מגלגל...

עדות: לוחם צה”ל עידו גל רזון סובל מפוסט טראומה

עידו גל רזון היה לוחם צה”ל ביחידה מובחרת והשתתף בעשרות מבצעים מיוחדים במהלך שנות שירותו. היום הוא סובל מפוסט טראומה קשה והשבוע קיבל סירוב לקנאביס רפואי למרות ההבטחות של משרד הבריאות. “זה הדבר היחיד שנותן לי לישון בלילה,” הוא אומר.

זהו קטע חדש יותר של עידו, מועדת הכנסת בחודש נובמבר 2015: “איך מחבל מקבל כסף ואני לא?”

וועדת ההתוויות של משרד הבריאות התכנסה לפני כשלושה שבועות (26.12) בכדי לדון בשאלה האם להכניס את ה-PTSD (פוסט טראומה) לרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי. על אף פניות רבות, הן לגורמי משרד הבריאות, הן לסמנכ”ל המשרד והן ליו”ר איגוד רופאי הפסיכיאטריה, טרם דווח מה העלתה בגורלה אותה ישיבה שלתוצאותיה מחכים אלפי ישראלים.

בכנס קנאביס רפואי שנערך בירושלים ב-29.12, שלושה ימים לאחר התכנסות הוועדה, דיבר גם סמנכ”ל משרד הבריאות, בועז לב, והבטיח כי פוסט טראומה תיכנס לרשימת ההתוויות.

“השבוע היה דיון בנושא של PTSD. אנחנו מחכים רק לכמה עידונים, PTSD ייכנס, בצורה כזו או אחרת, לרשימת ההתוויות,” אמר לב.

על אף הבטחתו של לב, השבוע קיבל עידו גל רזון סירוב לבקשתו לקבלת קנאביס רפואי, על אף המלצות שקיבל מרופאים.

גל רזון, לוחם צה”ל לשעבר הסובל מפוסט טראומה קשה בעקבות אירועים ממבצעים שערך בשירות יחידה מובחרת בצבא, הגיע אף הוא לכנס, וסיפר את סיפורו המרגש בקצרה.

צפו בעדות המרגשת:

“למרות שבועז לב הבטיח שפוסט טראומה תיכנס לרשימה, אתמול קיבלתי סירוב על ההמלצה לקנאביס רפואי,” מספר רזון. “אני בולע עשרות כדורים פסיכוטיים ומשככי כאבים ושום דבר לא מרגיע את הזכרונות שעולים לי מהמבצעים בעזה. רק עם הקנאביס אני מצליח לישון בלילה.”

גל רזון השתתף בעשרות מבצעים בתפקידו כלוחם ביחידה מובחרת, והם כולם מציפים אותו יום וליל. אבל אירוע אחד הוא זה שהתחיל מסכת של ייסורים.

במהלך אחד המבצעים נתקלה המחלקה של עידו בחוליית מחבלים והחל קרב יריות. רזון, שהיה ‘נגביסט’ המחלקה, חשב שהוא רואה מחבלים, ופתח באש לעברם. רק בדיעבד הסתבר לו שהוא הרג בטעות חבר למחלקה.

“הוא בא אליי בלילה ושואל אותי למה הרגתי אותו,” הוא מספר ולא מצליח להסתיר את הרעידות בקולו. “אני לא יכול לסלוח לעצמי על מה שקרה שם.”

גל רזון אהוד ברק
פגישה עם אהוד ברק אחרי אחד המבצעים

לאחר האירוע הודח עידו מהיחידה. הוא נזרק מהגדוד ומרגע זה התחילו כולם להתכחש אליו. “הם נטשו אותי. אני גדלתי בקיבוץ, בשבילי ציונות היתה הכל, בצבא תמיד הייתי בראש הכוח ותמיד חתרתי למגע. קראו לי גיבור.”

“התחלתי להיזרק מיחידה ליחידה. אף אחד לא רצה לדבר איתי, אף אחד לא עזר לי. צריך להגיד להורים בישראל שיחתימו את הצבא על חוזה כשהם לוקחים את הילדים לשירות. שלא יקרו דברים כאלה.”

“כשאני לוקח קנאביס אני לא לוקח תרופה אחת אפילו. אני ישן כמו בנאדם. כשנגמר לי אני לא מתפקד, כל הגוף פולט זיעה… הכדורים האלה משבשים את המוח. אבל אין לי ברירה…”

אמו של עידו, מלי, אחות ראשית במקצועה, גם היא הגיעה לכנס וסיפרה כיצד עוזר הקנאביס לבנה. לאחר שבועז לב אמר שהם מפחדים לחלק קנאביס כדי שלא יתבעו אותם בעתיד על זה שנתנו חומר שעלול להיות מזיק, השיבה לו מלי: “נתבע אותך על תופעות הלוואי של הכדורים הפסיכוטיים שאתם מחלקים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר