מגלגל...

מנכ”ל טבע ישראל לשעבר יגמול מכורים לתרופות בעזרת קנאביס

אחרי שמכר אינספור תרופות אופיואידיות למטופלים בכל הארץ, במה שכבר הפך למגפה שמובילה למוות ממנת יתר בכל 17 דקות בארה"ב, הודיע מנכ"ל חברת תיקון עולם היום ומנכ"ל טבע ישראל לשעבר כי יוביל מחקר שמטרתו לרשום ב-FDA טיפול בהתמכרויות לאופיואידים בעזרת שימוש בקנאביס רפואי

אחוז השימוש בתרופות אופיואידיות, הגורמות בכל 17 דקות למוות ממנת יתר בארה”ב, יורד בקרב מטופלי קנאביס רפואי וזו כבר עובדה ידועה ובדוקה. כעת, חברת הקנאביס הישראלית ‘תיקון עולם קנביט’ מתכוונת לערוך מחקר קליני בשיתוף עם חברת Opistop האמריקאית, בתקווה להצליח לרשום ב-FDA פרוטוקול טיפול בהתמכרות לאופיואידים בעזרת צריכת זני קנאביס מתוצרתה.

תיקון עולם קנביט מדווחת היום כי הזרוע הבינ”ל שלה, קנביט בע”מ, תהיה הספקית הבלעדית של הקנאביס הרפואי לטובת מחקר קליני על טיפול בהתמכרות לאופיואידים באמצעות קנאביס רפואי. תיקון עולם קנביט תהייה זכאית לשיווק בלעדי של שיטת הטיפול בישראל וכן לשיווק בלעדי של שיטת הטיפול גם בגרמניה ובאנגליה.

אבינועם ספיר, מנכ”ל תיקון עולם קנביט, שהיה בעבר כידוע מנכ”ל ‘טבע ישראל’, חברת התרופות הגדולה, מסביר כי המטרה היא לסייע בניסיון לצמצום תופעת השימוש בתרופות אופיואידיות ומוות ממנת יתר עקב כך, בעיקר בארה”ב, במה שכבר הוגדר רשמית כמגפה.

גם בישראל, שהחלה רק בשנים האחרונות לאסוף מידע בעניין זה, מזהות הרשויות עלייה חדה בהתמכרות לתרופות חוקיות כאלה – דבר שעד לאחרונה לא היה תחת מעקב ואיסוף נתונים כלל.

אבינועם ספיר מנכ"ל קנביט - תיקון עולם מנכ"ל תיקון עולם צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
אבינועם ספיר מנכ”ל תיקון עולם, לשעבר מנכ”ל טבע ישראל – (צילום: ראובן קפוצ’ינסקי)

לאחר שבתו נפטרה כתוצאה מהתמכרות לאופיואידים וגם בנו התמכר למשככי כאבים, ג’ונה רוזנבלט, מייסד חברת Opistop, פיתח שיטה מיוחדת לגמילה מאופיואידים המורכבת משלושה שלבים. השלבים כוללים בין היתר שימוש בתרופות מאושרות – אופיואידים סינתטיים וחצי סינתטיים בשילוב עם טיפול בקנאביס רפואי.

ספיר, שלאחרונה אף הצהיר על תמיכה בלגליזציה, מסביר כי “הפטנט של רוזנבלט נמצא על המסלול המהיר לאישור FDA על מנת לפתור את בעיית ההתמכרות הקשה לאופיואידים ששוטפת את ארה”ב בשנים האחרונות. כל 17 דקות מת אדם בארה”ב ממנת יתר של משככי כאבים. אנחנו שמחים להיות הספק הבלעדי וחלק מהפתרון שעשוי לעזור נגד ה’מגפה’ הקשה הזו של התמכרות למשככי כאבים – בעיה שניתן לזהות גם כאן בישראל”.

המחקר יעשה באמצעות שימוש בפטנט לשיטת טיפול בהתמכרות הנמצא בתהליכי רישום על ידי תאגיד JFM Technology Holdings LLC ואשר רישיון בלעדי ובלתי מוגבל בגינו ניתן ל-Opistop, לפי מסלול ה-Fast Track של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA).

חברת Opistop האמריקאית תספק את כל המימון, את הגשת הפטנט והגשות ההמשך, אחראית על ביצוע ומימון הניסוי הקליני בארה”ב ותדאג לטפל באישורי הייבוא לארה”ב. שיטת הטיפול, כך לדברי החברה, עשויה להשפיע על שוק מכירות האופיואידים בארה”ב המוערך בכ-20 מיליארד דולר בשנה.

רוזנבלט כבר הגיש פטנט על השיטה וכעת החברה עומדת לפני גיוס כספים וכניסה לניסוי קליני בארה”ב – כל זאת מתוך כוונה לבצע ניסוי קליני, להגיש ולאשר את הטיפול במסלול ה-fast track ב-FDA. “מעל 70,000 אמריקאים וחצי מיליון אנשים ברחבי העולם מתים מדי שנה ממגפת האופיואידים. זה הורס את מרקם החברה,” מסר.

במחקרים קליניים שערכה תיקון עולם קנביט בעבר, בטיפול בזנים שלה להתוויות סרטן עלה כי 10% מהמטופלים הפחיתו משמעותית את צריכת האופיאידים ו-36% מהם הפסיקו לחלוטין את צריכתם.

מחברת Opistop נמסר כי “כפי שהוכח במספר מחקרים קליניים, קנאביס רפואי מפחית את התלות באופיואידים. אנו מאמינים כי שילוב הגישה הייחודית  שלנו לריפוי התמכרות לאופייטים, יחד עם תרופות ותכשירים מבוססי הקנבינואידים שייצורו ע”י קנביט, יובילו שינוי מהותי למגפה הקשה הזו. אנו מאמינים כי השותפות עם חברת קנביט, והמאמץ המשולב שלנו יובילו להשיג את מטרותינו ויחד נחזיר לאנשים את חירותם החופשית מתרופות ממכרות עד מוות”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר