סקר בדק: מדוע אנשים מתנגדים לקנאביס חוקי?

מכון המחקר Pew בדק מהן הסיבות העיקריות בגינן מתנגד חלק מן הציבור להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס והסדרת השוק בחוק ומצא כי 30% מהמתנגדים חושבים שקנאביס הוא סם מסוכן וממכר. אלו התומכים עושים זאת בעיקר בגלל סגולותיו הבריאותיות.

מכון המחקר המוערך Pew בודק בכל שנה את אחוזי התמיכה בהפסקת הפללת צרכני הקנאביס (הפסקת הפללה) והסדרת שוק הקנאביס בחוק (לגליזציה). לאחר שבשנת 2013 ולראשונה בהיסטוריה נמצא רוב של 52 אחוזי תמיכה בלגליזציה, ובשנת 2014 נמצאו כבר 54 אחוזים, השנה (2015) התאזן המספר והוא עומד כעת על 53% תמיכה בלגליזציה, כך על פי נתוני הסקר השנתי שנערך בקרב 1,500 נסקרים ופורסם בשבוע שעבר.

בסקר בדק לראשונה המכון שאלה מעניינת נוספת: מהן הסיבות בגינן מתנגדים 44% לקנאביס חוקי. על פי הממצאים, 43% מהמתנגדים טוענים שקנאביס מזיק לחברה ורע לאדם, 30% חושבים שקנאביס הוא סם מסוכן וממכר, 11% חושבים שקנאביס הוא סם מעבר לסמים קשים ו-8% מתנגדים ללגליזציה כי “זה רע לצעירים”. נראה כי הממצאים מהשנים האחרונות על כך שקנאביס אינו ממכר (כאן) ועל כך שהוא אינו “סם מעבר” לסמים קשים (כאן), טרם חילחלו לציבור הרחב במלואו.

מנגד בדק הסקר גם מדוע אנשים תומכים בלגליזציה ומהן הסיבות העיקריות לכך. על פי התוצאות נמצא כי 41% חושבים שקנאביס צריך להיות חוקי בגלל סגולותיו הבריאותיות, 36% חושבים שהוא מסוכן פחות מסמים אחרים, 27% תומכים בגלל הפוטנציאל הכלכלי של הסדרת השוק, 12% חושבים שהמדיניות הנוכחית היא בעייתית ו-9% טענו שלראייתם רשאי אדם להחליט בעצמו אם לצרוך קנאביס או לו.

עוד נמצא בסקר כי 59% מהאמריקנים חושבים שהממשל הפדרלי לא צריך להתערב במדינות (States) שהחליטו להעביר חוקי לגליזציה מקומיים, בעוד 37% חושבים שכן.

המכון בחן גם כיצד מוכנים התושבים לקבל התפשטות של שוק קנאביס בקרבת מגוריהם. על פי ממצאי הסקר נמצא כי 62% מעדיפים שאנשים לא יצרכו קנאביס בפומבי, אך למרביתם, 82%, אין בעיה עם צריכת קנאביס בבתים. נתון ראוי לציון הוא 57% מהאמריקנים, שאמרו כי לא יפריע להם אם ייפתח עסק לממכר קנאביס בקרבת מקום מגוריהם.

בישראל, בסקרים המעטים שנערכו עד כה, נמצא בשנת 2013 כי 34% מהישראלים תומכים בלגליזציה ובשנת 2014 כי 61% תומכים בהפסקת הפללה (דה קרימינליזציה).

עוד תוצאות מן הסקר – גרף שינויים מאז שנת 1969:

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי