מגלגל...

עונש קל לצעיר שמכר 275 גרם קנאביס לשוטר סמוי

המדינה דרשה 10 חודשי מאסר בפועל בגין מכירת 275 גרם קנאביס בעבור 12,000 ש”ח לשוטר סמוי, אך השופטת בתיק התרשמה שעונש כזה יגרום לנסיגה ויכשיל את מאמציו של הנאשם להתרחק מחברה עבריינית ולצאת לדרך חדשה.

מאת: אתר פסקדין

נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת עינת רון, הטילה לאחרונה עונש קל של 350 שעות של”צ על נאשם כבן 25 שמכר לסוכן סמוי 275 גר’ קנאביס. התרשמותה של השופטת ממאמציו להשתקם ולהציל את חייו הם שהכריעו את הכף לטובתו.

בכתב אישום שהוגש נגד הצעיר לפני כשנתיים הוא הואשם בעבירה של סחר בסמים לאחר שהוכשל על ידי סוכן סמוי שהזמין ממנו 275 גרם קנאביס תמורת 12,000 שקל.

זמן קצר לאחר הגשת כתב האישום הודה הצעיר במעשיו והורשע. בהמשך הוא נשלח לבדיקה של שירות המבחן לצורך המלצה על העונש.

מהתסקירים בעניינו עלה כי מדובר בבן להורים נרקומנים, שאמו נפטרה כשהיה בן 11 על רקע התמכרותה ואביו נמצא בשיקום. מסכת חייו הייתה מורכבת ומגיל צעיר הוא הסתובב בחברה עבריינית.

עם זאת, שירות המבחן התרשם כי לצעיר יש מוטיבציה לשנות את חייו והוא אף החל בהם בפועל – ניתק את קשריו העברייניים, השתלב יפה בהליך טיפולי, עובד למחייתו ואינו משתמש בסמים.

משכך המלצת השירות הייתה כי יש לתמוך בשיקומו באמצעות גזירת עונש מתון של 350 שעות שירות לציבור (של”צ).

אך המדינה התנגדה. עו”ד יובל שלום ציין כי הנאשם פגע בציבור וחשף אותו לסכנת הסמים “המכלה בישראל כל חלקה טובה”.

רק מתוך התחשבות בגילו ובהליך הטיפולי ביקשה המדינה לגזור על הנאשם עונש ברף התחתון של מתחם הענישה ההולם שמבחינתה נע בין 10 ל-24 חודשי מאסר בפועל.

לעומת זאת הסניגור עו”ד מירון רוזנטל ביקש לקבל את המלצות השירות. הוא ציין כי חייו המורכבים של הנאשם הובילו אותו למצוקה כלכלית קשה ולהתחברות עם עבריינים.

כמו כן צוין כי הסוכן המשטרתי הוא עבריין שריצה עם הנאשם עונש מאסר והשתמש בהשפעה שלו עליו כדי ללחוץ על חולשותיו ולהשיג את מבוקשו.

לבסוף הסניגור הדגיש כי מדובר בצעיר שהחיים התאכזרו עליו וזו הפעם הראשונה שהוא מנסה לשקם אותם ולהפוך לאזרח נורמטיבי. הוא הבהיר כי אם יישלח למאסר או לעבודות שירות יגדל הסיכון שיחזור למעגל העבריינות במקום להשתקם.

הנשיאה רון קיבלה את טיעוני הסניגור. השופטת ציינה כי אינה מקלה ראש בחומרת העבירה בה הורשע הנאשם אולם במקרה הנוכחי היא סברה כי עונש של מאסר בפועל יסכל את מאמצי השיקום שלו ועלול להוביל דווקא לנסיגתו, כפי שציין הסנגיור.

לפיכך לא רק שהשופטת העמידה את מתחם העונש ההולם על רף נמוך מזה של המדינה – בין מספר חודשי עבודות שירות לבין 12 חודשי מאסר – אלא אף החליטה לחרוג ממנו כדי לתת יד למאמץ השיקומי של הנאשם.

“…דומה כי הנאשם הצליח לעלות על ‘דרך המלך’, על אף הקשיים האישיים והמשפחתיים… צעידתו במסלול זה, אינה עניין של מה בכך”, כתבה בגזר הדין. “נראה כי לראשונה בחייו מגלה הנאשם הפנמה עמוקה למצבו ונכונות לשנות את דפוסי התנהגותו ולהתרחק מחברה שולית”.

על כן השופטת קיבלה את המלצת שירות המבחן. לצד השל”צ נגזרו על הנאשם גם מאסרים ופסילה על תנאי, קנס של 2,500 שקל והתחייבות על סך 7,500 שקל שלא לעבור עבירות סמים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר