עבודות שירות לבן 18 שגידל 359 צמחי קנאביס בדירה שכורה

בן 18 שכר דירת חמישה חדרים והקים בה מתקן לגידול קנאביס. המדינה דרשה 14 חודשי מאסר בפועל אך השופט התחשב בגילו הצעיר ובכך שאין לו עבר פלילי וגזר עליו 6 חודשי עבודות שירות בלבד.

בשנת 2019 נתפס צעיר בן 18 מגדל כמות גדולה של שתילי קנאביס בדירה בגבעתיים. הוא הודה בעבירות במסגרת הסדר טיעון לאחר שהמדינה ביקשה להטיל עליו מאסר ממושך אך השופט התחשב בגילו הצעיר, במצבו הבריאותי ובכך שאין לו עבר פלילי, וגזר עליו עונש קל יחסית של עבודות שירות ועונשים נלווים.

לפי כתב האישום בדצמבר 2018 שכר הנאשם דירת חמישה חדרים בעבור שכ”ד חודשי של 4,650 ש”ח. בינואר 2019 הוא נתפס מגדל בה 359 שתילי קנאביס בכמות כוללת של 2.7 ק״ג. עוד הוא הואשם כי החזיק בכלים המשמשים לגידול, כולל מנורות הלוגן, שנאים, אדניות וחומרי דישון. בנוסף הוא החזיק במטבח הדירה קנאביס במשקל של 0.8 גרם.

הצעיר הודה והורשע בהסדר טיעון בגידול סם מסוכן, החזקת סם שלא לצריכה עצמית והחזקת כלים להכנת סם. במסגרת הטיעונים לעונש המדינה הדגישה את כמות השתילים והמשקל ותכנון העבירות. היא ציינה כי לפי תסקירי שירות המבחן הנאשם לא עבר הליך טיפולי משמעותי.

המדינה טענה שמחתם הענישה ההולם נע בין 14-24 חודשי מאסר וביקשה להטיל עליו עונש בתחתית המתחם. עוד ביקשה המאשימה להטיל על הנאשם מאסר על תנאי, קנס, פסילת רישיון נהיגה בפועל לצד חילוט הרכוש שנתפס.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
בחסות “פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

הסניגור ציין מנגד כי הנאשם הודה במיוחס לו עוד בשלב החקירה המשטרתית וכן בפתח משפטו, תוך חסכון בזמן שיפוטי ניכר. הוא הפנה לגילו הצעיר של הנאשם ולכך שהוא סובל מבעיות בריאותיות, ביניהן אסטמה, שבגללן לא גויס לצה״ל ובחלל זה, על רקע התמכרותו לסם, ביצע את העבירות.

עוד הוא ציין כי הנאשם ביצע כברת דרך לשיקום תוך שיתוף פעולה מלא עם שירות המבחן. הנאשם עצמו הביע חרטה וטען כי אף שתחילה התנגד לטיפול ומסר דגימות שתן המעידות על שרידי סם, כיום שיקם את חייו ונמצא במקום אחר.

השופט רועי פרי מבית משפט השלום בתל אביב ציין כי נסיבות ביצוע העבירות מלמדות על חומרה לצד תכנון מוקדם מצד הנאשם. “מדובר במעבדת סמים עמוסה בציוד,” כתב השופט והוסיף כי הרקע לביצוע העבירות הוא התמכרותו של הנאשם לקנאביס, חשיפתו לחברה שולית ונטייתו לסיפוק צרכים מידי ורווח מהיר, כלומר, לצורך בצע כסף. עוד הדגיש השופט את הערכים המוגנים, נזקי הסמים ופגיעתם בחברה.

השופט ציין כי מדובר בנאשם צעיר, כיום בן 20, רווק שגר עם הוריו ועובד בסופר מרקט. הוא סובל מאסטמה ומחלות רקע נוספות ונעדר עבר פלילי. כמו כן, הוא נטל אחריות מלאה ומאז האירוע לא נפתחו לו תיקים חדשים.

לפי תסקיר שירות המבחן הנאשם גדל במשפחה מורכבת והוא אינו מאופיין בדפוסים עברייניים מושרשים. כמו כן, ניכר כי הליך המעצר היווה טלטלה עבורו. הבדיקות האחרונות מעידות כי הוא התנקה משימוש בקנאביס והשתלב בקבוצת תמיכה. שירות המבחן קבע כי יש בהליך הטיפולי כדי להגביר את הבנתו ומודעותו של הנאשם לדפוסיו וקשייו ולהפחית מרמת הסיכון להישנות ביצוע עבירות בעתיד.

בסופו של דבר גזר השופט על הנאשם 6 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי, פסילת רישיון על תנאי וקנס של 2,000 שקל. בנוסף חולט ציוד בסך 1,080 שקל לטובת קרן הסמים.

זו אינה הפעם הראשונה בה השופט פרי גוזר עונש קל יחסית על עבירות גידול קנאביס. בשנה שעברה גזר השופט פרי עונש של שעות של”צ בלבד לחולה שגידל 35 צמחי קנאביס בביתו.

  • ב״כ המאשימה: עו”ד אור הדאיה
  • ב״כ הנאשם: עו”ד עידן שני

הכותב, אביעד רייפר, העוסק בתחום הפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר