סקר גאלופ 2013: פחות מעשני מריחואנה צעירים

סקר “גאלופ” מצא כי לעומת נתונים משנות 1970 ו-1980, פחות צעירים אמריקנים מעשנים היום מריחואנה. נרשמה עלייה מסויימת במספרם של אלו שהתנסו במריחואנה או חשיש אך רק 7% אחוזים מהאמריקאים הודו כי הם צורכים קנאביס באופן קבוע.

לפני כמעט שנתיים נרשם מהפך היסטורי כאשר בסקר “גאלופ” נמצא כי לראשונה בהיסטוריה עבר אחוז התומכים בלגליזציה בארה”ב את רף 50% האחוזים.

למרות נתון זה ועל אף מהלכים פוליטיים וחברתיים לקידום לגליזציה במדינות ארה”ב (כולל 2 מדינות, וושינגטון וקולורדו, בהן אושרה לגליזציה בחוק), נתוני הסקר החדש שנערך השנה מראים כי ישנה עלייה קטנה בלבד באחוז האמריקאים שהתנסו בשימוש במריחואנה.

על פי הנתונים, 38% אחוזים מהאמריקאים הודו שהתנסו עם קנאביס במהלך חייהם – עלייה קטנה כאמור לעומת 34% אחוזים שנרשמו בשנת 1999 ו-33% אחוזים בשנת 1985.

לפני שהתמתן ושמר על נתונים יחסית קבועים במהלך שנות ה-90 וה-2000, אחוז האמריקאים שהודו כי התנסו בקנאביס עמד בשנת 1969 רק על 4% אחוזים. הנתון עלה בקצב משמעותי ל-11% אחוז בשנת 1973 ועד ל-33% אחוז בשנת 1985 והחל להתמתן כאמור במהלך השנות ה-90.

סקר גאלופ - שימוש בקנאביס
עלייה קטנה באחוז אלו שניסו קנאביס במהלך חייהם

מנתוני הסקר ניתן ללמוד כי הקנאביס פרץ לארה”ב והיה בשימוש נרחב ביותר לראשונה בקרב בני 18 עד 29 בין השנים 1969 ל-1973 (תקופת “ילדי הפרחים”). באותה תקופה נרשמה עלייה מ-8% אחוז עד ל-35% אחוז, כשעד שנת 1977 עלה הנתון לשיא של 56% אחוזים שנשמר עד שנת 1985.

החל משנת 1985 ועד היום נרשמה ירידה במספרם של הצעירים שהתנסו בקנאביס במקביל לעלייה במספרים אצל מבוגרים – אותם צעירים משנות ה-70 התבגרו ו”הפכו” למעשה את הנתונים.

כמה התנסו במריחואנה במהלך השנים
כמה התנסו במריחואנה במהלך השנים – חתך גילאים

למרות שיותר משליש מהאמריקאים הודו כי התנסו בקנאביס במהלך חייהם, רק 7% אחוזים מהם הודו כי צורכים מריחואנה ו/או חשיש באופן קבוע.

כמה מעשני מריחואנה קבועים בארצות הברית
7% מהאמריקאים מעשנים קנאביס באופן קבוע

מנתוני הסקר ניתן ללמוד כי אחוז השימוש בקנאביס בקרב האמריקנים משתנה משמעותית על בסיס מין, גיל ועמדה פוליטית.

על פי הנתונים, אחוז אלו שהתנסו בקנאביס במהלך חייהם הוא הגבוה ביותר בקרב מבוגרים בני 30 עד 64. אחוז אלו שמשתמשים בקנאביס באופן קבוע הוא הגבוה ביותר בקרב צעירים בני 18 עד 29.

גברים הינם בעלי סבירות גבוהה יותר להודות בשימוש בקנאביס במהלך חייהם (47%) לעומת נשים (30%). עם זאת, בין המשתמשים הקבועים ישנו שוויון יחסי (8% גברים ו-6% נשים).

מבחינת עמדות פוליטיות, בקרב אנשים בעלי גישה ליברלית נמצא האחוז הגבוה ביותר של מעשני מריחואנה קבועים (13%), לעומת 8% אחוז בקרב המתונים יותר ורק 2% אחוז בקרב השמרנים. היחס נשמר גם בנתוני אלו שהודו בצריכת קנאביס במהלך חייהם – 49% אחוז מהליברלים הודו שהתנסו במריחואנה או חשיש, לעומת 40% אחוז מהמתונים ו-32% אחוז מהשמרנים.

הפוליטיקה האמריקאית מתחלקת לשלושה חלקים עיקריים: הדמוקרטים, הרפובליקנים והעצמאים. על פי נתוני הסקר נראה כי אחוז המתנסים בקנאביס בקרב הדמוקרטים (41%) והעצמאים (40%) גבוה מהאחוז אצל הרפובליקנים (31%). הפער המשמעותי יותר הוא בקרב אלו שהודו כי צורכים מריחואנה באופן קבוע (8-9% אחוז מהדמוקרטים והעצמאיים ורק 1% מהרפובליקנים).

מבחינת הבדלי גזע ישנו פער קטן בלבד בין לבנים (38%) ל”לא-לבנים” (39%) וכך גם מבחינת הבדלי השכלה – 36% בקרב בוגרי קולג’ ו-39% בקרב אלו שלא.

נתוני סקר גאלופ - אחוזי שימוש בקנאביס בארצות הברית
חלוקה לפי גזע, מין השכלה וכו’

עוד מראים הנתונים כי בקרב אלו שמעשנים סיגריות אחוז המתנסים במריחואנה הוא גבוה הרבה יותר מאצל אלו שלא מעשנים סיגריות כלל (65% אחוז מול 32% אחוז).

מעשני קנאביס בקרב מעשני סיגריות
הקשר בין עישון סיגריות לעישון קנאביס

לסיכום, נראה שעל אף שאחוזי התמיכה בלגליזציה בקרב האמריקנים עלו באופן משמעותי במהלך שני העשורים באחרונים, בהשפעת האינטרנט ומהפכת המידע ובהשפעת הקנאביס “הרפואי”, אחוז הצרכנים דווקא נמצא בירידה מסויימת, מה שמחזק את טענת תומכי הלגליזציה כי הפסקת הפללה וגישה סובלנית דווקא מפחיתות את אחוזי השימוש, כפי שהוכח גם בפורטוגל.

לראשונה בהיסטוריה שאל “גאלופ” את הנסקרים האם הם מעשנים קנאביס באופן קבוע והנתון שנמצא הינו נמוך יחסית ועומד על 7% אחוזים בלבד. לשם השוואה, בישראל (על פי הערכות בלבד) עומד הנתון על בין 9 ל-12 אחוזים.

נתון משמעותי נוסף הוא זה של אלו שהודו כי התנסו בקנאביס במהלך חייהם – עלייה של 5% אחוזים בלבד בשלושים השנים האחרונות – 33% בשנת 1985 עד 38% אחוזים בשנת 2013.

סיכום הנתונים:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/Marijuana_Use_Usa_2013.pdf

מקור

ראו גם: ממתק לא חוקי: האמריקאים לא אוהבים הפתעות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר