מגלגל...

לפני 2500 שנה: “הנסיכה הסיבירית” סבלה מסרטן ועישנה מריחואנה

האם “נסיכת הקרח” הסיבירית שחיה לפני 2,500 שנים השתמשה במריחואנה כתרופה? סריקת MRI מיוחדת מגלה כי היא מתה מגידול סרטני בשד וכפי הנראה נעזרה בקנאביס להקלה על סבלה.

אחת התגליות הארכיאולוגיות הכי מרתקות שנמצאו ברוסיה הייתה מומיה משומרת לחלוטין של אישה שמתה במאה החמישית לפני הספירה בסיביר. המומיה, שקיבלה את הכינוי “נסיכת הקרח” הסיבירית, הייתה משומרת כל כך טוב שהקעקועים על העור שלה עדיין נראו בבירור כשהיא נמצאה קבורה בקרח בהרי אלטאי במזרח רוסיה ב-1993. לצידה בקבר נמצאו גם שאריות מריחואנה.

נסיכת הקרח הסיבירית עישנה מריחואנה לפני 2500 שנים
נסיכת הקרח הסיבירית עישנה מריחואנה לפני 2500 שנים

מאז, מדענים הגיעו לתובנות מעניינות לגבי זהותה של נסיכת הקרח והקהילה שבה היא חיה, אך אף אחד לא ידע בוודאות כיצד האישה, שהייתה בעשור השני לחייה כשמתה במאה החמישית לפני הספירה, פגשה את מותה – עד היום.

כדי לפתור את התעלומה, צוות של מדענים רוסיים השתמשו בסריקות MRI וגילו שנסיכת הקרח ככל הנראה הייתה חולה בסרטן השד.

נסיכת הקרח הסיבירית עישנה מריחואנה לפני 2500 שנים
בדיקת MRI למומייה בת 2,500 שנה

על אף שמכונה “נסיכת הקרח הסיבירית”, החוקרים מעריכים כי קופסת המריחואנה שנמצאה לצידה של המומייה עשויה לרמז לכך שייתכן ומדובר באשה שהיתה בתפקיד שאמאנית וכחלק מהטקסים הרוחניים שניהלה, הייתה לה גם גישה לקנאביס ולטיפול בעזרתו בבעיות בריאותיות.

“הבחנו בגידול מרכזי בשד הימני וגרורות בקשרי בלוטות הלימפה בציר הימני,” אמר על פי הדיווח חבר צוות החוקרים אנדריי לטיאגין. “אני משוכנע למדי באבחנה – היה לה סרטן”.

גם זה בטח יעניין אותך
נסיכת הקרח הסיבירית עישנה מריחואנה לפני 2500 שנים
הקעקועים נשמרו על גופתה של נסיכת הקרח

בתמונה ניתן להבחין בקעקועים על ידה של “נסיכת הקרח”, שנמצאת כרגע במוזיאון הרפובליקני הלאומי ברוסיה. בנוסף לסרטן, הסריקות הראו שלנסיכה הייתה גם דלקת של לשד העצמות, ופציעות שתואמות נפילה – אולי נפילה מסוס.

“על פי עדויות שכבר נמצאו בעבר נהגו בתרבויות עתיקות להשתמש בחשיש, יין, אופיום ומשקאות צמחיים אחרים להקלה על כאבים וידוע שבאתר הקבורה נמצא מיכל מלא בקנאביס,” הוסיף לטיאגין.

צפו בדיווח על מציאת המומיה:

ראו עוד:
המריחואנה העתיקה בעולם – בת 2,700 שנה
סיביר: שרפו 3 טון סמים כדי לחמם כפר במשך 24 שעות
קנאביס – כל ההיסטוריה על רגל אחת
קנאביס ופולחן – ההיסטוריה הדתית של הקנאביס
קנאביס היה מותר הרבה לפני שהיה אסור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר