סערה בישוב לקראת פתיחת חנות "לסטלן"; ראשת המועצה מתערבת

היסטריה בישוב השקט בשרון: חנות בשם "המשביר לסטלן" שצפויה לקום במרכז המסחרי מעוררת חששות והערות משני הצדדים. "למה? כדי שנמצא באנגים בגן השעשועים?" זועמת אחת התושבות. "שישנה את השם," מציע אחר. "אני אזרח שומר חוק," אומר בעל החנות. "נגבש המלצות," קובעת ראש המועצה.

גם בתחילת העשור השלישי של המאה ה-21, כשהלגליזציה היא נושא מדובר בכל רחבי העולם וכבר מזמן לא מילה גסה, יש עדיין, כך נראה, מלים מתחום הקנאביס שמעוררות רתיעה. אחת מהן היא מילת הסלנג "סטלן", שעוררה בסוף השבוע האחרון סערה רבתי ביישוב הקהילתי צורן שבשרון.

הכל החל בשבוע שעבר ביום חמישי אחר הצהריים, עם פוסט תמים למדי שהעלה מנהל המרכז המסחרי "לב צורן" בקבוצת פייסבוק של תושבי האזור "קדימה צורן הבית שלי". בין הדיווחים על הצורך בשיפור רמת הניקיון והמשך המאמץ להרחקת יונים, נמסרו בפוסט גם איחולי הצלחה לכמה חנויות חדשות שעתידות להיפתח במרכז המסחרי, אחת מהן נושאת את השם "המשביר לסטלן".

אזכור שם החנות בפוסט, ללא כל פרטים עליה או על מי עומד מאחוריה, עורר סערה והביא למאות תגובות. חלק מהתגובות היו מפרגנות, אולם חלק אחר היו זועמות מאוד. 

המשביר לסטלן קדימה צורן
מחאת תושבי צורן על הקמת חנות "לסטלן" במרכז המסחרי

"אנחנו מבינים את הרצון שלכם למצוא שוכרים לחנויות, אבל לא על חשבון הנוער," כתבה תושבת היישוב, "אנו מצפים מכם לאחריות כלפינו, והשכרה למטרה כמו המשביר לסטלן כשמה כן היא. למה אתם צריכים להיות שגרירים של זה כל כך קרוב לנוער שלנו? ממש בעייתי לישוב שלנו ומאוד מקווה שלא יגיעו לכאן!".

תושבת אחרת כתבה בזעזוע: "המשביר לסטלן? למה? למה להכניס עסק כזה לישוב כל כך קטן? כדי שנתחיל למצוא באנגים זרוקים בגני השעשועים? כלי עישון? אני מאד מעריכה את הרצון שלכם לפתח את המרכז, אבל ממש לא בכל מחיר! המסר שעובר עם פתיחת חנות כזאת הוא נוראי!". 

לתגובתה של התושבת הגיבו כמה תושבים נוספים, שהזדעזעו גם הם עד עמקי נשמתם. "השתגעתם?", כתב אחד מהם, "למה לפתוח חנות שתעודד בני נוער לעשן ולתייג עצמם כסטלנים. החלטה הזויה". תושבת אחרת כתבה "אשכרה?! מי פותח כזו חנות באמצע מרכז קטן של ישוב קהילתי?".

הגדיל לעשות תושב מהיישוב שהתוודה כי הוא מטופל ברישיון בקנאביס רפואי, אולם "עדיין מתקשה לקבל מצב שכשהבן שלי (כיתה ז’) יקפוץ לאכול שניצל במרכז המסחרי והבת שלי (כיתה ה’) תעצור רגע לקנות משהו מתוק בדרך לפארק החלומות, הם יראו חלון ראווה עם מוצר כזה, באנגים, ניירות ועוד בחלון הראווה. חנות במרכז שמאות ילדים מבלים בו בכל יום אינה מתאימה לישוב הזה שכולנו רוצים שיהיה מקום טוב לגדל בו את ילדינו".

המשביר לסטלן קדימה צורן
היו בישוב גם מי שלקחו את זה בקלות

בשיחה עם מגזין קנאביס אומר אותו תושב כי "אם החנות הזו היתה קמה בתל אביב, ברעננה או אפילו במרכז המסחרי בקדימה השכנה או באזור תעשייה סמוך, לא היו מצייצים, אפילו להפך, היו מפרגנים ומברכים. אבל צורן הוא יישוב קהילתי משפחתי קטן שבו כמעט כולם מכירים את כולם, וביישוב כזה, חנות עם שם כזה שנמצאת במרכז מסחרי בלב שכונות מגורים, זה פשוט לט מתאים. 

ככל הנראה מה שמפריע בעיקר לתושבים הוא שם החנות הכולל את המונח "סטלן" שנמצא לעתים בשימוש כמילת גנאי ושגם צרכני קנאביס ותומכי לגליזציה בעצמם לא תמיד מחבבים אותו.

"לדעתי הכל מתחיל ונגמר בשם שנבחר לחנות הזו, שלמיטב ידיעתי גם אמור להתנוסס בגאון על שלט ניאון. אם השם היה אחר, יכול מאוד להיות שהחנות היתה מתקבלת בשקט ובלי שום בעיה. אולי זה משהו שצריך לשקול, ואולי גם כדאי לשקול העברת חלק מסוים מההכנסות לטובת הסברה בנושא מניעת השימוש בקנאביס. זה משהו שיכול להראות מצד בעל החנות כוונות טובות ובהחלט עשוי לעזור לו להתקבל ביישוב בצורה טובה הרבה יותר". 

לחיזוק דבריו הוא מציין שבמרכז המסחרי בצורן כבר פועלת פיצוצייה וכן שתי פיצריות המוכרות סיגריות, ניירות גלגול וכדומה, כך שהחשש הוא כנראה לא ממכירת ניירות גלגול אלא בעיקר מהמסר שעובר בגלוי.

קרן גרין, ראש מועצת קדימה-צורן
"הנחיתי את הגורמים לבדוק את הנושא", קרן גרין, ראשת מועצת קדימה-צורן (תמונה: פייסבוק)

היה כאמור גם מי שהתבדח על הפרשה המעניינת שהתעוררה בישוב. אחד התושבים רשם בקבוצה כי "קודם לפתוח המשביר לסטלן ואז סניף של גולדה (רשת גלידריות מצליחה), על הנייר זה מצטייר כצעד תמים אך חדי העין יבחינו כי קרן גרין (ראשת המועצה) מציגה בפנינו גאונות שיווקית במיטבה. אשרייך קרן".

תושב אחר ביקש להרגיע: "בואו נפסיק להיות צדקנים. אני מבין שכשיש סגר אז מחפשים קצת אקשן ותשומת לב אבל בכל זאת… כל עוד זה בהתאם לחוק. ובקשר לילדים שלנו – מציע להשקיע את כל האנרגיה בחינוך שלהם ולא בחינוך אנשים אחרים".

גם אל ראשת מועצת קדימה צורן, קרן גרין, הגיעה השמועה על הסערה שמתחוללת בישוב הקטן, והיא בתגובה פרסמה לתושבים פוסט ספציפי בנוגע לאותה חנות.

"בימים האחרונים הובא לידיעת המועצה על כוונה לפתוח חנות בשם 'המשביר לסטלן' במרכז המסחרי בצורן", כתבה גרין, "עד כה, המועצה לא קיבלה כל פנייה לרישיון עסק. הנחיתי את הגורמים המקצועיים לבדוק את הנושא ולגבש המלצות ביחס לחוקיות העסק, המוצרים הנמכרים בו וסמכויות המועצה ביחס לעסק מסוג כזה במרכז המסחרי. בכוונתנו לפנות גם למנהל העסקים של המרכז".

לדברי ראשת המועצה גרין "מבלי לפגוע בחופש העיסוק או בפרנסתו של אף אדם, ברור כי יש עיסוקים שאינם מתאימים למרכז מסחרי בלב שכונת מגורים עם ילדים צעירים ונוער". 

מי שעומד מאחורי החנות, שפרנסתו וחופש עיסוקו עלולים להיפגע בגלל הבחירה בשם מעורר מחלוקת, הוא ארז שפירא (38), נשוי ואב לשלושה מחדרה. שפירא עוסק שנים רבות בתחום המוזיקה כיוצר וכמפיק מוזיקלי, ונמצא היום עמוק בתוך שיפוץ החנות החדשה שהוא מבקש לפתוח בקרוב בצורן, שבה השקיע לדבריו יותר מ-100 אלף שקלים.

המשביר-לסטלן
ציורי קיר בחנות החדשה שמוקמת בימים אלה בישוב קדימה צורן ומעוררת מחלוקת עזה

בשיחה עם מגזין קנאביס במוצאי שבת נשמע שפירא נסער מאוד, אך הדגיש כי כל רצונו הוא "לבוא ברוח טובה" וכי לא נפגע מהתגובות אלא להפך, לקח אותן לתשומת ליבו ואף ישתדל לתקן ולשנות מה שניתן. 

"החנות הזו היא לא סתם איזו דרך לנסות לעשות כסף," הוא אומר, "אני עצמי מטופל בקנאביס רפואי בגלל שאני סובל מפוסט טראומה, וההחלטה לפתוח את החנות מגיעה מתוך אג'נדה שלי לנסות לעזור ולתמוך בחולים שזקוקים למוצרים נלווים בכל מה שקשור לצריכת קנאביס והם לא נגישים להם".

למה דווקא במרכז מסחרי קטן ומשפחתי כמו זה בצורן, שמסתובבים בו ילדים ומשפחות?

"חיפשתי מקום במשך הרבה זמן, כמעט בכל הערים והיישובים יש כבר חנויות כאלה, וכשהגעתי לצורן הרגשתי משהו נכון באווירה ובאנרגיה וחשבתי שאני יכול להצליח שם". 

"אני אזרח שומר חוק ואבא לשלושה ילדים מקסימים, אז כמובן שאני יודע את גבולותיי ואין לי שום כוונה למכור או אפילו להראות לילדים את המוצרים הקשורים לעישון קנאביס שיהיו בחנות. החלטתי זאת הרבה לפני הסערה שפרצה בסוף השבוע, כבר בתחילת השיפוץ שאני עושה במקום. כשהתחלתי לשפץ כל רגע נכנסנו ילדים ושאלו אותי 'מה הולך להיות כאן?'. כשראיתי את זה החלטתי לבנות קומת גלריה שלא היתה בתכנון המקורי ועלתה לי עוד כמה עשרות אלפי שקלים. כל מוצרי העישון יהיו בקומת הגלריה ולא יוצגו בכניסה או בחלון הראווה, כפי שחלק מאלו שהגיבו חושבים. מי שירצה לעלות לגלריה יצטרך כמובן לעבור דרכי, ואף אחד מתחת לגיל 21 לא יוכל לעשות זאת, כי החלטתי שאת המוצרים האלה אני לא מוכר לבני נוער או לחיילים".

מהתגובות עולה שהשם "המשביר לסטלן" מרתיע רבים מהתושבים. אולי פשוט תשנה אותו?

"אני מבין את החשש מהשם, אבל חשוב לי להבהיר שהוא מגיע אך ורק ממקום שיווקי. עשיתי תהליך מיתוג ארוך ויקר, שעלה לי כמה עשרות אלפי שקלים, הדפסתי כבר שלטים וחומרים נוספים, ואם אשנה עכשיו את הכל מישהו יצטרך לספוג את זה. אני בטוח שאחרי זמן קצר, כשהתושבים ילמדו להכיר אותי וישתו אצלי קפה, שיהיה באיכות גבוהה ביותר, השם כבר לא יהיה אישיו".

ראשת המועצה קרן גרין כתבה לתושבים שעוד לא הגשת בקשה לרישיון עסק, ורמזה שאולי לא מתאים שתקבל אחד כזה.

"נכון, עוד לא דיברתי עם המועצה, אבל אני בטוח שברגע שאשב איתה והיא תכיר אותי הנושא ייפתר לשביעות רצון כל הצדדים. שוב, אני לא מוכר שום דבר שאינו חוקי ויש לי זכות לחופש העיסוק ולפרנסה. השקעתי במקום הזה כבר סכום כסף נכבד ואני מאמין שנצליח להגיע לעמק השווה ושהוא ייפתח. אני לא מתכוון לפתוח עסק שיגרום חלילה להידרדרות הנוער וכדומה, אלא להפך. אני מגיע עם אג'נדה של סיוע ומתן מענה לחולים שמטופלים בקנאביס רפואי ובחנות לא יימכר שום דבר מלבד כוס קפה, טבק ומוצרים נלווים לעישון כמו מכשירי אידוי או גריינדרים, שיהיו כאמור בקומת הגלריה."

"אין לי שום סיבה לעשות כל רע ליישוב, בטח שלא לתושבים, ואני מאמין שתוך זמן קצר, כשיכירו אותי ויראו שאני בא בטוב ובאהבה, הכל יתנהל בשלום ועל מי מנוחות".

מי צודק?
בעל החנות צודק – אבל עדיף שישנה את השם.
בעל החנות צודק – שישאיר את השם
התושבים צודקים – צריך לאסור על פתיחת החנות
התושבים צודקים – שלפחות ישנה את השם
Created with PollMaker


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט