טוען...

עונש קל יחסית לחולה שגידל 19 צמחי קנאביס

בן 44, מטופל קנאביס רפואי, ספג עונש קל יחסית לאחר שנתפס עם מעל 20 ק"ג קנאביס. הסיבה: מצבו הנפשי והבריאותי הקשה, לאחר שנפגע בעבר באופן אנוש בפיגוע ירי ואף סבל מסרטן. הוא ישלם 10,000 ש"ח קנס ויבצע 250 שעות לתועלת הציבור.

250 שעות שירות לתועלת הציבור הוטלו על בן 44, מטופל קנאביס רפואי, שנתפס מגדל 19 צמחי קנאביס בביתו. בנוסף נפסקו לו קנס בסך 10,000 ש”ח ועונש 8 חודשי מאסר-על-תנאי וכן שירות מבחן למשך 18 חודשים.

העונש הקל יחסית נפסק ע”י שופט בימ”ש השלום בירושלים דוד שאול גבאי ריכטר בגלל מצבו הקשה של הנאשם, בעל נכות 74% שנפגע בפיגוע ירי, עבר 30 ניתוחים, סובל מפוסט טראומה ושאינו בעל עבר פלילי.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר
שופט בימ”ש השלום בירושלים דוד שאול גבאי ריכטר (צילום: באדיבות אתר בתי המשפט)

על פי תסקיר שירות המבחן מצבו של הנאשם קשה, הוא גרוש, חי בגפו בדירה של הדיור הציבורי, חולה סרטן לשעבר, המתקשה לאכול אוכל מוצק לאחר שנפצע מקליע שחדר לצווארו ויצא מן הגוף. בנוסף יד ימינו אינה מתפקדת, הוא סובל מכאבים עזים, מקשיי שינה וממצב רוח ירוד ובפועל נעדר יכולת לעבוד ואין לו מעגל תמיכה חברי או משפחתי.

בחקירותיו נטל הנאשם אחריות מלאה למעשים וטען כי עשה אותם מתוך שעמום, לאחר שצפה בסרטונים ביוטיוב לגבי אופן גידול הקנאביס. הוא שלל כוונה לסחור בקנאביס או לחלקו לאחרים ושירות המבחן התרשם כי הנאשם שיתף עמו פעולה באופן כן וכמיטב יכולתו. לבסוף הוא הביע צער על מעשיו וביקש סליחה.

המדינה התעלמה ממצבו הקשה של הנאשם ודרשה להטיל עליו עונש מאסר חמור של 18 עד 36 חודשים לפחות, תוך המלצה לכוון לרף הנמוך מביניהם. לטענת ב”כ המדינה הנסיבות הקשות של הנאשם אינן מאפשרות לחרוג ממתחם ענישה זה.

בתום ההליך המשפטי, בו ייצג עו”ד ארז בר-צבי, הודה הנאשם בעבירות גידול סם במשקל של מעל 19.7 ק”ג ובעבירת החזקת סם שלא לשימוש עצמי במשקל 407.7 גרם.

“הנאשם הודה בכתב אישום מתוקן, והצדדים הגיעו להסכמות, לפיהן ישונו תנאי שחרורו של הנאשם, הוא לא יוכרז סוחר סמים והכספים שנתפסו ברשותו (2,000 דולר ו-1,050 ש”ח) ישמשו לתשלום הקנס בסך 10,000 ש”ח,” כתב השופט.

את החלטתו נימק השופט בכך ש”העבירות אותן עבר הנאשם פוגעות בערך המוגן של בריאות הציבור, שלומו ובטחונו. נגע הסמים פוגע בכל, מקטון ועד גדול, בעני ובעשיר, ללא קשר למוצא, מגדר, מצב סוציו-אקונומי או כל משתנה אחר. מחד מדובר בכמות סמים גדולה ביותר שבצדק אינה נחשבת לכמות לצריכה עצמית, מאידך, מכלול הנסיבות מלמד כי ספק אם הנאשם הספציפי שלפניי, בבדידותו המזהרת, התכוון להפיץ את הסמים לאחרים. כך או כך, מדובר באירוע חריג שלא התברר עד תומו”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר