קנאביס במרשם רופא: תקווה למהפכה בענף עוד לפני הבחירות

האם בכל זאת תהיה בשורה למטופלים ולעוסקים בקנאביס רפואי? לאחר שהצעת חוק הקנאביס הרפואי נדחתה לפני שעה קלה בכנסת, שיגרו שר הבריאות הורוביץ וח"כ שרן השכל טיוטת תיקון לפקודת הסמים שאמורה "לעקוף" את מליאת הכנסת ולאפשר מתן קנאביס במרשם רופא מומחה ללא צורך ברישיון ממשרד הבריאות ובכל בית מרקחת שהוא. האתגר: יש כנראה צורך בהסכמת האופוזיציה

פרסום ראשון: שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ) וח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) מתכננים תיקון מהיר לפקודת הסמים שיאפשר מתן מרשמים לקנאביס על ידי רופאים מומחים במסגרת הרפואה הציבורית ללא צורך ברישיון מהיחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) כפי שנדרש היום. כמו כן הקנאביס יוכל להימכר בכל בית מרקחת ללא צורך באישור יק”ר למכירת קנאביס בבית המרקחת וככל תרופה אחרת. את המהלך מקווים השכל והורוביץ להשלים עוד בטרם תתפזר הכנסת לבחירות.

היוזמה הותנעה הערב (ד’) על ידי משרד הבריאות עם פרסום טיוטת “תקנות מרשם הקנאביס” להערות הציבור, לאחר שכבר נתקבל אישור של משרד האוצר וגורמי המקצוע. לאחר הערות הציבור בתום 21, התקנות יועברו לאישור אחת מועדות הכנסת ביחד עם הנחיות שיסדירו את הגבייה בעבור המרשמים על ידי קופות החולים.

עם זאת, לדברי גורמים בקואליציה, כדי שהתיקון הזה לפקודת הסמים אכן יושלם עוד לפני הקמת הממשלה הבאה, יש גם צורך באישור “ועדת ההסכמות” – ועדה שמוקמת בזמן ממשלת מעבר לקראת בחירות, ומורכבת מנציגי הקואליציה והאופוזיציה שמאשרים יחדיו נושאים מוסכמים שניתן לקדם בזמן ממשלת המעבר.

בשלב זה, מבדיקת מגזין קנאביס עם גורמים באופוזיציה, טוענים שם שהם “לא מאמינים” שיגיעו להסכמות בעניין זה עם הקואליציה. עם זאת, ח”כ שרן השכל טוענת כי אין צורך בועדת ההסכמות מכיוון שלא מדובר בהליך חקיקה רגיל. הסוגיה הזו תיבדק בימים הקרובים לעומקה. גורמים בקואליציה מעריכים באוזניי כתב מגזין קנאביס שהסיכוי להשלמת ההליך הזה הוא 50%.

על פי התיקון המוצע, שנחשף כאן במגזין קנאביס לראשונה כעת (PDF), המרשמים יינתנו “במסגרת עבודת הרופא המומחה בקופת החולים, בבית חולים ציבורי או ממשלתי”, ורק למי שסובל מאחת המחלות והבעיות הבריאותיות ברשימת ההתוויות שנקבעו זה מכבר על ידי משרד הבריאות, בהן כאב כרוני, פוסט טראומה, סרטן, פרקינסון, אפילפסיה ועוד.

שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
ח”כ שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

יש לציין שעד כה קופות החולים התנגדו למהלך מסוג זה, בין היתר מכיוון שהסכום שנקבע כעמלה עבורו, כ-290 ש”ח לשנה, היה נמוך מדי לטענתן, אך מקורבים לשר הבריאות הורוביץ מסרו למגזין קנאביס היום כי המהלך מתואם עם הקופות ונעשה באישורן, כך שאפשר להעריך שהסכום שיתאפשר להן לגבות עבור שירות זה יעלה יותר.

למעשה, התיקון המוצע מעביר את הקנאביס מחלק א’ של פקודת הסמים לחלק ב’ בפקודה, ומגדיר סעיף חדש בפקודה שנקרא “מרשם למוצר קנאביס לשימוש רפואי”. מרשמי קנאביס כאלה, יוכלו כאמור להינתן על ידי כל רופא מומחה, אם כי לא על ידי רופאי משפחה או רופאי ילדים.

המרשם יהיה במינון שלא יעלה על 60 גרם לחודש, ומוצרי הקנאביס יוכלו להיות מנופקים לכאורה בכל בית מרקחת, כמו כל תרופה אחרת, ולא כמו היום כשהקנאביס ניתן רק בבתי מרקחת שקיבלו רישיון לכך מהיק”ר. לצורך קבלת רישיון לכמות גבוהה יותר מ-60 גרם יהיה עדיין צורך ברישיון ממשרד הבריאות.

המהלך יוצא לדרך במפתיע, ברגעיה האחרונים של הממשלה ולאחר ההכרזה השבוע על פיזור צפוי של הכנסת והליכה לבחירות בחורף, וזאת כתוצאה מכך שלפני שעה קלה נדחתה בהצבעה בקריאה ראשונה בכנסת הצעת חוק הקנאביס הרפואי שביקשה להטמיע שינוי דומה, ברוב של 29 נגד מול 20 בעד.

הורוביץ והשכל “שמרו בצד” את התכנית הזאת שמאפשרת שינוי של פקודת הסמים ללא צורך באישור מליאת הכנסת, עוד מאז תחילת הקדנציה שלהם בשנה שעברה. הם עשו זאת ליתר ביטחון, לאחר שנתקלו לראשונה בהתנגדות העיקשת של מפלגת רע”מ לכל הקלה בתחום הקנאביס, כפי שנחשף אז לראשונה במגזין קנאביס.

לא מדובר כמובן בלגליזציה, ולא יתאפשר לכל אזרח הסובל מכאבי גב, מיגרנות או בעיות שינה לקנות קנאביס באופן חוקי בבתי מרקחת – אלה יאלצו להמשיך לרכוש קנאביס באופן לא חוקי. כן מדובר במהלך שצפוי להגדיל את מספר המטופלים בישראל מכ-114 אלף כיום עד כמה מאות אלפים.

ניצן הורוביץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
שר הבריאות ניצן הורוביץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

המודל המוצע שונה מהמודל הקיים היום, הקובע כי רק כמה עשרות בודדות של רופאים המוסמכים לכך רשאים לנפק היתרים לשימוש בקנאביס למטופלים. מכיוון שאין כיום המון רופאים מוסמכים שכאלה, ובגלל שמשרד הבריאות אף ביטל לאחרונה את ההיתרים של “המתירניים” מביניהם, מספר המטופלים נעצר לאחרונה ואיתו נעצרה גם הצמיחה בענף.

אם ייושם, מדובר בבשורה לא רק לחולים ולמטופלים, אלא גם לעוסקים בענף: היצרנים, היבואנים וגם לרופאים ובתי המרקחת, שיוכלו כולם להנות מהכנסות שיא וזינוק במספר הלקוחות. בתקופה האחרונה חוו היצרנים קשיים עצומים, חלקם מתנהלים תוך כדי הפסדי עתק, וגם מניות החברות הציבוריות בבורסה צנחו בשנה האחרונה בעשרות אחוזים.

אם אכן יאושר לבסוף התיקון ויצא לפועל, צפוי שוק הקנאביס החוקי בישראל, ששוויו הנוכחי עומד על קצת יותר מ-1 מיליארד ש”ח בשנה, להפוך לשוק שמגלגל כמה מיליארדי שקלים בשנה לפחות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר