מגלגל...
x

סערה בכנסת: שתה שמן קנאביס והורחק

ח”כ אלי אללוף הרחיק בבוטות לפחות 5 מטופלי קנאביס רפואי מדיון בועדת הבריאות לאחר ניסיונות שלהם להסביר את הקשיים ברפורמת הקנאביס הרפואי. השיא הגיע כשאב לילדה חולת אפילפסיה שתה בקבוק שלם של שמן קנאביס והדיון הופסק.

במהלך דיון סוער שנערך בועדת הבריאות של הכנסת הורחקו לפחות 5 מטופלים שמחו על התנהלות משרד הבריאות ועל אופי הדיון העקר בועדה בראשות ח”כ אלי אללוף מ’כולנו’.

השיא הגיע כאשר הדיון הופסק באמצע לאחר שמאיר קדוש, אב לילדה הסובלת מאפילפסיה, שתה בקבוק שמן קנאביס שלם במחאה על הגזרות.

צפו:

“אני אגדל את זה בבית ואני אפתח ‘מעבדה לגידול סמים’ כמו שאתם קוראים לזה,” אמר והציג קופסה עם כדורים אופיאטים. “אני לא אשתה את הכדורים,” אמר, ושתה במקום זאת את שמן הקנאביס שהחזיק בנוסף.

“כל מי שלא תומך בלגליזציה מלאה, אתם רוצחים,” סיכם, הורחק מהדיון, והישיבה ננעלה.

עדות מרגשת נוספת היתה של אמא לילד עם אוטיזם בן 9, שהחלה לבכות מול נציגי הועדה. היא סיפרה שבנה לא הצליח לדבר, ולאחר 4 חודשי טיפול בשמן קנאביס הילד התחיל לקרוא ולדבר.

לאחר מכן הורחקה מהדיון מטופלת שישבה בקהל וכעסה על הזלזול וההתנגדות של יו”ר הועדה אללוף ושל סגן השר ליצמן, ומעט אחריה הורחק גם שלומי סנדק, ותיק המטופלים, לאחר שמחא כפיים על דבריה: “לאחר שהתברר שהדיון הוא קרקס, הבנתי שהדבר היחיד שמתאים לעשות זה למחוא כפיים וזה מה שעשיתי”. מיד אחריהם הורחק מהדיון גם אורן ליבוביץ’, לאחר שכינה את יו”ר הועדה אללוף “מתנשא” וטען כי בכירי משרד הבריאות עושים קומבינות בתחום אבל שכחו מהמטופלים עצמם.

כבר עם תחילת הדיון היה ברור לאן הולכים הדברים, כאשר גם יו”ר הועדה ח”כ אללוף, גם סגן שר הבריאות ליצמן וגם מנכ”ל משרד הבריאות בר סימן טוב חזרו שוב ושוב על הטענה שקנאביס הוא סם ומסוכן למשתמשים בו, גם למטופלים ברישיון. עוד עלו מצידם טענות על זליגה, על אי הוכחת יעילות של הקנאביס כטיפול במחלות, וזלזול והתנשאות בוטה במטופלים, אלו שהגיעו לדיון ובכלל.

“אנחנו מאוד לא רגועים מהשימוש הנרחב בקנאביס גם למטרות רפואיות וגם לא,” אמר מנכ”ל משרד הבריאות בר סימן טוב. “אנחנו יודעים שקנאביס יכול להקל ולכן נותנים אותו, אבל הוא לא מרפא, אלא טיפול פליאטיבי. אנחנו יודעים שהנזקים ארוכי הטווח מקנאביס הם אדירים. רואים בני נוער בהתקפים פסיכוטיים במחלקות לבריאות הנפש, ולא יודעים מה הנזק. אנחנו אחראים גם על זה שהחומר זולג מאלה שמגיע להם לאלה שלא מגיע להם. אני לא רגוע מהסיפור הזה. התהליך הוא מדיקליזציה ולא לגליזציה או דה קרימינליזציה. אנחנו לא הכתובת לזה, אנחנו מתנגדים ללגליזציה של קנאביס. אנחנו חושבים שזה מסוכן לעשות את הדבר הזה. לא ניתן לעשות לגליזציה דרך מדיקליזציה. אנחנו נתנו כמויות של אנשים 80, 90, 100 גרם, ואני מודאג מזה, כי אנחנו גם יודעים שזה זולג לאנשים שלא אמורים להשתמש בזה”.

ח”כ אילן גילאון ניסה להסביר לנוכחים כי בין אם יש הוכחות או לא, את המציאות אפשר לראות: “אני לא מקבל את הטענה שהקנאביס רק משפר כאבים. אני מכיר שני אנשים מטופלים, פצועי מלחמת יום הכיפורים. אחד עם התרופות והשני עם הקנאביס. זה עם האופיאטים הוא שבר כלי וזה עם הקנאביס משתתף בטריאטלון. התקדמנו בשנים האחרונות אבל עדיין יש בעיה עם הנגישות. מי שמוסמך לתת אוקסיקונטין צריך להיות מוסמך גם לתת קנאביס”.

גם ח”כ תמר זנדברג מחתה על התעקשות משרד הבריאות להגדיר את הקנאביס שוב ושוב כסם מסוכן. “אני חייבת להתייחס לזה שכל דובר מתחיל את דבריו בכך שזה סם,” אמרה. “זה פוגעני כלפי הרבה ממי שיושבים כאן. מורפיום זה סם, קפאין זה סם. כאשר אנחנו עוסקים בהבהלה אז מה הפלא שיש חשש מצד הרופאים. אתם אומרים להם שהם יהפכו לסוחרי סמים אז הם חוששים. צריך לקדם את הסם הזה להיות תרופה קו ראשון. יש סמים אחרים שרופאים רושמים שהם סמים קשים בהרבה. לגבי המחירים בניגוד למה שהראיתם אני לא שמעתי על 80% מטופלים שמשלמים פחות. לגבי הזנים – נכון לעשות סטנדרטיזציה אבל יש נושא של רצף טיפולי שצריך לשמור עליו.”

ח”כ שרן השכל בירכה את ליצמן ואת ח”כ אללוף: “המדיקליזציה בישראל היא מהפכה, שאחריה יותר מדינות רוצות לראות מה ישראל עושה. כמו שאנחנו מובילים בחקלאות ומים, גם את התחום הזה, וזה בזכותך כבוד השר”. בנוסף קבעה השכל כי למרות טענות על זליגה והתקפים פסיכוטיים מקנאביס, הדברים לא הוכחו: “אתם מדברים על התקפים פסיכוטיים אבל כמה מטופלי קנאביס רפואי לקו בהתקף פסיכוטי. אתם טוענים על זליגות אבל לא מציגים מספרים של זליגות.”

מעמותת הקנאביס הרפואי נמסר כי הם לא אהבו את סגנון המחאה הבוטה של קדוש, אך מבינים את מצוקתו: “מצער שישנם בודדים אשר בוחרים להביע מחאתם בצורות לא לגיטימיות, והעמותה מוקיעה התנהגות מסוג זה. לצד זאת, העמותה מקווה כי הועדה תפנים את עוצמת המצוקה בה מצויים החולים ובני משפחותיהם בעקבות השינויים הצפויים, שינויים הטומנים בחובם סכנת נפשות ממש, ותפעל בדחיפות הראויה למנוע שינויים אלו. במידה והרפורמה תתקיים כמתוכנן, העמותה תבקש את התערבות בג”צ לשם הגנה על צורכי וזכויות החולים הנזקקים לקנאביס רפואי.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר