ספרד: פורסמו התקנות לפתיחת מועדוני קנאביס

ספרד מרחיבה את שוק מועדוני הקנאביס, אבל מקשיחה את ההגבלות: בית המשפט העליון פרסם את החוקים על פיהם יורשו אזרחי המדינה לפתוח מועדונים חברתיים לגידול וצריכה משותפת של קנאביס. בין השאר תיאסר הזמנת חברים חדשים למועדונים קיימים, מה שיחסל את תיירות הקנאביס, אך לתושבים תותר הפעלת המועדונים בשקט.

בית המשפט העליון בספרד פרסם את החוקים החדשים על פיהם יורשו לפעול מועדוני קנאביס ברחבי המדינה, לפיהם לא יורשו להצטרף חברים חדשים למועדונים קיימים וכן תיאסר כל החזקה או מכירה של קנאביס מחוץ לתחומי המועדונים או לכל צד שלישי. החוק החדש נקבע בעקבות ניסיונות השלטון המקומי לחסל את תיירות הקנאביס ולהשאיר את המועדונים תחת הגדרה רפואית בלבד.

על פי החוק הנוכחי בספרד, חל איסור מוחלט על סחר בקנאביס, אך החזקתו לשימוש אישי היא אינה עבירה פלילית, זאת בעקבות חוקי הקנאביס המקלים שקיימים במדינה. ספרד היא אחת מתרבויות הקנאביס המובילות בעולם ובהחלט ייתכן שבשנים הקרובות היא גם תהיה אחת המדינות הראשונות לאשר לגליזציה מלאה.

מועדוני הקנאביס בברצלונה - אסורה מכירה לתיירים
מועדוני הקנאביס בברצלונה – אסורה מכירה לתיירים

חוזרים למקורות

מועדוני הקנאביס החלו לפעול בברצלונה בירת קטלוניה במהלך השנים האחרונות, והתאפשרו בעזרת החוק המקומי שאמנם אוסר על גידול קנאביס ומכירתו, אך גם אוסר על משטרה להיכנס למקומות פרטיים ומתיר לאנשים להתאגד יחד לקואופרטיביים ללא מטרות רווח ולהחליף בינהם מוצרים ללא רישום.

המועדונים המיוחדים, שפועלים ממש כמו פאב-מועדון רגיל רק עם קנאביס וכרטיס כניסה מגנטי, עבדו זמן רב בשיטת ‘חבר מביא חבר’, על בסיסה כל תייר שהיה מעוניין לקנות קנאביס יכול היה להצטרף למועדון במחיר סמלי ולעקוף למעשה את החוק הלאומי האוסר על סחר בקנאביס.

כבר לאחר זמן קצר נאסרה פתיחת מועדונים חדשים עד שיוסדרו התיקונים לחוק וכן צויין על ידי הממשלה כי תיאסר מכירת קנאביס לתיירים.

החוקים החדשים שפורסמו כאמור על ידי בית המשפט העליון בספרד, נועדו לשנות את המצב הקיים ולהחזיר את מועדוני הקנאביס, שהפכו לגרסה הספרדית לקופישופס של אמסטרדם, למקורם האמיתי – מועדונים לגידול שיתופי של קנאביס רפואי.

מועדון קנאביס פרטי במדריד, ספרד
מועדון קנאביס פרטי במדריד, ספרד

אזרחים ספרדים שעדיין יהיו מעוניינים להפעיל מועדון שכזה, יוכלו לעשות כן, אך רק בציות מלא לחוקים החדשים, שהם:

החוקים החדשים: מניעת זליגה ותיירות קנאביס

1. כל מועדון קנאביס חייב להיות מוקם על ידי קבוצת חברים שכולם, ללא יוצא מהכלל, צרכני קנאביס קבועים המסוגלים להוכיח את הצורך הרפואי שלהם בצמח. כמו כן, מועדון קיים אינו פתוח למצטרפים חדשים, בצעד שנועד למנוע מכירת קנאביס לתיירים.

2. כל מפגש של חברי המועדון חייב להיערך במקום סגור ובצורה מוצנעת “שלא תעניין את הציבור”. תחת סעיף זה אסור כל סוג של פרסום של המועדון או אפילו פתיחת מועדון חדש במקום ציבורי והומה אדם.

3. צריכת התוצרת שנקצרה בשטח הגידול של המועדון, תיעשה באופן מיידי ובשטח המועדון עצמו בלבד. תחת סעיף זה אסורה כל הוצאה של קנאביס מתחומי המועדון, ללא הבחנה הקשורה לכמות או לסיטואציה.

4. כמות הקנאביס המקסימלית שיורשה כל מועדון להחזיק תהיה שוות ערך לסך המינימלי המספיק עבור כל חברי המועדון לפגישה אחת בלבד, כלומר אסורה החזקה של יותר מכמה עשרות גרמים בודדים בכל רגע נתון. עברה על סעיף זה תביא את כל חברי המועדון להיות מואשמים בסחר בסמים אסורים.

5. כל חברי המועדון יהיו אחראים לכל פעולותיו ואף ישאו באחריות פלילית במקרה של עבירה על אחד או יותר מהחוקים הללו.

מטרתם של החוקים החדשים היא בעיקר לייעל את הרגולציה שתאפשר למועדוני קנאביס לפעול במדינה, תוך מאמץ מקסימלי למנוע כל אירוע של מכירת קנאביס לתיירים או מקומיים למטרות רווח.

למרות הקשחת החוקים נראה כי כמו שבדרך כלל דברים מתנהלים בספרד, הרשויות יתייחסו לכל מקרה לגופו וייתכן כי גם מועדון שלא ימלא אחד או יותר מהתנאים הללו, יורשה בכל זאת לפתוח את שעריו לציבור החברים, כך על פי הדיווח.

ראו עוד:
שוטרים בספרד מתמסטלים מעודף מריחואנה שהחרימו
ספרד: סטודנט נכנס לתרדמת לאחר שאכל עוגת מריחואנה
מבט מבפנים: מועדוני הקנאביס היפים ביותר בסן פרנסיסקו
קנאביס פרהיסטורי: גם אנשי המערות השתמשו במריחואנה

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי