מגלגל...

סמים: לפחות תדעו מה אתם עושים!

קמפיין חדש בדנמרק קורא למשתמשי הסמים, או לאלו החושבים להשתמש בהם, לדעת בדיוק מה הם עושים לפני שהם עושים את זה.

לפני מספר חודשים סיפרה ג’ודי ניר מוזס, מי שהיתה בעבר יו”ר ארגון “אל-סם”, על תפיסתה העקרונית בנוגע למלחמה בשימוש בסמים: “אני מאמינה בהפחדה, לא בהסברה,” אמרה אז.

תפיסה זו, על אף שנשמעת בלתי סבירה לכל בר דעת, הינה התפיסה הרווחת בקרב מקבלי ההחלטות במדינת ישראל ועל פיה מתנהלת הרשות למלחמה בסמים. יאיר גלר, מנכ”ל הרשות, וצבי הנדל, היו”ר, מסרבים לקבל את העובדה הפשוטה שעל אף מלחמתם ארוכת השנים, התוצאות מראות כי אחוז השימוש בחומרים לא חוקיים רק הולך ועולה על אף נסיונות ההפחדה החוזרים.

ראו גם: משה פייגלין עושה בית ספר ליאיר גלר
ראו גם: צבי הנדל: “אסור שנהיה מקום ראשון בעולם באישורי קנאביס רפואי”

הם מסרבים לקבל את קביעתו הרשמית של האו”ם שפירסם בשנת 2011 דו”ח מיוחד ובו קרא למדינות העולם להפסיק את המלחמה בסמים. “”המלחמה העולמית בסמים, אשר נמשכת מזה עשורים רבים, הינה כשלון נחרץ אשר גרם לתוצאות הרסניות לאזרחים, לחברה ולסביבה ברחבי כל העולם,” נכתב אז. “על מנהיגי ציבור ופוליטיקאים לאזור אומץ ולומר בקול רם את מה שרבים כבר מבינים אך לא מעיזים להגיד: העובדות מציגות באופן חד-משמעי כי האסטרטגיות הדכאניות של המלחמה בסמים לא יפתרו את בעיית הסמים וכי המלחמה בסמים מעולם לא עבדה, לא עובדת וגם לא תעבוד.”

בניגוד למדינת ישראל, ישנן מדינות שכבר השכילו להפנים שהמלחמה בסמים לא עובדת וכי גישה של טיפול, הסברה ומניעה, היא יעילה הרבה יותר והוכחה ככזאת שאף מובילה לירידה באחוז משתמשי הסמים. במדינות רבות באירופה עברו במהלך השנים חוקי דה-קרימינליזציה שקובעים כי שימוש בסמים איננו עבירה פלילית וכי המשתמש איננו פושע אלא חולה.

בפורטוגל למשל הפכו לפני 13 שנים את כל הסמים לחוקיים והמומחים היום מרוצים מהתוצאות. בקנדה הוקם “פרוייקט טריפ” שפועל להסברה לשימוש נכון בסמים ובצרפת נפתח מרכז הזרקות הרואין ממשלתי.

“תדעו מה אתם עושים”

בכל יום מתאשפזים בבתי החולים בדנמרק לפחות ארבעה אנשים בעקבות שימוש לא נכון בסמים, כשבכל שבוע מת לפחות צעיר אחד בין הגילאים 14-25 לאחר שהשתמש בסמים באופן לא נכון או מוגזם, או לחילופין ערבב בין סוגים שונים של סמים, בין סמים לאלכוהול, או שאר שילובים מסונים וקטלניים.

קמפיין חדש בדנמרק קורא כעת לצרכני הסמים במדינה לפעול בחכמה – במקום להפחיד ולהגיד “פשוט אמרו לא”, קורא הקמפיין: “תדעו מה אתם עושים”.

הקמפיין הנקרא “KNOW DRUGS” (“דע את הסמים” – על משקל No Drugs), אמנם יוצא נגד שימוש בסמים, אך בעיקר קורא לאנשים לבדוק וללמוד את ההשפעות השונות של סמים ואת תופעות הלוואי שלהם, כך שגם אם הם משתמשים בסמים, לפחות שידעו עם מה הם מתעסקים, ומה אסור בהחלט לעשות.

צפו:

דע את הסמים
מתוך הקמפיין Know Drugs
דע את הסמים
מתוך הקמפיין Know Drugs
דע את הסמים
מתוך הקמפיין Know Drugs

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר