עו”ד ברק כהן: “האיסור על צריכת קנאביס נובע מאינטרסים של חברות התרופות”

עורך-דין ברק כהן

עו”ד ברק כהן, מהבולטים במובילי המחאה החברתית של השנתיים האחרונות, פועל עד היום וממשיך לטייל בין בתי המשפט השונים בכדי להגן על זכויותיהם של פעילי המחאה. את ההחלטה לספק שירות משפטי בחינם לפעילי המחאה מסביר כהן כך: “אני מתנדב לסייע לכל מי שפועל נגד השלטון, מתוך הבנה ברורה שהמשטר הנוכחי בישראל אינו דמוקרטי, ואין שום ערך לכללי משחק דמוקרטיים בצורת משטר לא דמוקרטית”.

כהן הוא לוחם צדק אמיתי וידוע בהתבטאויותיו החריפות במיוחד. כבר בתחילתה של תנועת המחאה של קיץ 2011 אמר עו”ד כהן בראיון ל’גלובס’: “אם המהפכה תיכשל היא תהפוך למהפכה של קליעים.” בחודש נובמבר 2011 פירסם כהן מסמך ששלח לחברי הכנסת שכותרתו “התראה לפני מרד במדינת ישראל” ורק חודש לאחר מכן אמר בראיון ל-‘TheMarker’: “כל עוד לא נקבל דמוקרטיה אמיתית, אנחנו במלחמה מול השלטון.” גם לאחר כמעט שנה, כשנרגעו מעט הרוחות, אמר כהן בראיון נוסף: “מוכנים לשבור את בית ז’בוטינסקי ובית חד”ש באותה מידה.”

צפו: עו”ד כהן נפצע במהלך הפגנות המחאה

מחאה מחאה אבל לא מדברים על קנאביס…

עם ראשוני האוהלים שקמו בשדרות רוטשילד בקיץ של מחאת 2011, יצא כתב המגזין לאזור כדי לקחת חלק במה שנראה באותם ימים כתחילתה של מהפכה אמיתית ואף כתב על החוויה בפוסט שפורסם כאן לפני מספר חודשים. כך הוא סיפר:

מחאת 2011 בקיץ שעבר החלה ביום שבת וכבר בבוקר למחרת הציב עבדכם הנאמן את אוהלו בסמוך לראשוני האוהלים שהחלו לפרוח בשדרות רוטשילד המיוזעים. לאחר מספר שעות דיונים בקבוצות שונות, נראה היה שמתגבשת לה קבוצת “הנהגה” שתוביל את המאבק. הם ישבו להם על שתי כורסאות והחלו בחלוקת הנושאים עליהם ידרשו תשובות מהממשלה. משנראה שחולקו הנושאים לכל היושבים במעגל וטרם עלה נושא הלגליזציה (לפחות של קנאביס, גם אם קצת חוששים לדבר על לגליזציה של סמים שהוכחה כמוצלחת), אזרתי אומץ ולאחר קבלת רשות הדיבור ביקשתי להיות נציג עניין הלגליזציה במחאה.

לתדהמתי הרבה (באמת שלא ציפיתי…), עלו על פני המנהיגים לעתיד הבעות מוזרות שנראו כמו משהו בין סלידה לזלזול להרגשה אחרת שלא ממש היתה ברורה לי באותו הזמן. בכל אופן החליטו החברים שהנושא איננו חשוב מספיק ולא מצדיק נציגות ספציפית.

באותם ימים נראה היה שעל אף ריחות החשיש שליוו את מי שצעד לאורך השדרה, העדיפו הפעילים לא להעלות את הנושא למרות – ואולי בגלל – לעג וזלזול שהפנו כלפיהם פוליטיקאים שונים שכינו אותם “סטלנים” וכד’. הפעילים לא השכילו לאמץ את הנושא, לשים סוף-סוף את הקלפים על השולחן ולהעלות אחת ולתמיד דרישה רשמית ללגליזציה של קנאביס.

עם זאת, למרות התנגדותם של הפעילים להעלות את נושא הלגליזציה כאחת מדרישות המחאה, בסקר שנערך באתר “הידברות” של הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי, דורגה שאלת הלגליזציה במקום הראשון. “לגליזציה של צמח הקנביס בישראל שווה יותר ממיליארד שקל בשנה” היתה כותרת ההצעה.

כולנו יודעים מה קרה מאז למסקנות וועדת טרכטנברג… בינתיים קם אתר העוקב בזמן אמת אחר יישום ההמלצות בכנסת ואנו מקווים לראות את ההמלצה שזכתה למירב התמיכה – מתממשת.

וועדת טרכטנברג או וועדת קישוט?
וועדת טרכטנברג או וועדת קישוט?

עברה שנה ומה נשתנה?

עובדה זו, יחד עם דו”ח האו”ם שפורסם בשנה שעברה והלחץ הציבורי שהולך וגובר, כנראה ששינה משהו אצל מובילי המאבק כמו גם בקרב הציבור בכלל. תנועות וארגונים רבים הקוראים לתמיכה בלגליזציה של קנאביס קמו מאז כשהבולטת בהן היא תנועת “דור האמת” שקוראת לשינוי חוקי הסמים ומטיפה להשתתפות של האזרחים בבחירות למען הבאת בשורת הלגליזציה. התנועה אף מתכוננת בימים אלו לאירוע לגליזציה ראשון מסוגו בישראל שייערך ב-2 באוקטובר ויכלול צעדה והופעות של אמנים מהשורה הראשונה בארץ.

בנוסף הצטרפו לקריאה גם “התנועה הליברלית החדשה”, “מפלגת הפיראטים”, תנועת “ארץ חדשה” של רני בלייר ואלדד יניב ועוד. בכלל, כאן במגזין ניתן למצוא עדכונים וחדשות מהשנה האחרונה המציגים תמונה מבטיחה ממש – ככל שחולף הזמן, יותר ויותר אנשים מעיזים להתבטא לטובת הקנאביס כמו גם בקריאה לשינוי חוקי הסמים.

עו”ד ברק כהן: “האיסור על צריכת קנאביס נובע מאינטרסים של חברות התרופות”

אמש, לראשונה מאז תחילתו של מאבק האוהלים, התבטא נציג מטעם ארגוני המחאה השונים בנוגע ללגליזציה. כך כתב עו”ד ברק כהן אמש בעמוד הפייסבוק שלו:

“לכל אדם חירות לעשות בגופו ככל שירצה. חירות זו נתונה לכל אדם. מכיוון שכך, חירותו של כל אדם מוגבלת אך ורק במקום בו מימוש חירותו פוגעת באדם אחר, שכאמור אף הוא בן חירות.

ולכן, האיסור על צריכת קנאביס לשימוש עצמי פוגע בחירות האדם, שלא על בסיס הגנה על פלוני מפני אלמוני. האיסור על צריכת קנאביס לשימוש עצמי אינו משיקולים של ״הגנת הציבור״. זהו איסור הנובע או משיקולים פטרנליסטיים של הכוונת התנהגות האדם בידי השלטון, או משיקולים של הגנה על רווחי תאגידים מתחרים (אלכוהול, תרופות..)

ולכן, האיסור על צריכת קנאביס לשימוש עצמי – אסור !”

ניסינו ליצור קשר עם עו”ד כהן ולראיין אותו לכתבה זו, אך טרם נתקבלה תשובה ממנו.

צפו: עו”ד ברק כהן מדבר על דמוקרטיה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר