מגלגל...

עבודת שורשים: 4 טיפים לשורשים בריאים

אחד הגורמים החשובים והמשפיעים ביותר על גודל הצמח וכמות היבול הסופית שהקנאביס יניב הוא בריאות וחוזק השורשים – כך תגדלו מערכת שורשים בריאה שתביא לפריחה משוגעת.

מאת: ניקו אסקונדידו

מתחת לפני השטח בו אתם מגדלים נמצא אזור השורשים, המורכב מרשת סבוכה המאחסנת סוכרים ועמילנים (מזון צמחי) העוזרים בהובלת מינרלים חיוניים לצמח. שורשים אלה מכוסים במליוני שערות זעירות המסייעות לספיגת מים, מינרלים ואלמנטים שונים המצויים בסביבתם ועשויים להיות שימושיים לצמח.

מערכת השורשים שולחת מינרלים דרך גוף הצמח ואלו מגיעים לעלים לשימושם בתהליך הפוטוסינתזה, אשר הופך את העמילנים והסוכרים שבהם משתמש הצמח למזון ואנרגיה. ככל שמערכת השורשים תהיה גדולה יותר ורחבה יותר – כך הצמח יגדל בהתאם.

רמות הלחות באזור מצע הגידול, כמו גם מצב הטמפרטורה והחמצן, משפיעים ישירות על צמיחת השורשים, ולכן חשוב לזכור כי השורשים נושמים חמצן, בעוד ששאר הצמח משתמש בפחמן דו חמצני.

כשמגדלים בתוך הבית נהוג להשתמש בעציץ, דלי או כל מיכל דומה עבור מצע הגידול, אך הכלים הטובים ביותר לגידול צמחים יהיו מיכלים מאווררים המאפשרים זרימה של חמצן שיוכל בקלות להיכנס לאזור השורשים. כאשר מגדלים קנאביס בחוץ אפשר גם מדי פעם לערבב ולחבוץ את האדמה מדי כמה שבועות.

גם זה בטח יעניין אותך

איך שורשים עובדים?

כאשר העמילן נוצר באמצעות פוטוסינתזה בחלקי הצמיחה העליונים של הצמח, כל מזון שהצמח מגדיר כעודף נשלח בחזרה לשורשים לאחסון. ככל שהשורשים מאחסנים יותר אנרגיה כך גם יהיו יותר חומרים מזינים שבאפשרותם לשלוח לעלים לשימוש בפוטוסינתזה ובכך להפוך למזון. זהו תהליך מחזורי שכאשר הגדילה מתרחשת כראוי הוא יכול להוביל לקצב צמיחה מרשים ביותר וכאשר הצמחים מאומנים כראוי (באמצעות קשירות או גיזום למשל) צמיחה או אנרגיה עודפת זו יכולה להיות מופנית לייצור פרחים ושרף.

הפרלייט הוא תוסף מעולה התורם לאווריריות האדמה
הפרלייט הוא תוסף מעולה התורם לאווריריות האדמה

מצע הגידול בו השורשים גדלים ומתפתחים הוא גם פרמטר חשוב מאוד בגלל אותן הסיבות. ככל שתידרש פחות אנרגיה לשורשים להתרחב כך הם יוכלו לנצל את האנרגיה הזו כדי לתמוך בחלק העליון של הצמח. אזור השורשים הוא גם המוקד שבו נקלטים רוב המים הנמצאים בשימוש הצמח כש-99 אחוז מהמים הנספחים על ידי השורשים יתאדו בסופו של דבר בתהליך טרנספירציה (“דיות”) באמצעות העלווה.

מצעי גידול אווריריים המסוגלים במקביל גם להחזיק אחוזי לחות גבוהים יהיו האידאליים ביותר. מצעים מבוססי אדמה או כבול עשויים לשמור על בידוד מסוים עבור השורשים ולעזור להם בספיחת מינרלים חשובים לצורך ייצור סוכרים ועמילנים.

4 טיפים לשורשים בריאים

1. חמצן – וודאו כי יש באפשרות האוויר לחדור לאזור השורשים. שורשים משתמשים בחמצן בכדי להמיר עמילן המאוחסן בהם לאנרגיה, אשר משמשת לשליחת חומרים מזינים לצמח, ובתורו – יוצר עמילנים. מעגל החיים מתחיל כאן.

2. טמפרטורה – שורשים גדלים לרוב בלילה כאשר מרבית הפיונות (“סטומטה” – פתחים לוויסות גזים המצויים על העלים) והם מתפקדים בצורה היעילה ביותר כאשר הם חמים. שורשים הגדלים באזור חם וחשוך מתפתחים במהירות ויוצרים מבנה נכון באזור השורשים, במיוחד בטמפרטורה של 23.8 עד 25.5 מעלות צלזיוס.

מערכת ענפה של שורשים בריאים ולבנים
מערכת ענפה של שורשים בריאים ולבנים

3. מבנה – אם אפשרי, עדיף לא לתת לשורשים להיות מאוגדים לאדמה. אם אין באפשרותם לגדול ולהתקדם יש לאפשר להם לגזום את עצמם באמצעות חשיפה לאוויר. אדניות ועציצים מסוימים מציעים ציפוי מיוחד שמונע מהשורשים לגדול ולחנוק את עצמם, בזמן שלעציצים אחרים יש חורי אוורור המצפים את הצדדים.

4. עוד אוויר – השליש העליון של אזור השורשים מכיל שורשים מיוחדים שנושמים אוויר; השליש התחתון מכיל “שורשי מים” אשר סופגים מים (H20). יש להיזהר שלא להשקות יתר על המידה, במיוחד בחלק העליון של אזור השורשים, אחרת שורשי האוויר יכולים לטבוע. מים שלא יחלחלו יכולים בקלות להרוג את הצמח. שורשים תמיד צריכים להיות בהירים, לבנים ופריכים.

תודה רבה ל-Splendid על תרגום התוכן.

ראו עוד: “גידולי גטו” – לגדל קנאביס בתוך מארז מחשב
ראו עוד: שבעה טיפים לגידול פרחים ברמה מקצועית
ראו עוד: הגאנג’ה גורו מסביר – “איך לגדל גראס קטלני”


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר