העוקץ הקמרוני: גונבים אלפי דולרים מישראלים – תמורת קנאביס שלא קיים

רבים בקהילת הקנאביס הישראלים עדיין חברים בפייסבוק של חלק מרשימת הפרופילים המזויפים הענפה שמנהל תושב קמרון המתחזה לבעלים של חברות קנאביס מצליחות בארה”ב, מפרסם תמונות מעוררות תיאבון שאוסף מהאינטרנט ועוקץ ישראלים תמימים שרוצים קנאביס איכותי בזול.

מזה כמה חודשים לפחות שתושב קמרון בשם פטריק ליגבווה (Patrick Ligbwah) מרוויח עשרות ואולי אף מאות אלפי דולרים, שמועברים אליו בעזרת חשבון ‘ווסטרן יוניון’ כל הדרך לעיר דואלה שבקמרון – על ידי ישראלים המעוניינים לרכוש קנאביס איכותי במיוחד במחירים זולים ביותר.

ליגבווה גונב את זהותם של בכירים בתעשיית הקנאביס האמריקאית על ידי פתיחת פרופילים בפייסבוק הנושאים את שמם, את תפקידם ופרטים אודות החברה – כולם מועתקים מהרשת – ומפרסם את תמונותיהם כאילו מדובר בו עצמו.

עוקץ קנאביס קמרון ישראל

כך לדוגמה מנהל בימים אלו ליגבווה את אחד הפרופילים הרווחיים ביותר בתחום, תחת שמו של אדם בשם מת’יו מורגן (Matthew Morgan/Herve Jumong), מנכ”ל רשת חנויות הקנאביס ‘ריף’ (Reef Dispensaries) מקליפורניה.

פרופיל נוסף של ליגבווה עונה לשם טנגי פרנקלין (Mpondo Tagny Franklin), המוצג כ’מנהל חנות’ של חברת שליחויות הקנאביס האמריקאית המפורסמת ‘ווידמפס’ (Weedmaps). בדומה גם הפרופיל על שם דייויד ווילס (David Wills), לכאורה מנהל מכירות במגזין ‘היי טיימס’, מציע קנאביס באופן ייעודי לישראלים.

*עדכון 2018: נפתחו פרופילים מזוייפים חדשים: Smith Berner או Njea Scott או Greg Miles – כולם לבסוף מבקשים לשלוח את הכסף דרך ווסטרן יוניון לעיר דואלה (Douala), הגדולה בערי קמרון, לאדם בשם Alexander Cheo Ambe.

בפרופילים מזוייפים אלו, לצד אחרים נוספים, מפרסם ליגבווה תמונות של פרחי קנאביס איכותיים במיוחד, כאלו שלא רואים כל יום, בצבעים ואיכויות נדירים ביותר. בין השאר מופיעים זני קנאביס המכילים לטענתו עד 50% חומר פעיל (THC) – שכלל לא קיימים במציאות.

עוקץ קנאביס קמרון ישראל

מלבד איכות הקנאביס אותו הוא מבטיח, המחירים המוצעים קורצים לצרכן הקנאביס הישראלי התמים. עבור גרם קנאביס המכיל עשרות אחוזי THC לכאורה מבקש העוקץ הקמרוני רק בין 10 ל-15 דולר לגרם (פחות מ-50 ש”ח) – שהם חצי ממחיר הקנאביס המקובל כיום בשוק השחור בישראל.

כדי לבסס את אמינותו בעיניי הרוכשים הפוטנציאליים, התחבר ליגבווה באופן מקוון לחלק מהבולטים שבקהילת הקנאביס בישראל, על ידי הצעת חברות בפייסבוק. שמותיהם של עשרות צרכני ופעילי קנאביס ישראלים מופיעים ברשימת חבריו גם כיום – מה שמבסס עבור הנעקצים את אמינותו כמי ששולח באופן קבוע סחורה לישראל.

עוקץ קנאביס קמרון ישראל

בשיחות עם הנעקצים (בוואטסאפ +16144073743) מובהר להם כי ישנו מינמום הזמנה של 800-900 דולר לפחות, אותם הם מעבירים לו דרך חשבון ‘ווסטרן יוניון’. לאחר שהכסף מועבר והחבילה כמובן לא מגיעה לשום מקום, ליגבווה אף מוסיף חטא על פשע ומזהיר את הנעקצים שבמידה ולא ישלמו לו 1,000 עד 2,000 דולר נוספים, הוא ידווח עליהם למשטרת ישראל.

ליגבווה ‘התלבש’ על שוק הקנאביס הישראלי באופן ספציפי ומשווק את סחורתו לכאן באופן יזום, על ידי פרסום תמונות כשלצידן סמלונים של דגל ישראל, כמו גם בתוך קבוצות פייסבוק של דוברי עברית. הוא אפילו מתרגם חלק מתיאורי התמונות לעברית:

לאחר עשרות תלונות שצפו במהלך החודשים האחרונים, החלטנו השבוע לבדוק את הנושא לעומקו, פתחנו פרופיל מזויף בפייסבוק ובטלגרם, ובעזרת אחד הנעקצים פנינו אל ליגבווה כדי לבדוק כיצד בדיוק הוא עושה זאת.

די בקלות ביצענו את כל תהליך הזיהוי וההזמנה, עד שלב התשלום, בו חשפנו בפניו כי אנחנו יודעים שהוא מרמה ישראלים ואף ביקשנו ממנו תגובה מסודרת בעניין. התגובה היתה כמובן חסימה מיידית על ידו של הפרופילים עימם ביצענו את ההתקשרות מולו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר