עבודות שירות לצעירים שגידלו 176 צמחי קנאביס במרתף

על אף שכולם בעלי עבר פלילי שלושה חברים שהקימו מתקן לגידול קנאביס במרתף בית ונתפסו על ידי המשטרה נשפטו לעונש קל יחסית של כמה חודשי עבודות שירות.

עונשים קלים יחסית של מספר חודשי עבודות שירות הוטלו לאחרונה על שלושה נאשמים ששיתפו פעולה בתפעול מתקן לגידול קנאביס במרתף ביתו של אחד מהם.

אף שהמדינה דרשה לגזור עליהם מאסרים מאחורי סורג ובריח, בין היתר נוכח כמות הקנאביס הגדולה שנתפסה (176 שתילים) ועברם הפלילי, סגנית נשיא בית משפט השלום בקריית גת השופטת נגה שמואלי-מאייר החליטה להתחשב בכך שהשלושה סיימו תהליך גמילה ומשתפים פעולה עם טיפול שיקומי.

שלושת הנאשמים הודו באישומים שיוחסו להם – שניים מהם הורשעו בסיוע לגידול סם מסוכן ואילו השלישי בגידול סם, וכל השלושה הורשעו בהחזקת סמים וכלים להכנת סמים שלא לצריכה עצמית.

מאחר שלא הייתה הסכמה לעניין העונש נשלחו השלושה לשירות המבחן שהמליץ להתחשב בנסיבותיהם האישיות (חלקם חולים ונמצאים בקשיים כלכליים ומשפחתיים שטיבם לא נחשף מפאת צנעת הפרט), ולהטיל עליהם של”צ, צו מבחן ומאסר על תנאי בלבד.

המדינה לא קיבלה את ההמלצה נוכח השתילים הרבים שנתפסו, העובדה שהנאשמים הפעילו עסק להפצת קנאביס בשל בצע כסף וכן עברם הפלילי הקודם.

לפיכך התבקש בית המשפט להטיל על שני המסייעים בין 6 ל-12 חודשי מאסר, ואילו על הנאשם שיזם את ה”עסק” בין 8 ל-18 חודשי מאסר בפועל.

מנגד טענו הסנגורים שיש להתחשב בנסיבות האישיות של הנאשמים, וכן בהודאתם, שיתוף הפעולה שלהם עם שירות המבחן והשתתפות בהליך טיפולי-שיקומי. שלושת הנאשמים עצמם הביעו חרטה וצער על מעשיהם.

סגנית הנשיאה שמואלי-מאייר קבעה כי “מעבדות הסמים הפכו בתקופה האחרונה ל’מכת מדינה'” ואף הפנתה לכך שהמחוקק רואה את המעשה בחומרה רבה ומטיל מאסר מרבי של 20 שנה על גידול סמים והחזקת כלים לצורך כך.

בנוסף השופטת ציינה כי “אף שמדובר בסם קל אין להתעלם מכמות השתילים הגדולה שהנאשמים גידלו לצורכי הפצה ומכירה”.

בהתחשב בכך ובהתאם לפסיקה הנוהגת קבעה השופטת מתחמי ענישה שנעים בין 3 ל-24 חודשי מאסר.

באשר לעונשים המתאימים לכל אחד מהנאשמים השופטת הבדילה בין הסייען שגם סיפק את ביתו לבין הנאשם ש”רק סייע” לבין הנאשם שיזם את העסק והיה המגדל העיקרי.

בנוסף היא סקרה את העבר הפלילי של כל אחד מהם ואף נתנה את דעתה לנסיבות האישיות של כל אחד.

בתוך כך השופטת זקפה לטובת הנאשמים את הודאתם, החרטה הכנה שהביעו ובייחוד את שיתוף הפעולה שלהם עם שירות המבחן והשתלבותם בהליך טיפולי כולל גמילה מסמים.

בפסק הדין השופטת ציינה כי “ניצני השיקום” של הנאשמים אמנם לא מצדיקים לסטות ממתחם העונש ולקבל את המלצת שירות המבחן אבל בהחלט מובילים לעבר הקלה בעונשם של הנאשמים וקביעתו על הרף הנמוך של המתחם.

בסיכומו של דבר נגזרו על הנאשמים בין 3 ל-6 חודשי עבודות שירות (בהתאם לחומרת העבירות בהן הורשע כל אחד מהם) לצד פסילת רישיון על תנאי, קנסות שנעים בין 1,500 ל-3,000 שקל, חתימה על התחייבות כספית שלא לבצע עבירות דומות בעתיד, מאסרים על תנאי וצו מבחן לשנה.

ב”כ המדינה: עורך דין עמית חומרי, ב”כ הנאשמים 1-2: עו”ד הרצל סמילה, ב”כ הנאשם 3: עורך דין פלילי חן בן חיים, עו”ד תמי סמריאס. הכותב, עו”ד אברהם (בומה) ברחד, העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר