מגלגל...

עבאס משנה כיוון? “קנאביס אסור לפי השריעה אך יש היבטים אחרים”

הלחץ הציבורי עשה את שלו? בריאיון לערוץ "הלא TV" נראה יו"ר רע"מ כמי שרומז על תמיכה אפשרית או לפחות הימנעות בהצבעה החוזרת בעוד כשבועיים על הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס. "זה יעלה בכל מקרה להצבעה," מתחייבת ח"כ השכל

שלשום במליאה ולאחר מכן גם בתשובה לשאלות עיתונאים הסבירו יו”ר רע”מ מנסור עבאס וחברי המפלגה שהסיבה העיקרית להחלטתם להצביע נגד הצעת החוק לאי הפללה טמונה בדת האיסלם הרואה בקנאביס “חראם”, חומר אסור, בדומה לאלכוהול.

בגלל התנגדות רע”מ, וכדי לא לערער את הקואליציה עוד יותר, החליטו ח”כ שרן השכל יוזמת החוק וח”כ עבאס לבטל את ההצבעה ולדון בה במשך שבועיים בטרם תעלה שוב להצבעה. מהלך זה אולי כבר מתחיל להניב תוצאות.

בדברים שנשא במליאה לפני שהוחלט על דחיית ההצבעה בשבועיים אמר עבאס: “אין ספק שהחוק הזה מנוגד לערכי הדת, קנאביס נחשב לסם מבחינתנו, אנחנו עקרונית נגד זה, ככה היה, ככה יהיה, לתמיד, אבל מצד שני אנחנו כן רוצים לבחון את ההשלכות, ההיבטים וההשפעות של החוק על החברה עצמה.”

מנסור עבאס (צילום: דוברות הכנסת)
ישנה כיוון? ח”כ מנסור עבאס (צילום: דוברות הכנסת)

אמש, בריאיון לערוץ הטלוויזיה בערבית “הלא TV”, נראה כאמור שאולי עבאס הבין מעט יותר את מהות החוק ואת ההבדל בין אי הפללה ללגליזציה, כלומר שהצעת החוק מותירה את הקנאביס אסור ונוגעת רק לביטול הרף הפלילי על העבירה.

מצד אחד אמנם אמר עבאס בריאיון כי “אין שום שינוי” וכי “העמדה שלנו בנושא הקנאביס היא עמדה לגיטימית, זו השריעה, וזו הדת, וזה אסור בתכלית”, אך מצד שני הוסיף כי “הצעת החוק מתייחסת להיבטים אחרים (מלבד השאלה אם זה חוקי)”.

“אנחנו רוצים לעבוד על הצעת חוק שתשרת את הקהילה שלנו ואת בני הנוער שלנו ותגן על החברה הערבית שלנו מפני הרעלים האלה והשפעותיהם,” הוסיף. “אנחנו לא עומדים בפני בחירה האם לאשר או לדחות (את החוק), הפוזיציה הפוליטית מאפשרת לנו לשנות את מהלך הדברים ולהשפיע על עיקרי העניינים”.

גדעון סער ושרן השכל
התחייבו לאי הפללה עד אמצע ספטמבר – שר המשפטים גדעון סער וח”כ שרן השכל (ערוץ הכנסת)

ח”כ השכל התייחסה אתמול לסוגיה גם כן: “חשוב לי שתהיה תמיכה רחבה בחוק הזה כי זה חוק שנוגע לכולם, אז אם הם מבקשים שבועיים כדי שנשב ואסביר להם, אראה להם את המחקרים, את הנזק שנגרם (מהחוק הנוכחי) דווקא בחברה הערבית, אז למה לא?”

“החוק יעלה בעוד שבועיים בכל מקרה,” הוסיפה, “אני מאמינה שהוא יעבור, ואם רע”מ יחליטו להצביע נגד יהיו לזה משמעויות קואליציוניות, אנחנו חתומים על הסכמים קואליציוניים, אני מקווה שלא נגיע לכדי כך ושכן נגיע לפשרות, אבל למקרה הזה יש את ההסכמים הקואליציוניים.”

יש לציין עם זאת שלהסכמים הקואליציוניים אין באמת משמעות אמיתית במקרה הזה מכיוון שהם נחתמו בין מפלגתה של השכל תקווה חדשה לבין מפלגת יש עתיד, בעוד שהמפלגות רע”מ וימינה לא חתומות על הסכם זה ובהתאם, הן אינן מחויבות לו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר