סמים בפורטוגל – האם לגליזציה עובדת?

בשנת 2001 הפכה פורטוגל למדינה האירופית הראשונה שביטלה את כל העונשים הפליליים על אחזקה אישית של סמים באופן רשמי, כולל מריחואנה, קוקאין, הרואין ומתאמפטמין.

בזמן שמדינות אחרות באיחוד האירופי פיתחו צורות שונות של מתן מעמד חוקי דה-פקטו, לפיו חומרים הנתפסים כמסוכנים פחות (כגון חשיש) יביאו לדין פלילי רק לעיתים רחוקות, פורטוגל נותרה המדינה היחידה באיחוד האירופי בעלת חוק מפורש המכריז על סמים כבעלי “מעמד חוקי”.

מה יקרה אם תהיה לגליזציה?
מה יקרה אם תהיה לגליזציה?

פורטוגל – מדיניות הסמים הליברלית ביותר באירופה

ב-1 ביולי, 2001, נכנס לתוקף חוק בפורטוגל שנתן מעמד חוקי לכל הסמים, כולל קוקאין והרואין. במסגרת המשפטית החדשה, כל הסמים קיבלו “מעמד חוקי” בלבד, ולא “חוקיות”. לפיכך, החזקת סמים לשימוש עצמי והשימוש בסמים עצמו עדיין אסורים מבחינה חוקית, אבל הפרות של איסורים אלה נחשבות לעבירות מנהליות בלבד. סחר בסמים עם זאת, ממשיך להיות עבירה פלילית.

מכיוון שחלף יותר מעשור מאז הענקת ה”מעמד החוקי” לסמים בפורטוגל, ישנו שפע של נתונים המאפשרים את הערכת השפעותיו ויש לציין שהמעמד החוקי הפך ליותר ויותר פופולרי בפורטוגל ככל שחלף הזמן. פרט למספר מצומצם של פוליטיקאים מהימין הקיצוני, מעט מאוד גורמים פוליטיים פנימיים קוראים לביטול החוק שחוקק בשנת 2001.

חשוב לדעת – אף לא אחד מהתרחישים המפחידים שהעלו המתנגדים למתן המעמד החוקי – החל מעלייה משתוללת בשימוש בסמים בקרב צעירים ועד להפיכת עיר הבירה ליסבון לחוף מבטחים עבור .”תיירי סמים” – התרחש.

יש קונצנזוס בעד שימור חוק הלגליזציה

הקונצנזוס הפוליטי לטובת הענקת המעמד החוקי אינו מפתיע לאור הנתונים בשטח המצביעים על כך שלהענקת המעמד החוקי לא הייתה כל השפעה לרעה על שיעור השימוש בסמים בפורטוגל, אשר בקטגוריות רבות, נמצא כיום באחד המקומות הנמוכים באיחוד האירופי, ובמיוחד בהשוואה למדינות בעלות משטרי ענישה מחמירים.

למרות ששיעורי השימוש לאחר הענקת המעמד החוקי נשארו בערך אותו הדבר או אולי ירדו במעט בהשוואה למדינות אחרות באיחוד האירופי, פתולוגיות הקשורות לסמים – כגון מחלות מין ומוות עקב שימוש בסמים – ירדו באופן דרמטי.

מומחי מדיניות סמים מייחסים את המגמות החיוביות ליכולת משופרת של ממשלת פורטוגל להציע תכניות טיפול לאזרחיה – שיפורים המתאפשרים, מסיבות רבות, על ידי הענקת מעמד חוקי לסמים.

דוח גרינוולד - לגליזציה בפורטוגל
דוח גרינוולד - לגליזציה בפורטוגל

דוח מפורט קובע: לגליזציה עובדת

דוח מפורט שפורסם בנוגע למסקנות לאחר עשור של לגליזציה בפורטוגל, בוחן את הענקת המעמד החוקי של סמים בפורטוגל כמפורט בחוק וכן את תפקודו בפועל. דבר נוסף שייבדק הוא האקלים הפוליטי בפורטוגל לפני ואחרי הענקת המעמד החוקי לסמים, בנוגע למדיניות סמים, והדחף שהוביל את האומה לאמץ את הענקת המעמד החוקי.

הדוח מעריך את מדיניות הסמים הפורטוגלית ביחס לגישת האיחוד האירופי לסמים. המסגרות המשפטיות השונות, כמו גם המגמה הכללית כלפי ליברליזציה, נבחנות כדי לאפשר הערכה השוואתית ומשמעותית בין נתוני פורטוגל ונתוני יתר מדינות האיחוד האירופי.

הדוח גם מפרט את הנתונים הנוגעים למגמות הקשורות לסמים בפורטוגל לפני הענקת המעמד החוקי ולאחריו. השפעות המעמד החוקי של הסמים בפורטוגל נבחנות הן במונחים מוחלטים והן בהשוואה למדינות אחרות הממשיכות להחשיב את הסמים כלא חוקיים, במיוחד בתוך האיחוד האירופי.

מן הנתונים עולה כי על פי כמעט כל מדד, הענקת המעמד החוקי לסמים בפורטוגל הייתה הצלחה מסחררת וצריכה להנחות את מדיניות דיוני הסמים ברחבי העולם כולו.

על פי המלצת הועדה הלאומית המופקדת על טיפול בעיית הסמים של פורטוגל, עונש המאסר הוחלף בהצעה לטיפול. הטענה הייתה כי הפחד מהכלא מניע מכורים לרדת למחתרת ושהכליאה יקרה יותר מטיפול – אז למה לא לתת לנרקומנים שירותי בריאות במקום?
תחת החוק החדש של פורטוגל, אנשים שהורשעו בהחזקת כמויות קטנות של סמים מובאים בפני יועץ, פסיכולוג, עובדת סוציאלית ויועץ משפטי על מנת לקבוע טיפול מתאים (אשר ניתן לסרב לקבל אותו ללא עונש פלילי), במקום להיכנס לכלא.

בו בזמן, מבקרי חוק הלגליזציה במדינה הענייה, השמרנית והמורכבת מחברה קתולית ברובה, אומרים שהענקת מעמד חוקי להחזקת סמים תפתח את המדינה עבור “תיירי סמים” ותעצים את בעיית הסמים של פורטוגל. במדינה היו מן הרמות הגבוהות ביותר של שימוש בסמים בכל באירופה. אבל, תוצאות הדוח שפורסם לאחרונה והוזמן על ידי מכון קאטו (Cato), ושמורכב מצוות חשיבה ליברלי, אומרות אחרת.

מכון קאטו
מכון קאטו

אז זה באמת עובד?

במאמר שפירסם מכון קאטו בחודש אפריל, נמצא כי במהלך חמשת השנים שלאחר הענקת המעמד החוקי להחזקה אישית של סמים, השימוש בסמים בלתי חוקיים בקרב בני נוער בפורטוגל ירד ושיעור ההידבקויות בנגיף האיידס שנגרמו על ידי שיתוף של מחטים מלוכלכות ירד, ואילו מספר האנשים המבקשים טיפול בהתמכרות לסמים הוכפל פי כמה וכמה.

“בשיפוט על פי כל המדדים, הענקת המעמד החוקי לסמים בפורטוגל הייתה הצלחה מסחררת”, אומר גלן גרינוולד ((Glenn Greenwald, עורך דין, סופר, ודובר פורטוגזית שוטפת, שערך את המחקר. “זה איפשר לממשלת פורטוגל לנהל ולשלוט על בעיית הסמים הרבה יותר טוב כמעט מכל מדינה מערבית אחרת.”

לעומת האיחוד האירופי וארצות הברית, נתוני השימוש בסמים בפורטוגל מרשימים. בעקבות הענקת המעמד החוקי, היום בפורטוגל ישנו השיעור הנמוך ביותר בשימוש במריחואנה בקרב אנשים מעל גיל 15 באיחוד האירופי (10%).

המאמר של מכון קאטו מדווח כי בין השנים 2001 ו-2006 בפורטוגל, שיעורי השימוש בסמים לא חוקיים בקרב תלמידי כיתות ז’ עד ט’ ירד מ 14.1% ל-10.6%. השימוש בסמים בקרב בני נוער מבוגרים יותר ירד גם הוא. השימוש בהרואין בקרב צעירים בגילאים 16 עד 18 ירד מ-2.5% ל -1.8% (אם כי חלה עלייה קלה בשימוש במריחואנה בקבוצת גיל זו). בהידבקויות חדשות בנגיף האיידס בקרב משתמשי סמים חלה ירידה של 17% בין השנים 1999 ו-2003, ומקרי מוות הקשורים להרואין ולסמים דומים הופחתו ביותר מחצי. בנוסף, מספר האנשים המטופלים באמצעות מתדון ובופרנופין עקב התמכרות לסמים עלה ל 14,877 מ-6040, אחרי הענקת המעמד החוקי, והכסף שנחסך על האכיפה אפשר את הגדלת המימון של טיפול ללא תרופות גם כן.

אובמה מעשן
זה מתחיל בשאכטה ואחר כך אתה נהיה נשיא ארה"ב

בארה”ב בינתיים רק מסתכלים מרחוק

חקר המקרה של פורטוגל מהווה עניין כלשהו למחוקקים בארה”ב, המתעמתים כיום עם הצפות אלימות של מלחמות כנופיות סמים במקסיקו.
אף על פי כן, ארה”ב אינה מתכוונת לקדם את נושא הלגליזציה וברק אובמה אף הצהיר על כך בראיון לרולינג סטון לפני מספר ימים.

ארה”ב דוגלת כבר זמן רב במדיניות נוקשה בכל הקשור לסמים, ותומכת רק בהסכמים בינלאומיים אשר אוכפים איסור שימוש בסמים, ומטילים על אזרחיה כמה מהעונשים הקשים ביותר בעולם עבור החזקת סמים ומכירתם. יחד עם זאת, לאמריקה יש את השיעור הגבוה ביותר בעולם של שימוש בקוקאין ובמריחואנה, ובזמן שבמדינות האיחוד האירופי (כולל הולנד) יש חוקי סמים יותר ליברליים משל ארה”ב, יש בהן גם פחות שימוש בסמים.

“אני חושב שאנחנו צריכים להפסיק להתנגד באופן רפלקסיבי כשמישהו אחר מעניק מעמד חוקי לסמים, ויש לקחת ברצינות את האפשרות שאכיפה נגד המשתמשים אינה בעלת השפעה רבה על צריכת הסמים שלנו”, אומר מארק קליימן (Mark Kleiman), מחבר הספר “כאשר הכוח הברוטלי נכשל : כיצד להוריד את שיעורי הפשע והענישה”, ומנהל תכנית ניתוח מדיניות סמים ב-UCLA. עם זאת, קליימן לא רואה בפורטוגל מודל מציאותי עבור ארה”ב, בגלל הבדלי הגודל והתרבות בין שתי המדינות.

עם זאת, קיימת תנועה פעילה בארה”ב, בבתי המחוקקים של מדינת ניו יורק, קליפורניה ומסצ’וסטס, הדוחפת למען שקילה מחדש של חוקי הסמים בארה”ב, שהענישה על עבירתם מוגזמת. לאחרונה, הציעו חברי הסנאט ג’ים ווב (Jim Webb) וארלן ספקטר (Arlen Specter), כי על הקונגרס ליצור וועדה הלאומית, שלא כמו של פורטוגל, להתמודדות עם רפורמת הכליאה ושיפור מדיניות השיפוט בכל הנוגע לסמים. כפי שציין ווב, ארה”ב היא ביתם של 5% מאוכלוסיית העולם, אך גם של 25% מכלל אסיריו.

במכון קאטו, בתחילת חודש אפריל, טען גרינוולד שהבעיה העיקרית עם רוב דיוני מדיניות הסמים באמריקה היא שהם מבוססים על “ספקולציות ופחד”, ולא על ראיות אמפיריות של השפעות מדיניות סמים מקלות יותר. בפורטוגל, ההשפעה הייתה ניטרול של מה שהפך לבעיית הבריאות הציבורית מספר אחת במדינה, הוא אמר.

“הפגיעה בחיי המשפחות והחברה שלנו הרבה יותר נמוכה מכפי שהייתה לפני הענקת המעמד החוקי”, אמר ז’ואאו קסטל-ברנקו גואלו (Joao Castel-Branco Goulao), “צאר הסמים” של פורטוגל ונשיא המכון לסמים והתמכרות לסמים, והוסיף כי כעת המשטרה יכולה להתמקד מחדש במעקב אחר סוחרים ברמה גבוהה יותר ובעלי כמויות גדולות יותר של סמים.

פיטר רויטר (Peter Reuter), פרופסור לקרימינולוגיה ומדיניות ציבורית באוניברסיטת מרילנד, כמו קליימן, ספקן. הוא הודה במצגת במכון קאטו, ש“זה הוגן לומר כי הענקת המעמד החוקי לסמים בפורטוגל מימשה את היעד העיקרי שלה. השימוש בסמים לא עלה”. יחד עם זאת, הוא מציין כי פורטוגל היא מדינה קטנה, וכי טבען המחזורי של הפצות הסמים – אשר נוטות להתפרץ ללא קשר למדיניות המקום – עלול לפצות על הירידה בשימוש בהרואין ומקרי המוות.

מחבר הדו”ח של מכון קאטו, גרינוולד, חוזר לנקודה הראשונה: הנתונים מראים שהענקת המעמד החוקי אינה גורמת לצריכת סמים מוגברת. מפני שזה בעיקר מה שמדאיג את הציבור ואת קובעי המדיניות בנוגע להענקת המעמד החוקי, הוא אומר, “כי זהו הוויתור המרכזי שיהפוך את הדיון.”

לצפייה במחקר במלואו (PDF) לחצו כאן.

אינפוגרף: איך עבדה הלגליזציה בפורטוגל

לחצו על התמונה לצפייה בגודל מלא:

דה-קרימינלזיציה בפורטוגל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר