מגלגל...
x

סקר חדש: 70% בעד לגליזציה, 29% צרכו קנאביס בשנה האחרונה

רוב מוחלט בציבוריות הישראלית, 79%, תומכים בהקלה כלשהי בחוקי הקנאביס הקיימים, מתוכם 9% באי-הפללה בלבד ו-70% בלגליזציה מלאה, כך עולה מסקר חדש של דיירקט פולס. 29% ציינו כי צרכו קנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה ובעבור 23% תמיכה של מפלגתם בלגליזציה מחזקת את הסיכוי שיצביעו לה

סקר חדש שנערך בשבוע שעבר על ידי מכון הסקרים “דיירקט פולס” באמצעות מר שלמה פילבר עבור מגזין קנאביס, בדק מספר שאלות הנוגעות לצריכת קנאביס בישראל ולתמיכה בשינוי החוק הקיים. יש לציין שדיירקט פולס הוא מכון הסקרים שהיה המדויק ביותר בסקרי הבחירות ב-4 מערכות הבחירות האחרונות ולכן נבחר לצורך בדיקה זו.

על פי הממצאים, מבין תושבי ישראל בגילי 18 ומעלה, 79% חושבים שיש להקל בחוק הקיים הקובע כי שימוש עצמי בקנאביס טומן בחובו רישום פלילי, ורק 21% חושבים שצריך להותיר את המצב על כנו.

התומכים בהקלה על החוק הקיים מתחלקים ל-9% שחושבים שיש לבטל את הפללת הצרכנים אך להותיר את הקנאביס בלתי חוקי, 57% שחושבים שיש להסדיר שוק קנאביס חוקי למבוגרים במודל קנדה כלומר מכירה בחנויות ייעודיות בלבד לגילי 21 ומעלה, ו-13% שחושבים שיש להקל אף יותר ולהסדיר את השוק בדומה לאלכוהול, כלומר מכירה גם בסופרמרקטים, חנויות נוחות וכד’.

סקר תמיכה בלגליזציה ישראל 2021

אזור השרון מסתמן כאזור בו שוכנים מרבית צרכני הקנאביס ותומכי הלגליזציה. כך למשל רק 4% מתושבי אזור השרון חושבים שצריך להותיר את המצב החוקי של קנאביס על כנו, לעומת 96% שחושבים שיש להקל בחקיקה. עיקר ההתנגדות לכל הקלה בחוק מגיעה מתושבי אזורי ירושלים (33%) ויו”ש (33%).

76% מהמשיבים ציינו כי הם מכירים חבר או בן משפחה הצורך קנאביס, בין אם ברישיון או לא, ורק 24% השיבו כי הם לא מכירים אף אדם שצורך קנאביס.

סקר האם אתה מכיר מישהו שצורך קנאביס

מעניין לציין כי למעלה מ-80% מבין מי שהגדירו עצמם חרדים, מסורתיים שומרי שבת או מסורתיים לא שומרי שבת, השיבו כי הם מכירים מישהו שצורך קנאביס. כמו כן, 56% מתושבי יהודה ושומרון מכירים מישהו שצורך קנאביס.

29% מהמשיבים ציינו כי צרכו קנאביס באופן כזה או אחר לפחות פעם אחת בשנה האחרונה לעומת 71% שציינו שלא צרכו קנאביס בשנה האחרונה.

סקר האם השתמשת בקנאביס בשנה האחרונה

מבין אלו שציינו כי לא צרכו קנאביס בשנה האחרונה, 65% תומכים בהסדרה מסוימת של שימוש עצמי בקנאביס.

כמו כן עולה כי לו קנאביס היה חוקי 60% ממי שלא צרכו קנאביס בשנה האחרונה לא מתכוונים לנסות לצרוך, כ-30% מתלבטים או אינם יודעים ואילו 10% בלבד השיבו כי בכוונתם לנסות לצרוך.

סקר האם היית צורך קנאבס אם היה חוקי

המשמעות של הנתון האחרון היא שבניגוד לאזהרות שמשמיעים המתנגדים ללגליזציה, ובדומה לנתוני אמת שעולים מסקרים במדינות שעשו לגליזציה, הסדרת שוק קנאביס חוקי לא תוביל כנראה לעלייה חדה בצריכה בכלל הציבור.

קצת פוליטיקה

באופן כללי, תמיכתה של מפלגה בהסדרה של שוק קנאביס חוקי (לגליזציה) מחזקת את בחירתם של 23% מהמשיבים התומכים באותה מפלגה, כש-50% ציינו כי הנושא לא מהווה שיקול בהצבעתם, 14% ציינו כי תמיכה בלגליזציה דווקא תחליש את החלטתם והיתר אינם יודעים.

סקר האם תמיכה של מפלגה בלגליזציה מחזקת הצבעה או לא

כפי שנחשף לאחרונה בהצבעות בכנסת כאשר המפלגות הערביות הפילו את החוק לאי הפללה, מרבית המתנגדים לכל שינוי בחוק הקיים נמצאים במפלגות הערביות כש-60% ממצביעי הרשימה המשותפת ו-75% ממצביעי רע”מ חושבים שאסור לשנותו.

את עיקר התמיכה בלגליזציה במודל קנדה או במודל מתירני יותר בדומה לאלכוהול, ניתן למצוא כצפוי בקרב מצביעי העבודה (83%), מרצ (83%), יש עתיד (80%), תקווה חדשה (75%), כחול לבן (69%) והליכוד (68%).

נתון מעניין הוא שמקרב מצביעי הציונות הדתית רק 47% רוצים להותיר את המצב על כנו בעוד ש-53% חושבים שצריך להקל בחוק, בין אם באי הפללה או לגליזציה.

אף על פי כן, ניתן להבין על פי הנתונים מדוע נציגי מפלגת הציונות הדתית בכל זאת מביעים התנגדות ללגליזציה (גם אם הם עצמם תומכים בה בהיחבא וגם אם ישנו רוב בעד הקלה כאמור): 33% ממצביעי המפלגה טוענים שתמיכה בלגליזציה תחליש את תמיכתם במפלגה לעומת רק 7% שירגישו שזה יחזק את תמיכתם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר