סקוטלנד: אזהרה במקום מעצר לצרכני קנאביס

המשטרה הסקוטית הודיעה כי אזרחים שיתפסו עם כמויות קטנות של קנאביס לשימוש עצמי יקבלו אזהרה בלבד. השיטה החדשה תהיה מיושמת גם להתמודדות עם מספר עבירות אחרות כמו גניבה מחנויות והתנהגות לא ראויה בציבור.

המשטרה הסקוטית תחליף החל משנת 2016 את גישת ההפללה של צרכני הקנאביס במדינה, ותחל להתמודד עם התופעה בעזרת אזהרות בלבד, כך על פי הדיווח בסקוטלנד.

ראו הוזהרתם

כיום מסתכנים צרכני הקנאביס בסקוטלנד במעצרים ואף בהליכים פליליים, אך על פי גורמים במשטרה, השיטה הנוכחית אינה יעילה ומעל הכל מבזבזת משאבים ציבוריים רבים, גם בתיקים שכלל לא מגיעים למשפט.

בריאן מקלנולטי, מפקח בכיר במחלקה המשפטתית של משטרת סקוטלנד
המפקח הבכיר בריאן מקלנולטי: "השוטרים יושמו בעמדה של שיתוף פעולה עם הציבור"

בחודש הבא הבא תעבור המשטרה לטקטיקה ניסיונית חדשה, לפיה אנשים שיתפסו עם כמויות קטנות של קנאביס יקבלו מהשוטרים פתק אזהרה בלבד.

האזהרה שיקבלו תהיה דיסקרטית ולא תכלול דיווח למטה המשטרה. המטרה מאחורי המהלך היא לחסוך בזמן המיותר שמבזבזים השוטרים בכתיבת דו"חות, ובמקביל למנוע מחלק מהנאשמים לעבור הליכים פליליים "מיותרים ויקרים", כך על פי הדיווח.

"משמעות המהלך היא שהשוטרים יוכלו להימנע מכתיבת ניירת מיותרת ויוכלו להתפנות לבצע עבודת משטרה אמיתית," מסר מקור בכיר במשטרה הסקוטית. ההצהרה הרשמית על השינוי צפויה לצאת ב-11 בינואר 2016.

צרכני הקנאביס בסקוטלנד מסתכנים היום במעצרים על שימוש עצמי
צרכני הקנאביס בסקוטלנד מסתכנים היום במעצרים על שימוש עצמי

"השוטרים יושמו בעמדה של שיתוף פעולה עם הציבור, מה שיניב את הרווח הגבוה ביותר עבור שני הצדדים," אמר המפקח הבכיר בריאן מקלנולטי (Brian McInulty) מהמחלקה המשפטית של משטרת סקוטלנד, שיזם את המהלך.

מעל 30 אלף צרכנים בשנה

בשנה האחרונה נרשמו בסקוטלנד 31,632 עבירות של החזקת מריחואנה או חשיש בכמות קטנה לשימוש עצמי, וכ-3,000 עבירות של החזקה למטרות סחר – מספרים דומים מאוד לאלו של ישראל.

מקורות בממשלה הסקוטית מוסרים כי האזהרות אינן תקפות בשום מקרה המערב סחר או כוונה להפצה, וכן ינתנו רק בחלק מהמקרים בהם מדובר בשימוש עצמי. למרות זאת, מדובר בשינוי משמעותי עבור כלל ציבור צרכני הקנאביס במדינה.

מלבד עבירות של החזקת קנאביס, עומדת המשטרה לנסות את שיטת האזהרות גם לטיפול בעבירות קטנות אחרות כמו גניבה מחנויות או התנהגות לא ראויה בציבור.

ראו עוד:
העירייה חילקה מדריך לילדים: כך תעשו סמים נכון
להסביר במקום לעצור – פרויקט "טריפ"
סקוטלנד – בירת הסמים החדשה של אירופה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט