טוען...

עבודות פרך במקום סגירת תיק: “מתנת החג” של ארדן לצרכני הקנאביס

במקום שהתיק נגדם ייסגר מחוסר עניין לציבור, אלפי צרכני קנאביס שנתפסו במהלך שנת 2018 ישלחו לעבודות שירות וישלמו קנסות על סך אלפי שקלים. "ידיעות אחרונות" הפכו את זה משום מה ל"מתנה".

“ידיעות אחרונות” מפרגנים הבוקר (א’) לגלעד ארדן עם כתבה “בלעדית” בה משבח הכתב עמיחי אתאלי את השר על “מתנה לחג” שהוא כביכול נתן לאלפי צרכני קנאביס. אך האמת היא קצת אחרת.

ידיעות אחרונות עמיחי אתאלי גלעד ארדן אי הפללה קנאביס
הדיווח של “ידיעות אחרונות” הבוקר על “מתנה” לצרכני הקנאביס

כזכור על פי חוק קנסות הקנאביס החדש (“אי הפללה באחריות”) צרכנים ללא עבר פלילי ישלמו קנס 1,000 ש”ח בפעם הראשונה בה יתפסו, 2,000 ש”ח בפעם השנייה, ובפעם השלישית יישלחו להליך של הסדר מותנה הכולל קנסות גבוהים, עבודות שירות, שלילת רישיונות וכו’.

בדיוני הועדות שקדמו לאישור החוק נקבע שהוא ייכנס לתוקפו ב-1 באפריל 2019, אך כעת על פי הדיווח החליט ארדן כי אלפי ישראלים שנתפסו בשנת 2018 בגין שימוש עצמי בקנאביס יישלחו ישירות להסדר המותנה במקום שייפתח נגדם הליך פלילי.

לכאורה זה נשמע אולי כמו מתנה, אך בניגוד לנכתב מדובר יותר בגזרה, שכן משמעות ההסדר המותנה עבור אותם אלפים הוא תשלום קנסות גבוהים במיוחד (עד 20,000 ש”ח) ומאות שעות עבודות שירות – במקום סגירת תיק מחוסר עניין לציבור כפי שנהוג היה עד היום בהתאם להחלטת היועמ”ש.

יתרה מכך, כך על פי הדיווח, לא רק שהתיק לא ייסגר מחוסר עניין לציבור, אלא שהאזרחים אף לא יוכלו להמירו בקנס של 1,000 או 2,000 ש”ח – אלא יועברו מיד לשלב השלישי של הסדר מותנה.

“אותם אזרחים שנתפסו טרם כניסת החוק לתוקף לא יוכלו לשלם את קנסות ה־1,000 או ה־2,000 שקלים, אלא יופנו מיד להליך של הסדר מותנה שבמסגרתו חטיבת התביעות של המשטרה תפנה אותם לפעילות כלשהי לתועלת הציבור,” דווח.

למעשה ארדן לא ביצע שום שינוי או החלטה שלא כלולה גם ככה בחוק שכבר אושר, והוא אף החמיר את הענישה, שכן החוק החדש קובע גם ככה שכל מי שפתוח כנגדו תיק במשטרה על שימוש עצמי בקנאביס רשאי לבקש להמירו בקנסות – גם אם העבירה נעשתה עוד קודם לשנת 2018.

על פי ההחלטה כעת הדבר לא יתאפשר למי שנתפס השנה, והוא יועבר ישירות להסדר המותנה ללא אפשרות קנסות ראשוניים או סגירת תיק מחוסר עניין לציבור.

“לא מדובר בחידוש בכלל ובטח לא במתנה,” מסרו מטעם עלה ירוק. “גם ככה החוק החדש קובע שכל מי שפתוח נגדו תיק במשטרה על שימוש עצמי בקנאביס יוכל להמיר אותו בקנסות או הסדר מותנה. על פי ההחלטה זה יומר כעת רק בהסדר מותנה ללא אפשרות אפילו לקנסות”.

על פי נתונים שנחשפו בשבועות האחרונים גם בשנת 2018 בכל חצי שעה נפתח תיק במשטרה כנגד אזרח ישראלי בגין שימוש עצמי בקנאביס, ובסך הכל למעלה מ-20 אלף בשנה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר