עבר בקריאה ראשונה: שוטרים יוכלו לחפש סמים סינטטיים ללא צו חיפוש

הצעת החוק המתירה לשוטרים לפשוט על בתי עסק לממכר סמי פיצוציות עברה אמש בקריאה ראשונה.

לפני חודשיים עברה בוועדת הבריאות של הכנסת ההחלטה להוציא מהחוק את כל הסמים הסינטטיים המכונים “סמי פיצוציות”, ביניהם “נייס גאי”, “מבסוטון” ועוד. בוועדה הסבירו כי בניגוד לשינויי פקודות מהשנים האחרונות, הפעם הגיש משרד הבריאות לאישור הוועדה רשימה ארוכה של חומרים פסולים לרבות נגזרות מבניות שלהם. הרחבה משמעותית זו מאפשרת להוציא אל מחוץ לחוק משפחות רבות של חומרים ותרכובות כימיות.

לפני חודש פורסם תזכיר החוק החדש שהוגש על ידי המשרד לבטחון פנים ומציע להעניק סמכויות נרחבות לשוטרים, הכוללות תפיסה והשמדה של חומרים החשודים כסם פיצוציות גם ללא צו בית משפט או שליחה לבדיקות מעבדה.

בהצבעה שנערכה אמש במליאת הכנסת, עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק המתירה למשטרה לבצע חיפוש בעסקים שיש “יסוד סביר” להניח כי הם מחזיקים “סמי פיצוציות”.

חייל קונה נייס גאי

החוק החדש קובע כי בסמכותו של שוטר להיכנס למקום שיש לו “יסוד סביר” להניח שמוחזק בו חומר מסוכן (למעט במקום מגורים) וכי מי שישדל קטין לצרוך סם פיצוציה שהוגדר כלא חוקי במסגרת פקודת הסמים – דינו עד חמש שנות מאסר בפועל.

עוד קובע החוק כי מנכ”ל משרד הבריאות יהיה רשאי להכריז על חומר מסוכן כאסור בהפצה גם אם לא נקבע כך בחקיקה רשמית – זאת לתקופה של שנה בלבד עם אפשרות הארכה לשלושה חודשים נוספים.

בדברי ההסבר להצעת החוק, נכתב כי “בשנים האחרונות נפוצה במדינת ישראל תופעה של שימוש ב’סמים חוקיים’ לכאורה. המדובר בחומרים, אשר בדומה להשפעות הנגרמות משימוש בסמים השימוש בהם גורם להשפעות פסיכואקטיביות. חומרים אלה כובשים את שוק המשתמשים במהירות, עוד לפני שעלה בידי הרשויות לאסור על השימוש בהם. בשל העובדה שאינם נכללים בפקודת הסמים המסוכנים, הם מיוצרים ומופצים באופן גלוי לכל דורש, למרות הסיכון הרב הנשקף מהם. בייחוד מקובל השימוש בהם בקרב בני נוער וצעירים.”

בהצעת החוק תמכו 32 חברי כנסת ללא התנגדות, החוק עבר לוועדת העבודה הרווחה והבריאות להמשך טיפול לקראת קריאה שנייה ושלישית.

אמש עבר בקריאה שנייה ושלישית “חוק הרעש” החדש שקובע ששוטרים יוכלו להיכנס לבתים פרטיים ללא תלות בצו במקרה ומהמקום בוקע רעש חזק. החוק עבר ברוב גדול של 47 תומכים מול 4 מתנגדים.

ראו גם: האמת על ניס גאי וסמי הפיצוציות – מהאיש שהמציא אותם
ראו גם: בוף נייס גאי – חשיש מזויף מציף את ישראל
ראו גם: עזבו את מיסטר נייס גאן בשקט!

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר