קנס כספי לחולה שגידל 28 צמחי קנאביס בביתו

חולה המחזיק ברשיון קנאביס רפואי גידל 28 שתילי קנאביס בביתו מאחר ולטענתו אינו יכול לעמוד כלכלית בתשלום החודשי (370 + 100 ש"ח למשלוח). למרות דרישת המשטרה להטיל עליו עונש של עד 18 חודשי מאסר בפועל, שחרר אותו השופט מיכאל קרשן עם עונש קל יחסית: מאסר על תנאי, קנס כספי ועבודות שירות.

י', חולה בן 36 המחזיק ברשיון שימוש בקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות מאז שנת 2010, נעצר בחודש אוקטובר 2014 לאחר שבביתו נמצאו 28 שתילי קנאביס לצד 688 גרם פרחי קנאביס בארגז ו-292 גרם פרחי קנאביס תלויים לייבוש.

השוטר עו"ד מוטי חבה
השוטר עו"ד מוטי חבה: דרש עד 18 חודשי מאסר בפועל

מאז ובמשך למעלה משנתיים מתנהל נגדו הליך פלילי במסגרתו דרש מגיש כתב האישום, השוטר מוטי חבה, לגזור על הנאשם בין 8 ל-18 חודשי מאסר בפועל ולשלוח את החולה מאחורי סורג ובריח.

מנגד לטענתו של פורמן הוא גידל את צמחי הקנאביס כדי לספק לעצמו את הטיפול, זאת לאחר שלא יכול היה לעמוד במשא הכלכלי ובתשלום החודשי עבור התרופות אותן הוא נוטל בינהן גם הקנאביס הרפואי, שמחירו עומד על 370 ש"ח לחודש לפחות (לא כולל 100 ש"ח משלוח).

בגזר הדין, שהוגש ב-4.1.17, השופט מיכאל קרשן תיאר את נסיבות המקרה וציין כי "הנאשם לוקה בעקמת מגיל צעיר ומחלתו החריפה בעקבות תאונת דרכים שעבר בשנת 2010. הנאשם סובל מכאב כרוני, בגינו מטופל במרפאת כאב וצורך קנאביס רפואי באישור החל משנת 2010. בנוסף סובל הנאשם מפוסט טראומה בעקבות התאונה שהוזכרה לעיל ומטופל תרופתית".

"מאז התאונה בשנת 2010 אינו עובד ומתקיים מקצבת הביטוח הלאומי. אין לחובת הנאשם הרשעות קודמות. הנאשם לקח אחריות על ביצוע העבירות אך התקשה להכיר בפסול ובבעייתיות בהתנהגותו. לדבריו ביצע העבירות בתקופה משברית בה נתון היה בקשיים כלכליים משמעותיים וחווה משבר זוגי. לדברי הנאשם היה לו קושי לממן התרופות להן נזקק, לרבות הקנאביס, ולכן בחר לגדל את הסם לצריכתו העצמית בלבד".

השופט מיכאל קרשן
השופט מיכאל קרשן: שחרר את הנאשם עם עונש קל יחסית

בהכרעת הדין כתב השופט קרשן כי "אין עסקינן במי שגידל את הסם לצרכים מסחריים, אלא באדם מוכה גורל שרשאי לצרוך קנאביס רפואי, אשר גידל את הסם ללא אישור בשל מצוקה כלכלית הנובעת בין היתר מן העובדה שעליו לרכוש שלל תרופות יקרות אחרות, בשל מצבו".

"נוכח הודאת הנאשם בהזדמנות הראשונה, אשר חסכה בזמן שיפוטי, וגם מן הטעם שלא הוגשו נגד הנאשם כתבי אישום נוספים בתחום הסמים והוא ממשיך לצרוך קנאביס רפואי ברשיון, השתכנעתי כי מן הראוי לגזור את עונשו בתחתית המתחם".

לאור הסברים אלו דחה השופט את בקשת התביעה לגזור עונש של עד 18 חודשי מאסר בפועל והחליט לגזור על הנאשם מאסר על תנאי בלבד, לצד קנס ע"ס 2,500 ש"ח ועבודות של"צ (שירות למען הציבור) היקף של 250 שעות.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט