מגלגל...

סקר גיאוקרטוגרפיה: 3 מנדטים ל”עלה ירוק – הרשימה הליברלית”

תקווה אמיתית לתומכי הלגליזציה! בסקר שפורסם אמש ע”י מכון הסקרים המוביל ‘גיאוקרטוגרפיה’, מופיעה לראשונה מפלגת “עלה ירוק – הרשימה הליברלית” כמי שכנראה תכניס נציגים לכנסת ה-19. אך יש גם מתנגדים.

מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות והוכיחו שקנאביס אינו מזיק אלא דווקא מועיל, דוח האו”ם שהורה למנהיגי מדינות לפעול לקידום הפסקת המלחמה בסמים, חוקי הלגליזציה החדשים במדינות דרום אמריקה ובוושינגטון וקולורדו ולחץ ציבורי רחב היקף שנעזר באינטרנט שהפך את המידע לנגיש במיוחד, הובילו למהפכה של ממש בתפיסה הציבורית כלפי המלחמה בסמים בכלל והקנאביס בפרט.

בחירות 2013

כפי הנראה, ישראל הולכת כעת בעקבות מדינות רבות בעולם לכיוון של הפסקת הפללת צרכני הקנאביס. אמש, לראשונה, פורסם סקר של מכון ‘גיאוקרטוגרפיה’ ובו מופיעה מפלגת “עלה ירוק – הרשימה הליברלית” כמי שכנראה תכניס לפחות 3 חברי כנסת בבחירות הקרובות שייערכו ב-22 בינואר 2013.

להלן תוצאות הסקר כפי שפורסמו באתר ‘ערוץ 7′:

הליכוד ביתנו – 36, העבודה – 14, ש”ס – 12, הבית היהודי – 12.5, יש עתיד – 10, יהדות התורה – 7, מרצ – 6, התנועה – 4.5, עוצמה לישראל – 4, חד”ש – 4, עלה ירוק – 3, בל”ד – 3, רע”מ-תע”ל – 4.

סקר גיאוקרטוגרפיה 2013
סקר גיאוקרטוגרפיה של אבי דגני – פורסם במקור בעיתון “המודיע”

סקר זה הוא אמנם ה”רציני” ביותר בו מופיעה המפלגה, אך אין הוא הראשון. בסקרים שנערכו באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע ובמכללת ספיר, קיבלה המפלגה 9 ו-8 מנדטים בהתאמה. הסטודנטים הישראליים הצביעו והוכיחו שהקנאביס וחופש הפרט הם נושאים העומדים בראש סדר העדיפויות של רבים מאזרחי ישראל.

ירון לרמן, יו”ר ‘עלה ירוק’, התייחס הבוקר לתוצאות סקר גיאוקרטוגרפיה: “תוצאות הסקר לא מפתיעות אותנו, הן עדות להשקעה הגדולה שאנו משקיעים בקמפיין. למרות ההצלחה, אנו כמובן לא נחים על זרי הדפנה ונמשיך לתת 110% עד שנעשה היסטוריה ב-22 לינואר ונכנס לכנסת.”

אך יש גם מתנגדים…

ייתכן וניחשד בקונספירטיביות יתרה, אבל נראה שישנם אתרי אינטרנט בהם בוחרים עורכי הסקרים להתעלם מהמפלגה שכנראה תהיה הפתעת הבחירות.

וואלה?
וואלה??

כפי שדיווחנו בתחילת החודש, אתר האינטרנט ‘וואלה!’ מדיר את המפלגה מרשימת המפלגות המופיעות בסקרים. לאחר לחצים של תומכי המפלגה העלו ב’וואלה!’ את המפלגה לרשימה למספר ימים, אך הסירו אותה בשנית ובמקומה שובצה מפלגת “הישראלים” (מי?).

גם “הארץ” מראה סימנים שניתן לחשוד בהם כלא-כשרים בלשון המעטה. בסקר שפורסם באתר, הוצגו כמעט כל המפלגות כולל מפלגות קיקיוניות כ”עם שלם”, “הישראלים”, “ארץ חדשה” ועוד. מפלגת “עלה ירוק” הודרה לחלוטין מהרשימה.

פנינו אל אהוד עין-גיל, עורך בכיר באתר “הארץ” וביקשנו לדעת מדוע “עלה ירוק” אינה מופיעה בסקרים באתר. “הסקרים שאנחנו מציגים נערכו על פי מדגם כלל-ארצי מייצג, עם מרווח-טעות סטטיסטי מקובל,” אמר עין גיל. “חיפשתי בארכיון הממוחשב של הארץ. ב-9.3.2006 מצאתי דיווח ולפיו סקר דיאלוג שהוזמן ע”י הארץ וערוץ 10 הראה ש’עלה ירוק’ חוצה אותו ומגיעה לשני מנדטים. השנה זה עוד לא קרה. אם זה יקרה, אין לי ספק שהתוצאה תפורסם.”

אהוד עין גיל
אהוד עין גיל

שאלנו את אהוד מדוע אם כן מופיעות מפלגות אחרות שמעולם אפילו לא התמודדו בבחירות ושאין סקר המראה כי הן עוברות את אחוז החסימה. “מפלגת ארץ חדשה מופיעה בסקרים שלנו כי וועדת הבחירות פסלה את שמם וזה עורר עניין רב בציבור,” הסביר עין-גיל.

לאחר פרסום סקר ‘גיאוקרטוגרפיה’ שבו, כאמור, מקבלת ‘עלה ירוק’ 3 מנדטים, פנינו שוב אל אהוד, אך עד לרגע כתיבת שורות אלו, טרם נתקבלה התייחסות.

וועדת הבחירות המרכזית של הכנסת פירסמה הנחיה לפיה מחוייבים העיתונים המפרסמים תוצאות סקרים, לפרסם במקביל גם את הנתונים המלאים והסטטיסטיקות שנאספו. מעיון בנתונים שפירסם עיתון “הארץ” אתמול, נראה שיש סיבה מצויינת שבגללה “עלה ירוק” לא הופיעה בתוצאות הסקרים. המפלגה כלל לא מופיעה ברשימות המפלגות שהוצעו לנסקרים, כפי שניתן לראות כאן (PDF)

אנו מקווים שרשתות התקשורת יחדלו ממשחקי הכוח והאינטרסים הסמויים ויפעלו בתום לב ובהתאם להגינות העיתונאית. נעדכן על כל התפתחות בהמשך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר