טוען...

ספרד מקימה ענף לממכר קנאביס בבתי מרקחת

ספרד, שכבר היום נחשבת למעצמת קנאביס חצי-חוקי, צפויה להתחיל בסוף שנת 2022 במכירות קנאביס רפואי בבתי מרקחת. ענף כזה יאפשר אולי יבוא של קנאביס מחו"ל, כולל מישראל

ממשלת ספרד אישרה הקמה של ענף קנאביס רפואי מוסדר במסגרתו יימכרו מוצרי קנאביס, כולל תפרחות, בבתי מרקחת בכל רחבי המדינה. הסוכנות הספרדית לתרופות אמורה להכניס את הרגולציה החדשה לתוקף בתוך 6 חודשים, קרי עד סוף השנה.

מדובר במה שעשוי להיות בשורה לחברות הקנאביס הישראליות, שאולי יזכו ביעד חדש ליצוא הסחורה – אל מי שנחשבת אחת ממעצמות הקנאביס הגדולות בעולם. נכון להיום הישראליות מייצאות מעט מאוד, בעיקר לגרמניה, לאנגליה ולאוסטרליה.

יחד עם זאת, החוק הספרדי הוא די מתירני כלפי שימוש בקנאביס גם שלא במתכונת “רפואית” והקנאביס זמין לספרדים באופן נוח הן במועדוני הקנאביס המפורסמים, הן ברכישה לא חוקית והן על ידי גידול קנאביס בבית שאינו נחשב לעבירה פלילית.

כלומר, מכיוון שיצוא קנאביס מתאפשר חוקית רק לצורך שיווקו למטרות רפואיות בבתי מרקחת, החברות הישראליות כמו גם חברות קנדיות ואחרות, יצטרכו להמתין ולראות עד כמה הציבור הספרדי מחליף את השוק הלא-חוקי עם הרגולציה “הרפואית”.

בית מרקחת במדריד, ספרד
בקרוב ימכור קנאביס רפואי? בית מרקחת במדריד, ספרד

ועדה מיוחדת שהוקמה בקונגרס הספרדי אישרה את נוסח הרגולציה החדש, שיאפשר קבלת רישיון ומרשמים לקנאביס לסובלים משלל מחלות ובעיות, כולל התווייות טרשת נפוצה, אפילפסיה, סרטן כאב כרוני ואפילו אנדומטריוזיס.

באופן עקרוני עוד נדרש אישור סופי של משרד הבריאות למהלך אם כי על פי הדיווחים בתקשורת הספרדית מדובר בהליך פורמלי בלבד כך שרוב הסיכויים הם שהמהלך אכן יצא לפועל.

ניר סוסינסקי, מבעלי השליטה בחברת טוגדר (Together) הישראלית המייצאת כיום קנאביס לגרמניה והודיעה לאחרונה גם על יצוא צפוי לאנגליה, מסר למגזין קנאביס כי אכן בכוונת החברה לפעול ליצוא קנאביס רפואי לספרד לכשהדבר יתאפשר.

“לאור התשתית המכירתית הקיימת שלנו בגרמניה לאספקת קנאביס רפואי בתקן EU-GMP והתרחבות צפויה גם לאנגליה, אנו שמחים ששוק פוטנציאלי נוסף נפתח עבורנו עם כוונת ממשלת ספרד לאשר מכירת קנאביס רפואי,” נמסר.

החוק הספרדי די מתירני כלפי שימוש בקנאביס גם לא למטרות רפואיות

בספרד כולה, כאמור, קיימת אי-הפללה של צריכה וגידול קנאביס לשימוש עצמי. מעבר לכך, פרצה בחוק הספרדי אפשרה החל מ-1991 את הקמתם של אותם “מועדוני קנאביס”, שבדומה ל”קופי שופס” בהולנד מוכרים קנאביס בצורה חוקית.

מועדוני הקנאביס הללו מתפקדים בתיאוריה כמעין קואופרטיבים (איגודים) פרטיים, שבכדי לקחת חלק בהם מוכרחים לקבל הזמנה מחבר קיים בשיטת חבר מביא חבר ולשלם דמי הרשמה למנוי, בדרך כלל בין 5 יורו לשלושה חודשים ל-20 יורו לשנה.

על פי החוק הקיים מותרת רכישה במועדונים של עד 60 גרם קנאביס לגילאי 21 ומעלה ושל עד 20 גרם בחודש לגילאי 18-21. כדי לקבל כרטיס חבר במועדון יש לעבור תקופת אכשרה של כשבועיים בטרם כניסה, אם כי הדבר לא נאכף במיוחד.

הכסף מיועד למימון גידול הקנאביס השיתופי בעבור חברי המועדון בלבד. החוק קובע כי חובה על כל מועדון לגדל את הקנאביס שלו בעצמו וחל איסור מוחלט לקנות או למכור קנאביס מחוץ לקואופרטיב. בנוסף חל איסור מוחלט על פרסום של המועדונים.

מועדון הקנאביס הראשון בברצלונה נפתח לפני כ-13 שנים, ומאז החלו לפעול עוד כמה מאות כמותו. בתגובה למספרים ההולכים וגדלים ואי-העמידה בנהלים שנקבעו, למשל שמירת מרחק מבתי ספר, עיריית ברצלונה מנסה לצמצם את התופעה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר