עבודות שירות לנהג מונית שנתפס עם 122 גרם קנאביס

הנאשם השתלב בהצלחה בטיפול בבעיית הימורים ומשלם מזונות לשלושה ילדים. בית המשפט קבע כי שליחתו למאסר בפועל עשויה לפגוע בו ובמשפחתו, והסתפק ב-3 חודשי עבודות שירות בחברה קדישא.

בית משפט השלום בירושלים גזר לאחרונה את דינו של נהג מונית שהודה והורשע בהחזקה של כ-122 גרם קנאביס וחשיש במונית ובסחר ללקוחות. 

השופט דוד שאול גבאי ריכטר החליט להימנע מעונש מאסר בפועל בין היתר מכיוון שהנאשם, שביצע את העבירות כדי לכסות חובות כבדים מהימורים, הצליח להשתקם ומשלם מזונות לשלושה ילדים.

על הנאשם נגזרו לפיכך 3 חודשי עבודות שירות בחברה קדישא, מאסרים על תנאי וקנס של 5,000 שקל. רישיונו לא נפסל כדי לאפשר לו להמשיך לפרנס את משפחתו.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

בכתב האישום שהוגש במרץ האחרון יוחסו לנאשם (46) שלושה אישומים: שניים מהם עסקו במכירת קנאביס במשקלים של 3.45 גרם ו-9.93 גרם ללקוחות, והאישום הנוסף בהחזקת 72.33 גרם קנאביס ו-50.2 גרם חשיש לצד 3,188 שקלים במזומן במונית.

הנאשם הודה במיוחס לו והורשע בשתי עבירות של סחר בסם מסוכן ובעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית אך לא הגיע להסכמה עם המאשימה לעניין העונש.

בתסקירי שירות המבחן שהוגשו בעניינו לצורך קביעת העונש צוין בין היתר כי הנאשם, גרוש ואב לשלושה, שקע בחובות כבדים לשוק האפור בשל התמכרות להימורים, וביצע את העבירות כדי לכסות אותם.

עוד צוין כי הנאשם מבין היום את עומק הבעיה שלו ומשתף פעולה עם טיפול מוצלח שגרם לו להפסיק להמר. בהתאם לכך המליץ השירות על צו פיקוח לשנה ועבודות שירות.

במסגרת הטיעונים לעונש טענה המדינה כי יש לראות בכל אישום עבירה נפרדת ולקבוע מתחם ענישה שבין 6-12 חודשי מאסר לכל אחד מהאישומים. עם זאת, היא ביקשה שהעונש ייקבע ברף הנמוך של המתחם הכולל.

מנגד טען הסניגור כי בהתחשב בתהליך השיקומי המוצלח, בנסיבות האישיות של הנאשם, בסוג הסמים ובכמות הקטנה אפשר להסתפק בשעות שירות לציבור או בעבודות שירות לתקופה קצרצרה.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר ציין בין הנסיבות לחומרה כי העבירות היו מתוכננות ונועדו להשגת רווח מהיר תוך שימוש לרעה ברישיון לרכב ציבורי ופגיעה בשלום הציבור. 

עם זאת, השופט לא קיבל את עמדת המאשימה בנוגע למתחם הענישה, וקבע כי לנוכח סמיכות הזמנים בין עסקה לעסקה, סוג הסם והכמות הקטנה, יש לקבוע מתחם שנע בין 3-12 חודשי מאסר לכל שלושת האישומים.

השופט הוסיף כי הכלל לגבי סחר בסמים הוא מאסר בפועל אך במקרה הנוכחי יש לסטות ממנו. בהקשר זה צוינו מספר נתונים: לחובת הנאשם הרשעה ישנה אחת שלא קשורה לסמים; הוא הצליח להשתקם מבעיית הימורים קשה; אם יישלח למאסר בפועל לא יוכל לפרנס את אביו ואת שלושת ילדיו הסמוכים על שולחנו; הנאשם נטל אחריות מלאה למעשיו, שיתף פעולה וכבר שהה שבוע במעצר וכמה חודשים במעצר בית.

בהתחשב בכל אלה השופט סבר כי אפשר להסתפק ב-3 חודשי עבודות שירות בחברה קדישא. יום העבודה הוגבל ל-6.5 שעות כדי לאפשר לנאשם להמשיך לעבוד. השופט אף החליט שלא לפסול את רישיונו כדי שלא לפגוע בפרנסתו, ובמקום הטיל עליו 6 חודשי פסילה על תנאי. לעונשים אלה התווספו 3 ו-6 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 5,000 שקל והתחייבות בסכום זהה שלא לעבור עבירת סמים בשנתיים הקרובות.

  • ב”כ המאשימה: תביעות ירושלים
  • ב”כ הנאשם: רועי קורן, עו”ד פלילי

הכותבת, עו”ד מיטל מושקוביץ’ – סויסה, העוסקת בפלילים, לא ייצגה בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר