהלת הליגה אתם צריכים להימנע מאפליה וממתן אפשרות לקבוצות לנצל לרעה סיטואציה כמו האפשרות לשחרר שחקנים תוך הפרת הסכם ‘בשל שימוש בסמים’ כאשר מדובר בקנאביס”.

בהתאם לכך ביקשו במפלגה מהגופים האחראים לפרסם בהקדם מדיניות חדשה והוסיפו כי “אין שום סיבה שכמנהלת ליגה תיגררו אחרי העמדות השמרניות והמעוותות ביותר שעדיין קיימות בחברה. לא צריך להרוס קריירה של שחקן מקצועני בגלל שעישן ג’וינט”.

דברים דומים לכך עלו בשני טורי דעה שפורסמו בוואינט על ידי יהודה שוחט וגיא לייבה, הטוענים גם הם נגד מדיניות שמרנית ואנכרוניסיטית זו.

“אין גם שום סיבה לבדוק האם שחקן זה או אחר השתמש בקנאביס, אם תרצו, הפיתרון האולטימטיבי הוא השיטה האמריקנית – אל תשאלו, לא נספר,” כתב שוחט. “ברחבי העולם, וגם בישראל, מתנהלים תהליכי לגליזציה מתקדמים אשר בסיומן הסם יהפוך לחוקי. אבל בכדורסל השמרני והמתחסד שלנו מנסים לגמור לשחקנים את הקריירה בגלל שעישנו ג’וינט,” כתב לייבה.

“לליגות הכדורסל האחרות באירופה הבדיקות האלה לא מזיזות והשחקנים ממשיכים בקריירה באין מפריע,” הוסיף לייבה והזהיר: “אם אף אחד לא יעצור את הוועדה לסימום בספורט ויתווה מדיניות נורמלית, שחקנים זרים יחשבו פעמיים לפני שיחתמו בישראל”.

* עדכון: בעקבות פניית המפלגה מתכוונים במנהלת הליגה לנסות ולהקל על הנהלים. פרטים כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר