עונש קל לצעיר שמכר קנאביס לקטינים

ביהמ"ש כיבד הסדר טיעון מקל שגובש בין המדינה לבין סניגורו של הנאשם מתוך התחשבות בגילו הצעיר בעת ביצוע העבירות (18), בתסקירים החיוביים בעניינו, בהודאתו, בנסיבות חייו הקשות ובהליך השיקומי המוצלח שעבר מאז שנעצר.

בית משפט השלום בראשון לציון אישר לאחרונה הסדר טיעון מקל בעניינו של צעיר כבן 20 שנתפס לפני כשנתיים מוכר קנאביס לצעירים, כולל קטינים, והורשע בתשעה אישומים של סחר בסמים, החזקה ושימוש שלא לצריכה עצמית.

השופטת הבכירה שירלי דקל נווה החליטה לכבד את העונש שהמליץ על תשעה חודשי עבודות שירות וקנס כספי לצד ענישה מותנית, וזאת נוכח נסיבות חייו המיוחדות של הצעיר, הודאתו המהירה בחקירת המשטרה וההליך הטיפולי המוצלח שעבר, שהביא לשינוי משמעותי בחייו.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

בכתב האישום המתוקן שהוגש בעקבות משא ומתן בין עו"ד יפית ברדה מטעם המדינה לבין סניגורו של הנאשם עו"ד עופר אלמוג, נטען כי הצעיר מכר במשך כחודשיים קנאביס לצעירים, חלקם קטינים, והוא הורשע בהתאם להודאתו בעבירות של סחר בסמים, החזקה ושימוש שלא לצריכה עצמית ובנוסף גם בנהיגה ללא רישיון וביטוח.

במסגרת הטיעונים לעונש התבקש בית המשפט לאשר הסדר טיעון שלפיו הנאשם ירצה 9 חודשי עבודות שירות, לצד ענישה נלווית כמו מאסר על תנאי, קנס ופסילת רישיון.

עו"ד ברדה ציינה כי המדינה החליטה ללכת לקראת הנאשם למרות שהענישה המקובלת במקרים דומים היא מאסר מאחורי סורג ובריח. זאת, בין היתר לנוכח גילו הצעיר, שני תסקירים חיוביים המעידים שלקח את עצמו בידיים, וכיום הוא מתמיד בטיפול, לא משתמש בסמים, משנה את דרכי ההתמודדות שלו עם קשיי החיים ומשתף פעולה עם שירות המבחן.

עו"ד אלמוג הוסיף והדגיש כי הנאשם הודה במעשיו כבר בחקירה הראשונה במשטרה וחסך הליך שיפוטי ארוך.

בנוסף ציין הסניגור כי מדובר בתיק מיוחד ביותר לנוכח העובדה שהנאשם היה ממש על גבול הקטינות וביצע את המעשים כדי לסייע את כלכלת הבית תוך שהוא מתפרנס במקביל מניקוי מדרגות. לדבריו, הנאשם לא ביצע את העבירות מתאוות בצע אלא מתוך רצון לחזור לחיים תקינים ושקטים לאחר שמשפחתו התפרקה ונקלעה למצוקה כלכלית.

בתוך כך הסניגור הוסיף כי הנאשם שהה כבר שהה במעצר שלושה שבועות וכ-9 חודשים במעצר בית בתנאים מגבילים, וכי התגייס במלוא הרצינות לטיפול שעומד להסתיים בקרוב.

הנאשם עצמו הביע חרטה וסיפר על הדרך הארוכה שעשה בשנה וחצי האחרונות במטרה ברורה "להישאר במסלול הכי ישר שיש". הוא הדגיש כי ניתק כל קשר עם גורמים עברייניים, עובד מהבוקר עד הלילה כדי להרוויח את כספו בכבוד ומשתף פעולה עם שירות המבחן.

השופטת הבכירה דקל נווה החליטה לכבד את הסדר הטיעון וקיבלה את טיעוני הצדדים. השופטת התרשמה כי התסקירים אכן מעידים על הפקת לקחים ועל שינוי משמעותי באורחות חייו של הנאשם הצעיר, וכי במקרה הזה בהחלט אפשר לסטות ממתחם הענישה ההולם גם לנוכח נסיבותיו האישיות, עברו הפלילי הנקי, ההודאה שחסכה זמן שיפוטי יקר והעובדה ששהה תקופה ארוכה במעצר ובמעצר בית.

בהתאם לכך נפסק כי הנאשם ירצה 9 חודשי עבודות שירות ויהיה כפוף לצו מבחן למשך שנה. בנוסף הוטל עליו קנס של 8,000 שקל שישולם ב-10 תשלומים, מאסרים על תנאי ו-4 חודשי פסילת רישיון לצד פסילה על תנאי.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט