עונש קל לסוחר טלגראס שמכר קנאביס מזויף ללקוחות

ישראלי בשנות ה-30 לחייו נחלץ מעונש קשה על מספר מקרי סחר בקנאביס לאחר ששיכנע את המשטרה ובית המשפט כי הוא מכר למעשה צמח חוקי אותו ריסס בריח של קנאביס בלבד. במקום עבירות סחר בסמים הוא הואשם בעבירת "קבלת דבר בתחבולה".

לפני מספר חודשים עצרו כוחות משטרה "על חם" את תושב השרון בשנות השלושים לחייו, כשהוא מבצע עסקה למכירת קנאביס באמצעות קבוצת "טלגראס" באפליקציית המסרים "טלגרם".

העסקה הופרעה על ידי השוטרים ולא יצאה לפועל, אך בחיפוש בביתו וברכבו נמצאו כ-10 גרם של קנאביס.

כתב האישום המקורי, שכלל צילומי מסך של שיחות טקסט עם לקוחותיו, קבע מספר אישומים על סחר בסמים מסוכנים וכן בהחזקה של סם לצריכה עצמית.

עם זאת, כפי שמדווח הבוקר (א') העיתון 'גלובס', הצליח הנאשם לשכנע את חוקרי המשטרה כי הוא כלל לא מכר ללקוחותיו קנאביס, אלא הונה אותם ומכר להם קנאביס מזויף שאינו מכיל את החומרים הפעילים של צמח הקנאביס.

מסתבר כי הסוחר נהג לרסס מיצוי נוזלי של "טרפנים" (Terpenes) – רכיבים טבעיים חוקיים הנמצאים בכל הצמחים ואחראים לניחוחותיהם של צמחים – על חומר צמחי דמוי קנאביס אך שאינו מכיל כל חומר המופיע בפקודת הסמים.

מיצוי זה, המיוצר על ידי חברה ישראלית, הינו בעל ריח של קנאביס אך אינו מכיל קנבינואידים, הרכיבים בעלי ההשפעה המוכרת של הצמח.

את החומר הצמחי בעל ריח הקנאביס המזויף הוא מכר ללקוחותיו במאות ואלפי שקלים.

בחיפוש שערכה המשטרה בביתו של הנאשם נמצא אכן אותו תרסיס טרפנים וכאשר היא נשלחה לבדיקת מעבדה אושר שאכן לא מדובר בסם.

התביעה המשטרתית קיבלה את טענת הנאשם ובמסגרת משא-ומתן שהתנהל עם עורך דינו תוקן כתב האישום כך ש-4 אישומים של סחר בסמים הוחלפו בשני אישומים של קבלת דבר בתחבולה בלבד (סעיף עבירה חמור הרבה פחות).

אל סעיפים אלו הצטרף רק האישום של החזקת סם לצריכה עצמית בשל מעט הקנאביס שנמצא בביתו בפשיטה שערכה המשטרה.

במסגרת הסדר הטיעון הסכימו הצדדים על עונש מקל יחסית של 6 חודשי עבודות שירות בלבד, וזאת בעקבות מחיקת אישומי הסחר בסמים.

ניתן להניח כי ככל שהאישומים המקוריים של עבירות הסחר בסמים היו נותרים בעינם, המשטרה הייתה דורשת שהנאשם ירצה מאסר בפועל לתקופה ממושכת יותר.

לפני מספר ימים הוצג ההסדר לבית משפט השלום בכפר-סבא, שאישר אותו והרשיע את אבי בעבירות כתב האישום המתוקן.

מעורך הדין סתיו סער, המייצג את הנאשם, נמסר: "מלכתחילה היה מובן להגנה שמדובר בתיק מרמה בעל גוון חדשני, אך התובנה הזו ניצבה מול תשתית יציבה למדי של ראיות שהצביעו דווקא על ביצוע עבירות סחר בסם. בסופו של דבר, לשמחתנו, לאחר שנסתיימה מלאכת איסוף ראיות ההגנה, והצטברה לה מסה קריטית של ראיות תומכות, השתכנעה גם התביעה שלא מדובר בפרק מספר מדע בדיוני".

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט