מגלגל...
x

עט הקסמים הירוק: האם מריחואנה תעשה אותך מוזיקאי טוב יותר?

מוזיקאים רבים מקשרים עצמם למריחואנה באופן פומבי ומוצהר, שנראה לעיתים כמו גימיק שנועד כדי לפנות לקהל יעד רחב יותר. המדע מוכיח לנו שייתכן והמריחואנה היא “עט הקסמים הירוק” של מוסיקאים רבים ומסייעת להם רבות בתהליך היצירה.

“המריחואנה טובה פי אלף מכוסית וויסקי. היא עוזרת, היא כמו חברה קרובה,” כתב בביוגרפיה שלו זמר העבר המפורסם לואי ארמסטרונג, שהיה המפורסם הראשון לצאת מהארון הירוק. במילה “עוזרת” השתמש גם בריאן וילסון, הסולן של להקת ה’ביצ’ בויס’, בכדי לתאר את השפעת המריחואנה על יצירתו. מוזיקאים רבים אחריו כדוגמתם של בוב מארלי, הביטלס, ווילי נלסון, ג’ימי הנדריקס, סנופ דוג ועוד, שייכו לה גם הם שלל סגולות חיוביות והרעיפו עליה שבחים.

תופעה חברתית או חלק מתהליך היצירה?

מסתבר שישנו מידע מדעי רב הנוגע לקשר שבין צריכת מריחואנה לבין יצירתיות ויכולת עשייה. השפעת ה-THC גורמת להפרשת הורמון הדופמין, אשר אחראי לתחושת ה’היי’ הנלווית לצריכת מריחואנה. תחושה זו גורמת לניתוק של “האגו הביקורתי” ונותנת חופש ליצירתיות ולרעיונות חדשים ומקוריים. עבור מוזיקאים רבים מדובר בלא פחות מהזדמנות פז לדהור קדימה מבחינה יצירתית ולתת במה לרעיונותיהם העמוקים ביותר.

ראו: על קנאביס ויצירתיות – מחקר ועדות אישית מפי מוזיקאי

פיטר וובסטר, חוקר כדור הארץ במקצועו, טוען במחקרו “מריחואנה ומוזיקה – מבט ספקולטיבי”, כי ההשפעה החזקה ביותר של המריחואנה היא פתיחת התודעה המוזיקלית והגברת הגירוי המוזיקלי הכללי במוח. “האפקט דומה אצל כולם, והוא לא דוהה עם כמות הפעמים שאדם מעשן,” הוא כותב על ההשפעה ומוסיף תיאור מפורט של פגישות שלמות בהן עישנו קנאביס והקשיבו למוזיקה.

marijuana-music-awards-logo

גם זה בטח יעניין אותך

באחת הפגישות עליהן מספר וובסטר, הוא מפרט כיצד אנשים שאהבו בעיקר מוזיקת פופ פשוטה נהיו סקרנים לצלילים חדשים ומורכבים יותר, ודווקא אלו שטענו כי מוזיקת פופ היא “טריוויאלית ופשוטה מדי”, מצאו בה עומק חדש אותו למדו להעריך. לטענתו של וובסטר, השפעת המריחואנה מאפשרת לאמן היוצר לקבל החלטות יצירתיות תוך תשומת לב גדולה לתוצאה עצמה. כאשר תחושות הבטן של האמן מוגברות, המוזיקה שלו מעניינת יותר.

מחקר נוסף בתחום, שנערך בשנת 2010 בקולג’ האוניברסיטאי בלונדון, מצא כי המריחואנה מגדילה בהרבה את יכולתו של המוח האנושי לקשר בדרכים יצירתיות בין רעיונות שלכאורה לא קשורים לחלוטין. יכולת זו, שנקראת בשפתם של החוקרים “חשיבה מפוצלת“, מוגדרת על ידם בתור “הגביע הקדוש” של היצירתיות. מחקר זה נתמך גם על ידי מחקר שנערך ע”י חוקרים באוניברסיטת ‘טמפלי’, שמצא כי ישנו קשר מובהק בין תדירות צריכת מריחואנה לבין תוצאות מבחנים לבדיקת הרפתקנות ויצירתיות.

כך או כך, לא ניתן להתעלם מהעובדה שרוב מוחלט של יצירות האומנות האהובות על כולנו נכתבו או הולחנו בהשפעת חומרים משני תודעה כאלה או אחרים. ביל היקס, הקומיקאי האמיץ מכולם, התייחס לעניין זה באחד מקטעי הסטנדאפ שלו כשאמר ש”אם אתה נגד סמים, אז לך לארון, תוציא את כל התקליטים ותשרוף את כולם. כי כל האמנים שביצעו את השירים שאתה כל כך אוהב – היו מסטולים מהתחת מסמים.”

כמובן שמריחואנה היא לא המפתח להכל, וכדי להיות מוזיקאים מצליחים תיאלצו להיות גם בעלי כישרון מוזקלי מפותח, דבקות במטרה והרבה מאד אימונים, אבל תזכרו שתמיד תוכלו להיעזר בעט הקסמים הירוק.

ראו עוד: עירית לינור: “פינק פלויד עושים חרא של מוזיקה”
ראו עוד: מריחואנה בראי היפ הופ: על טרנדים של שימוש בסמים
ראו עוד: קנאביס קלאסי: התזמורת הסימפונית של קולורדו חוגגת לגליזציה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר