מגלגל...

העונש על גידול 540 שתילי קנאביס: עבודות שירות

ביהמ"ש העליון הפך השבוע את גזר הדין של ביהמ"ש המחוזי נגד תושב מרכז הארץ שנתפס מגדל מאות שתילי קנאביס במשקל 54 ק"ג תוך גניבת חשמל בשווי עשרות אלפי שקלים, וגזר עליו 9 חודשי עבודות שירות בלבד במקום 10 חודשי מאסר בפועל שנגזרו עליו במחוזי. לטענת סניגורו ההחלטה באה בעקבות דו"ח מיוחד שפורסם השבוע לבחינת חלופות למאסר

ביהמ”ש העליון הפתיע השבוע (ב’) כשקיבל את הערעור שהגיש סניגורו של ד’, תושב המרכז בן 33, שנתפס לפני כשנתיים והואשם כי גידל 540 שתילי קנאביס במשקל 54 ק”ג תוך גניבת חשמל בעשרות אלפי שקלים. במקום עונש 10 חודשי מאסר בפועל שנגזרו עליו בביהמ”ש המחוזי הפכו שופטי העליון את העונש ל-9 חודשי עבודות שירות בלבד.

בכתב האישום שהוגש נגד ד’ בשנת 2019 נטען בין השאר כי במשך כחצי שנה הוא שכר בית ביהוד בעבור 11,000 ש”ח בחודש, רכש שתילי קנאביס ואף נטל חשמל ללא רשות בשווי כ-36,000 ש”ח, וכל זאת על מנת לייצר קנאביס בהיקפים מסחריים לכאורה.

על פי תסקירי שירות המבחן, ד’, שהיה באותה שנה נשוי ואב לשני ילדים בגילאי 4-6 והיום מצפה לילד נוסף מאשתו, שירת שירות כלוחם בצנחנים ולאחר מכן ושימש ככבאי במשך 4 שנים עד שפוטר בשנת 2016 בעקבות מעורבותו בתאונת דרכים כשהוא תחת השפעת אלכוהול.

עוד קבע שירות המבחן כי הנאשם נעדר הרשעות קודמות אם כי הוא “מוכר לשירות המבחן בגין עבירות של נהיגה בקלות ראש, בעת היותו שיכור, אי הגשת עזרה לנפגע בתאונה ואי עצירה במקום תאונה”. עם זאת, לפי שירות המבחן, “מדובר באדם מתפקד ואחראי שהעבירה אינה מאפיינת את התנהלותו”.

תפיסת משטרה קנאביס 1,000 שתילים עפולה
מאות שתילי קנאביס בדירת גידול (צילום: דוברות המשטרה)

לטענת ד’ עצמו, הוא התמודד עם משבר תעסוקתי לאחר פיטוריו משירות הכבאות, סבל מקשיים בזוגיות ומבעיות בריאותיות, ובעקבות פרידה זמנית מאשתו החל לצרוך קנאביס ללא רישיון. לדבריו בתחילה רכש לעצמו לשימוש ובהמשך החליט לגדל לעצמו לצריכה עצמית. לדבריו, למרות שגידל מאות שתילים הוא לא התכוון לסחור בתוצרתם.

שירות המבחן ציין כי ד’ השתלב בשיחות עם עובד סוציאלי והשתתף בכל הפגישות תוך הצגת מוטיבציה לתיקון דרכיו וכן כי “קיימת הפחתה ברמת הסיכון במצבו להסתבכות חוזרת עם החוק”. לבסוף המליץ שירות המבחן להטיל על ד’ עונש עבודות שירות עם צו מבחן.

התביעה התנגדה בתוקף להמלצת שירות המבחן וטענה כי “מדובר במעבדה של מעל 50 ק”ג” וכי “מי שעומד בראש המעבדות הללו הם ארגוני פשיעה ששמים אחרים להיות ‘מעין קופים’.” בהתאם דרשה עו”ד איריס פיקר בשם המדינה לגזור על ד’ עונש של בין 18 ל-36 חודשי מאסר בפועל ולהכריז עליו כסוחר סמים.

מנגד טען סניגורו של ד’, עו”ד נס בן נתן, כי בעקבות פסק דין אזרחי בגין גניבת חשמל הנאשם כבר שילם פי שניים מהסכום שנטל, כי מדובר באדם נשוי שאשתו בהריון, וכי 54 הק”ג שנתפסו הם לא חומר יבש אלא צמחים שלמים וכי אם היה נתפס חומר יבש הרי שהיה מדובר בכמות נמוכה משמעותית.

עו"ד נס בן נתן
“כניסה למאסר למעשה הייתה קוטעת את ההליך השיקומי”, עו”ד נס בן נתן

עוד ציין עו”ד בן נתן כי “כתב האישום אינו מייחס לנאשם החזקת סם אלא רק גידול סם ומכאן שלא ניתן לקבוע שהחזיק את הסם שלא לצריכה עצמית”. עוד טען כי “הנאשם מודה, לוקח אחריות ומביע חרטה, עבר תאונות דרכים, נותר ללא עבודה ועם כאבי תופת, לקח תרופות, קיבל רשיון קנאביס רפואי, הפך לאדם המכור לסמים, נפרד מבת זוגו, ודווקא המעצר החזיר אותם לחיים משותפים”.

שופט ביהמ”ש המחוזי בלוד, השופט עמי קובו, התייחס בפסק הדין לפסיקות ביהמ”ש העליון שסוקרו לאחרונה במגזין קנאביס בדבר המחלוקת העקרונית בין שופטי העליון בשאלה האם להתייחס לעבירות גידול קנאביס כפחותות לעומת עבירות ייצור סמים וזאת למרות שהחוק היבש קובע כי אין הבדל.

“אמנם דרגת חומרתו של קנאביס היא פחותה בהשוואה לסמים אחרים ויש לנקוט בגישה שמאבחנת בין סוגי הסמים אך לא ניתן לקבל את טענתו של הנאשם לפיה הוא גידל את הסמים לצורך צריכה עצמית,” כתב השופט קובו. “מדובר בטענה שאינה עולה בקנה אחד עם היקף המעבדה ועם שכירת בית בתמורה לשכר חודשי של 11,000 ש”ח וציוד המעבדה שנתפס במקום”.

עוד ציין השופט קובו כי “לא ניתן לקבוע כי הנאשם עבר הליך שיקומי משמעותי והמסקנה היא שהנאשם מצוי בשלב ראשוני בטיפול”. לבסוף הוא גזר על ד’ בחודש מאי השנה עונש של 10 חודשי מאסר בפועל, 10 חודשי מאסר על תנאי, קנס בגובה 10,000 ש”ח והכרזה עליו כסוחר סמים וחילוט ציוד שנתפס בביתו.

עו”ד בן נתן לא הסכים עם פסיקתו של השופט קובו והגיש ערעור על גזר הדין לביהמ”ש העליון.

השבוע (ב’) קבעו שופטי ביהמ”ש העליון – הנשיאה אסתר חיות, השופט יצחק עמית והשופטת ענת ברון – כי “בנסיבות הייחודיות של המקרה ובהינתן ההליך השיקומי המרשים… אנו מורים על קבלת הערעור במובן זה שהמערער ירצה עונש מאסר בן תשעה חודשים בעבודות שירות”.

לדברי עו”ד בן נתן בשיחה עם מגזין קנאביס, החלטת ביהמ”ש העליון באה בין השאר בעקבות דו”ח הצוות הבין-משרדי לבחינת חלופות לעונש המאסר (PDF) שהוגש ביום א’ השבוע וכבר החל לדבריו להשפיע על תוצאות גזרי דין.

“דוח זה מבוסס על דוח וועדת דורנר שהמליץ לעודד לצמצם מאסרים, במיוחד לגבי אלו שאינם רצידיוויסטים, ולתת יותר משקל להליכי שיקום,” מסביר עו”ד בן נתן. “הטענה שלנו הייתה שהמערער עבר הליך שיקומי מוצלח שהצדיק סטיה לקולא ממתחם הענישה המקובל במקרה דומה רגיל.”

לדבריו “כניסה למאסר למעשה הייתה קוטעת את ההליך השיקומי, וכל זה עלה בקנה אחד עם הדוח שהגשנו לבית משפט ושהוגש לממשלה יום קודם לדיון, שממליץ על רצף שיקומי והעדפה של חלופות מאסר”.

זו אינה הפעם הראשונה בה מצליח עו”ד בן נתן להביא לתוצאות מקלות בעקבות ערעור לביהמ”ש העליון על פסיקת ביהמ”ש המחוזי. בשנת 2018 בוטל כך עונש מאסר של 12 חודשים שגזר בימ”ש מחוזי על צעירה שגידלה 1,000 שתילי קנאביס בוילה במושב גאולים ובמקום זאת היא נשלחה ל-6 חודשי עבודות שירות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר