מגלגל...

בג”צ הקנאביס: המדינה ביקשה ארכה להגשת תשובה

המדינה השיבה כי העתירה "מעוררת סוגיה מורכבת" וביקשה הארכה. גורמי פנים: "בפרקליטות מבינים שיש בעיה חוקתית בהפללה".

סימנים ראשונים של אופטימיות זהירה בבג”צ הקנאביס – המדינה השיבה כי מדובר ב”סוגיה מורכבת” וביקשה עוד זמן להגיב.

גורמים פנימיים מספרים למגזין קנאביס כי בפרקליטות מבינים ככל הנראה כי יש בעיה חוקתית מהותית בהפללת צרכני הקנאביס.

שי ניצן פרקליט המדינה (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
שי ניצן, פרקליט המדינה (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

העתירה ההיסטורית לבג”צ הוגשה כזכור על ידי עו”ד דקל חץ-דוד עוזר בשם אורן ליבוביץ’ ומפלגת עלה ירוק בתחילת החודש שעבר.

שופט העליון אלכס שטיין הורה אז למדינה להגיש תשובה מפורטת לטענות עד ליום 18.4.19 וכעת מבקשת פרקליטות המדינה הארכה להגשת תשובתה לעתירה, והוסכם עם העותרים כי היא תשיב עד לתאריך 1.6.19.

בנימוקים לבקשת הדחייה כתבה פרקליטות המדינה כי “העתירה מעוררת סוגיה מורכבת ומעורבים בה גורמים רבים”, וכי היא לא הצליחה לתאם ישיבה עם כלל הגורמים הרלוונטיים לפני התאריך 1.5.19.

לאחר שתקיים המדינה את הישיבה עם כלל הגורמים ב-1.5, היא תזדקק לפרק זמן נוסף כדי לגבש תגובתה. לכן הוסכם לדחות את המועד להגשת תשובתה עד ה-1.6.

גם זה בטח יעניין אותך

בינתיים מקורות פנים מדווחים למגזין קנאביס כי בפרקליטות מבינים שאכן יש בעיה חוקתית בהפללת 27% מהאוכלוסייה בגלל צריכת קנאביס. עם זאת, עדיין לא ברור מה תהיה תגובת המדינה, שכן כאמור היא עוד לא קיימה ישיבה בנושא.

העתירה לבג”צ התאפשרה בעקבות התיקון לפקודת הסמים שבוצע במסגרת ‘חוק הקנסות‘ של השר גלעד ארדן, ובזכות תרומתם של 3,000 ישראלים שמימנו אותה.

העתירה מבקשת משופטי ביהמ”ש העליון להורות לממשלה לבטל לגמרי את הפללת צרכני הקנאביס ואף להסדיר את השוק (לגליזציה).

עתירות דומות לבית המשפט העליון אכן הצליחו להביא לביטול ההפללה ב-9 מדינות אחרות.

כך למשל ב-31 לאוקטובר 2018 קבע בית המשפט העליון במקסיקו כי הפללת צרכני הקנאביס אינה חוקתית, וחייב את המדינה לתקן את חוקי הסמים שלה תוך 90 יום (מאז התקבלה הארכה). בתגובה החלה ממשלת מקסיקו לפעול לחקיקת לגליזציה על מנת שלא להותיר את שוק הקנאביס פרוץ – ללא הפללה מצד אחד וגם ללא פיקוח ורגולציה מנגד.

ב-18 לספטמבר קיבל בית המשפט העליון בדרום אפריקה עתירה דומה והתיר צריכה וגידול קנאביס לשימוש עצמי במדינה. בית המשפט העליון הוא גם זה שחייב את הממשלה לבטל את הפללת צרכני הקנאביס בגרמניה, צ’כיה, קולומביה, ארגנטינה, אלסקה, גאורגיה, ושווייץ.

בית המשפט העליון בישראל ידוע כליברלי יחסית, ואין סיבה עקרונית שהוא לא יפסוק באופן דומה.

בג”צ הנהיגה

בנוסף לעתירה לביטול ההפללה, הוגשה לבג”צ בסוף חודש ינואר גם עתירה בנושא קנאביס ונהיגה.

עתירה זו דורשת מהמדינה לקבוע רף מותר לנהיגה לאחר צריכת קנאביס, וכן להשוות את מטופלי הקנאביס למעמד מטופלי תרופות אחרות על ידי התרת הנהיגה בכפוף למדדי כשירות לנהיגה.

המדינה השיבה לבג”צ הנהיגה בטענה שלא מוצו הליכי הפנייה לרשויות המדינה הרלוונטיות (משרד התחבורה, משרד הבריאות, היועמ”ש וכו’) על מנת שיטפלו בנושא בטרם הגשת הבג”צ.

בעקבות כך ועל מנת להימנע ממצב עתידי שבו גם בג”צ עצמו יקבע כי לא מוצו ההליכים הללו, הוחלט למשוך את הבג”צ לעת עתה ולהגישו מחדש לאחר מיצוי ההליכים מול הגורמים הרלוונטיים. מכתב התראה יצא לרשויות הרלוונטיות ובו הבהרה כי במידה ולא יתקנו את החקיקה הקיימת תוגש העתירה מחדש.

כאשר תתקבלנה התשובות לפניות אלו ייחשב העניין כ’מיצוי הליכים’ מול הרשויות, ואז תוגש העתירה מחדש, ככל הנראה עד תאריך ה-1.6.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר