עוקץ רישיונות הקנאביס הרפואי: לוקח אלפי שקלים ונעלם תוך איומים

תוך שימוש בשיטה כמו זו של עוקץ הקנאביס בחו"ל והבטחות ל-100% הצלחה, מבטיחים נוכלים ברשת לנפק רישיונות קנאביס רפואי לכל דורש ובקלות. לאחר תשלום המציע נעלם כלא היה, לעתים תוך איומים קשים. רק בדיעבד הקורבן מבין שנפל לעוקץ שכנראה כבר הרוויח מיליונים

תנאי הסף הנוקשים לקבלת רישיון קנאביס רפואי אמנם צפויים להתרכך קצת בקרוב בעקבות רפורמת הקנאביס הרפואי שפורסמה לאחרונה, אך בינתיים כידוע הקושי הזה הוביל בשנים האחרונות לצמיחתה של תעשייה גדולה של “מאכערים”, מתווכים למיניהם, שמבטיחים לסייע ביצירת קשר עם רופא לניפוק הרישיון המיוחל בתמורה לתשלום. בעוד שחלק מהמתווכים הללו פועלים באופן חוקי, יש לא מעט מקרים בהם מדובר פשוט בהונאה. המתווך, שלרוב מתחזה לחברה מסודרת, דורש תשלום מראש ואז פשוט נעלם עם הכסף או מספק רישיון מזויף.

לאחרונה הגיעו למגזין קנאביס עשרות פניות של קורבנות, כאשר רבים מהם נעקצו על ידי אותן ה”חברות”, שעל פי הערכות הצליחו להרוויח עד כה מיליוני שקלים מאנשים שנפלו בפח. בחלק מהמקרים, לאחר שנעקצו, הקורבנות האומללים אף החלו לקבל מהעוקצים איומים קשים בעקבות פוסטים שהם פרסמו בקבוצות פייסבוק בניסיון להזהיר אחרים מפני אותם “נותני שירות” מפוקפקים.

הדוגמאות הבולטות בימים אלה לפעילות הזו הן “עלים לתרופה” ו-“Canaan”, שגם משתמש בלוגו הרשמי של היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר). שני הגורמים הללו, שבימים אלה נעשים מאמצים לאתר באופן פיזי את העומדים מאחוריהם, משווקים את עצמם ברשתות החברתיות באמצעות פרסומות ופרופילים מזוייפים, תוך שימוש בהצהרות בומבסטיות ובלתי-סבירות בעליל כמו “100% הצלחה בקבלת רישיון גם ללא עבר רפואי” או “קבלת רישיון תוך 24 שעות”. כך לדוגמה “עלים לתרופה”, שפרסומות ממומנות שלה הציפו את פיד הפייסבוק בחודשים האחרונים.

עלים לתרופה - עוקץ רישיונות קנאביס רפואי
הבטחות מופרכות ל-100% הצלחה וקבלת רישיון בלי עבר רפואי, לצד המצאת “מרפאה” שכלל לא קיימת – “עלים לתרופה” – עוקץ רישיונות קנאביס רפואי

מכמה עדויות שהגיעו למגזין קנאביס עולה כי לעתים, על מנת לנסות לשכנע את הקורבנות שלא מדובר בעוקץ, מי שעומד מאחורי הפעילות הזו דורש מקורבנותיו חלק מהתשלום מראש, וחלק לאחר קבלת הרישיון. הוא מספר ללקוחות כי ה”חברה” פועלת מתוך מרפאה מקצועית רצינית כביכול בשם ‘דוקותרים מתקדמת’ שממוקמת ברחוב בן יהודה 146 בתל אביב, מבקש מהם תשלום מראש ומבטיח להם שמרפאה רצינית כמו שלו “לא תקום ותברח בשביל 1000 שקל”. המרפאה הזאת, כמובן, כלל אינה קיימת.

לאחר העברת התשלום הראשון, החברה שולחת רישיון מזויף ללא מרשמים ומבקשת את יתרת התשלום עבור המרשמים. כאשר היא מקבלת את הסכום במלואו, היא חוסמת את הלקוח ונעלמת עם הכסף שלו. ברישיון המזויף שנשלח לאחד הקורבנות, שעותק ממנו הגיע לידי מגזין קנאביס, מופיע שמו של הראומטולוג פרופ’ ג’ורג’ חביב בתור הרופא הממליץ, ושמו של הרופא ד”ר יבגני אורייבסקי בתור הרופא המנפק.

בשיחה עם מגזין קנאביס שניהם מספרים כי כבר נתקלו בתופעת מרשמי הקנאביס המזויפים הנושאים את שמם וחתימתם בעבר. “התקשרו אליי כבר כמה אנשים שאמרו לי שאני חתום על רישיון הקנאביס והמרשמים שלהם אך בית המרקחת אינו מכבד אותם,” אומר ד”ר אורייבסקי, ששמו מופיע על אחד הרישיונות המזוייפים של ‘עלים לתרופה’. “נאלצתי לבשר להם שמדובר בזיוף. ברוב המקרים גם ניתן לראות שמדובר בעבודת פוטושופ גרועה”. בשיחה עם פרופ’ חביב, שגם שמו כאמור מופיע בתור הרופא הממליץ על אותו רישיון מזויף, הוא מספר כי לא רק שהוא מכיר כבר את התופעה של רישיונות קנאביס מזויפים הנושאים את שמו, הוא אף פנה למשטרה בנושא בעבר, אך למיטב ידיעתו הם לא עשו דבר.

בנוסף לשיווק דרך פרסומות, נוכלי הרישיונות משתמשים גם בקבוצות פייסבוק העוסקות בתחום הקנאביס הרפואי, בשביל לאתר קורבנות טריים, באמצעות יצירת פרופילים פיקטיביים שמתחזים למטופלים שכביכול כבר הצליחו להוציא רישיון בעזרת החברה עליה הם ממליצים, וממליצים עליה לאחרים שרוצים גם כן להוציא רישיון.

למערכת מגזין קנאביס הגיעו לאחרונה עשרות פניות של אנשים שביקשו לקבל המלצה בקבוצות פייסבוק היכן כדאי לחדש את הרישיון שלהם, וקיבלו פנייה מפרופיל פיקטיבי בשם Raz Levin, שהמליץ להם על חברה שדרכה הוא כביכול חידש את הרישיון שלו במהירות ובמחיר טוב. אותו “רז לוין” הפנה את המטופלים לערוץ טלגרם שנושא את השם והלוגו של היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (באנגלית – CANNAAN), שם הם התבקשו לשלוח את המסמכים הרפואיים שלהם ולהעביר כסף מראש באמצעות קוד משיכה מבנקט.

נוכל רישיונות הקנאביס בפרופיל מזוייף בפייסבוק ממליץ למטופלים על החברה דרכה הוא כביכול חידש את הרישיון שלו בקלות ובזול
נוכל רישיונות הקנאביס בפרופיל מזוייף בפייסבוק ממליץ למטופלים על החברה דרכה הוא כביכול חידש את הרישיון שלו בקלות ובזול

לאחר העברת הכספים התחיל העוקץ להמציא תירוצים שונים ומשונים ולדרוש העברות של כספים נוספים, עד שבסופו של דבר פשוט נעלם. את השיטה הזו הפעיל הנוכל דרך פרופיל הפייסבוק “רז לוין” שוב ושוב על אינספור קורבנות, להם הוא שלח סרטוני וידאו שמתיימרים להיות אותנטיים, בהם נראים ישראלים שמצלמים את עצמם אומרים “תודה ל-Cannaan על הרישיון” – זאת כמובן על מנת לנסות להציג אמינות.

“חיפשתי חידוש רישיון במחיר טוב בקבוצה של מטופלים בפייסבוק ורז לוין פנה אליי בפרטי,” מספר אחד הקורבנות שנפל בפח. “שלחתי לו את כל הפרטים ואז הוא ביקש שאעביר כסף דרך קוד משיכה. אחר כך התחיל להגיד שיש עיכוב ושצריך לשלם עוד, ופה הבנתי שזאת עקיצה”. אחרת מספרת: “גם אליי פנה אותו רז לוין בפייסבוק והמליץ על חברת CANNAAN בטלגרם. הוא הוציא ממני תשלום דרך קוד משיכה פעמיים, ולאחר מכן כשהגיע הזמן לקבל את המרשם והרישיון אחרי חודשים של לחצים שישלח כבר, הוא שלח תמונה חד פעמית של רישיון מזוייף וחסם אותי, ומחק את כל הצ’אט”.

Cannaan - עוקץ רישיונות קנאביס רפואי
איומים שקיבלה אחת מקורבנות העוקץ לאחר שחשפה אותו בפוסט בפייסבוק – Cannaan – עוקץ רישיונות קנאביס רפואי

“בפן האישי כל הסיטואציה שברה אותי ברמות,” המשיכה. “אני מחזיקה מעצמי בחורה חכמה שלא תיפול בפח בקלות, ונפלתי. מאוד נפגעתי והייתי בדיכאון בעקבות זה לאורך תקופה, עד כדי כך שיצא לי החשק לחדש את הרישיון. עד עכשיו אני מתארגנת מסוחרים, כי לנסות לחדש שוב את הרישיון וליפול שוב על נוכל תהיה מכה שיהיה לי מאוד קשה איתה”.

כאשר אחת מהקורבנות פרסמה פוסט בפייסבוק כדי להזהיר אחרים מפני אותו נוכל, הוא מיד פתח נגדה במסכת של הטרדות ואיומים אלימים, כולל איום מפורש למכור את הפרטים הרפואיים האישיים ששלחה לו ב’דארקנט’. בכל פעם שחסמה אותו, הוא החל לשלוח לה איומים שוב ממשתמש אחר. “הם לא הפסיקו לאיים עליי, שימכרו את הפרטים האישיים שלי, שיבואו אלי הביתה ויפגעו בי פיזית. בכל פעם שחסמתי אותם הם פנו אליי ממשתמש אחר, אז בסוף נאלצתי פשוט למחוק את הטלגרם”, היא מספרת בשיחה עם מגזין קנאביס השבוע.

השיטה הזו, של הפצת סרטוני המלצות מזוייפים, שימוש בקוד-משיכה מבנקט לצורך העברת התשלום ולבסוף איומים קשים ואזהרות מפני שימוש בפרטים האישיים בשביל שיימינג ופגיעה, מזכירים את עוקץ הקנאביס בחו”ל, וייתכן בהחלט שאותו גורם עומד מאחורי שתי התופעות.

כמו במקרה של עוקץ הקנאביס בחו”ל, גם במקרה של עוקץ רישיונות הקנאביס הרפואי יש כמה דברים שמומלץ להקפיד עליהם כדי להימנע מליפול בפח של נוכלים ורמאים:

  1. לא להעביר כסף מראש לפני שקיבלתם שירות מלא, כולל קבלת שני מסמכי PDF, אחד עם רישיון שעליו חותמות שנראות אמיתיות ואמינות, ושני עם 12 מרשמים עוקבים, אחד לכל חודש, בתאריכים עוקבים. אם מדובר במישהו שאתם חושדים בו במיוחד, מומלץ לבדוק קודם עם בית מרקחת האם הרישיון שקיבלתם אכן אמיתי, זמין ובתוקף.
  2. להימנע לחלוטין מכל תקשורת עם נציגים או חברות שפועלים אך ורק דרך הטלגרם או הוואטסאפ וללא שום אפשרות לדבר עם נציג טלפוני, או אפשרות לוודא מיקום מדויק ושם חברה אמיתי.
  3. לא להאמין להבטחות בסגנון “100% הצלחה”, או “ללא צורך בעבר רפואי” וכד’. ניפוק רישיונות קנאביס רפואי כפוף לרגולציה קפדנית, במיוחד לאחר הקשחת האכיפה לאחרונה נגד רופאים “גמישים” יותר, כך שלא ניתן לספק הצלחה מובטחת ולפחות בשלב זה, נכון לאוגוסט 2023, כן נדרש “עבר רפואי” לצורך קבלת ההיתר.
  4. להימנע לחלוטין מחברות שמבקשות להעביר אליהן תשלום באמצעות קוד משיכה לכספומט. מדובר בשיטה מאוד נפוצה של עבריינים שמאפשרת להם למשוך כסף באנונימיות תוך הסתרת הזהות שלהם. רק לנוכלים יש מה להסתיר.
  5. להיעזר בהמלצות של אנשים שאתם מכירים – אל תסתמכו על המלצות של זרים בפייסבוק, במיוחד כאלו שיוצרים אתכם קשר מיוזמתם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר