מגלגל...

עיכוב ביצוא? המשטרה דורשת סמכות לסגור חוות קנאביס רפואי

השבוע יערך דיון סופי בממשלה בו אמורים נציגי המשרדים לקבוע האם להמליץ על יצוא קנאביס רפואי מישראל. גורם משטרתי בכיר ומר אדלסון מתנגדים לכך בשיחות סגורות. ארדן ידרוש הליך חקיקה שעשוי להיות ארוך ובסיומו תינתן למשטרה סמכות לסגור חוות.

לפני שבועיים חשפנו את דבר הדיון המיוחד שנערך בלשכתו של השר לבטחון פנים גלעד ארדן בשאלת היצוא של קנאביס רפואי מישראל.

בתום הדיון, בהשתתפות נציגי כל משרדי הממשלה, הוחלט כי בתוך שבועיים, מחר או מחרתיים, יתקיים דיון סופי שבתומו תקבע ועדה בינמשרדית האם להמליץ או להתנגד למהלך.

ממידע שהגיע למערכת המגזין השבוע עולה כי בעוד כלל משרדי הממשלה תומכים בכך בודאות, במשרד לבטחון פנים ישנה עדיין התלבטות.

עיקר ההתלבטות הוא לאור דרישת משטרת ישראל לאפשר לה לאכוף חוקים שנכון להיום נתונים בידי היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) במשרד הבריאות על פי פקודת הסמים.

בין השאר צפוי היועץ המשפט של הבט”פ, עו”ד יואל הדר, לדרוש כי כתנאי להתרת היצוא יתאפשר למשטרה לקבל סמכות לכניסה לחוות קנאביס רפואי קיימות ואלו שעוד תקומנה אם וכאשר.

בנוסף לכך המשטרה דורשת שיתאפשר לה לבצע בקרה שוטפת ואף לפשוט ללא הודעה מוקדמת, לסגור חוות ולשלול רישיונות של עסקים בתחום שיתעורר חשד כי הם עוברים על חוקים.

הגורם העיקרי לעיכוב הצפוי הוא דרישת הבט”פ כי סמכות זו תיקבע בהליך חקיקה מסודר – מה שלפי הערכות מומחים צפוי לעכב באופן משמעותי את האישור הסופי למהלך גם אם לבסוף יוחלט לתמוך בו, זאת כאשר הכנסת תחזור מפגרה רק בסוף אוקטובר ולמושב חורף קצר יחסית ולקראת בחירות שיש הצופים באביב 2019.

יתרה מכך יש המעריכים כי דרישת הבט”פ לתת למשטרה סמכויות שכאלו לא רק תיקח זמן רב, אלא כלל לא אפשרית מבחינה חוקית, שכן מדובר בכפל-סמכויות עם משרד הבריאות.

“הליך חקיקה שכזה עשוי להביא לרגולציה כפולה על היצרנים – לדוגמה אם חווה צריכה להעביר טופס ליק”ר, הם יצטרכו להגיש אותו פעמיים – גם למשטרה,” מסר גורם המעורה בפרטים בשיחה עם המגזין. “מדובר בעניין שאף עשוי לא להתאפשר כלל מבחינה חוקית ובכל מקרה ידרוש בדיקה”.

“זה נראה כמו טריק חדש של הבט”פ,” הוסיף. “הם יטענו שהם כלל לא מתנגדים למהלך כדי להימנע מביקורת ציבורית ותקשורתית, אבל בפועל יעכבו אותו משמעותית בעזרת הליך חקיקה מורכב שיתארך עד שכלל אולי לא תהיה בו תועלת”.

במקביל לכך גורם בכיר מאוד במשטרה הביע לאחרונה בפני מקורביו כי הוא איננו מרוצה מאישור לפתיחת חוות קנאביס רפואי נוספות מעבר לאלו שישנן, כך ממידע שהגיע למגזין.

לצד זאת מקורות מסרו למגזין כי מר שלדון אדלסון, שתרם בשנים האחרונות עשרות מיליוני דולרים לקמפיינים נגד קנאביס רפואי, הביע לאחרונה את התנגדותו למהלך באזניי ראש הממשלה נתניהו.

לגבי שאלת מכסת החוות וההגבלה ל-50 בלבד כפי שדרש ארדן עד כה – נכון להיום וגם במסגרת הדיונים לאחרונה עדיין לא נקבע נוהל חדש כלשהו. כזכור באוצר חוששים שכל הגבלה שכזו תוביל לעתירה לבג”צ על ידי עוסקים שלא יספיקו או לא יצליחו להיבחר.

כפי שחשפנו השבוע משרד הבריאות פרסם עדכון לנהלי עיסוק בענף, בו הודגש פעם נוספת כי בט”פ יכול לעצור את מהלך הרישיונות ברגע שמבחינתם יהיה חשש בטחוני כזה או אחר, או לחילופין כאשר משרד הבריאות יראה שאין הצדקה כלכלית לפעילות של חוות נוספות.

מקום לאופטימיות ניתן למצוא בתמיכת שאר משרדי הממשלה, שאולי יתעקשו שגם אם תנתן למשטרה הסמכות הכפולה, הדבר לא ייקבע בהליך חקיקתי – זאת כאמור אם בכלל ניתן חוקית לקבוע כפל סמכויות שכזה.

שאלות אלו ואחרות יעלו כאמור השבוע לדיון. אם וכאשר תמליץ הועדה הבינמשרדית על התרת היצוא, ההחלטה תעבור לידיו של ראש הממשלה ולאחר אישור שלו צפוי להתחיל הליך החקיקה כאמור.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר